Vai tiešām mūsdienu bērni izmanto tikai tiesības, bet pienākumus ignorē
Foto: Shutterstock

Mūsdienu bērniem vairs nekādu pienākumu nav, tikai neierobežotas tiesības – jā, šādu pārmetumu sabiedrībā var bieži dzirdēt. Vai tā ir taisnība? Un kurš ir atbildīgs par to, lai bērns pildītu viņam uzliktos pienākumus?

Latvijā pastāv Bērnu tiesību aizsardzības likums, kurā bez tiesībām ir minēta arī virkne pienākumu, tostarp, ka bērnam ir pienākums atbilstoši savam vecumam apkopt sevi un piedalīties mājas darbos. Tāpat šis pants paredz, ka bērnam jāizturas ar cieņu pret saviem vecākiem (adoptētājiem) un citiem ģimenes locekļiem, pret aizbildņiem un audžuģimenes locekļiem. Lai bērns pildītu pienākumus, viņam jāredz piemērs, viņam tas jāiemācās.

Un tiesības – visbiežāk bērni cieš, no kā? Kā jūtas šodien bērns… Par to savu skatījumu sniedz gan galvenie bērnu tiesību uzraugi – Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI), gan psiholoģe un sociālā pedagoģe. Kādēļ runājam par šo tēmu? Pavisam vienkārši – 1. jūnijs ir Starptautiskā bērnu aizsardzības diena.

Bērniem veltīta diena dažādās valstīs tiek atzīmēta dažādos datumos. Tās aizsākumi meklējami 1925. gadā, kad Ženēvā norisinājās Pasaules konference bērnu labklājībai. Kopš 1950. gada Starptautisko bērnu aizsardzības dienu lielā daļā pasaules valstu atzīmē 1. jūnijā.

Kopš 2007. gada, kad papildināts likums "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām", arī Latvijā 1. jūnijs ir oficiāli atzīmējamā diena. Katra iedzīvotāja pienākums ir sargāt savu un citu bērnu drošību. Situācijās, kad konstatēti bērnu tiesību pārkāpumi, ir pienākums ziņot policijai, bāriņtiesai vai citai bērna tiesību aizsardzības institūcijai, tā norāda Labklājības ministrija.

"Ikvienam bērnam ir tiesības uz laimīgu un prieka pilnu bērnību. Mūsu, pieaugušo, pienākums un uzdevums ir apvienot spēkus un nodrošināt nepieciešamo atbalstu un drošu vidi. Bērns, kurš juties droši un labi ģimenē, varēs pilnvērtīgi piepildīt savu pieaugušā cilvēka dzīvi un veidot labāku sabiedrību," uzsver labklājības ministrs Jānis Reirs, sveicot Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā.

Tags

Centrs "Dardedze" Centrs Dardedze Jānis Reirs Lasāmgabali Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija

Comment Form