Vakcinēšanai pret rotavīrusa infekciju šogad plāno tērēt pusmiljonu eiro
Foto: PantherMedia/Scanpix

No šā gada sākuma valsts 100% apmērā segs izdevumus, kas saistīti ar zīdiņu vakcinēšanu pret rotavīrusu infekciju. Kopumā šīm vakcīnām šogad plānots tērēt vairāk nekā pusmiljonu eiro, portālam "Cālis.lv" apliecināja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sabiedrisko attiecību speciāliste Anete Jansone.

Jau vēstījām, ka, sākot ar 2015.gada janvāri, Vakcinācijas kalendārs papildināts ar vakcīnu pret rotavīrusu infekciju, kas turpmāk tiks apmaksāta bērniem 100% apmērā no valsts budžeta līdzekļiem. Saskaņā ar Vakcinācijas kalendāru vakcinācijas kursu pret rotavīrusu infekciju uzsāk divu mēnešu vecumā. Imunizācijas kurss sastāv no divām vakcinācijas reizēm, vakcīna ir pilienveida, to iepilina bērnam mutē.

Jansone informēja, ka no 2012.gada septembra līdz 2015.gada sākumam vakcinācija pret rotavīrusu infekciju bērniem tika apmaksāta 50% apmērā no valsts budžeta līdzekļiem.

Sākotnēji vakcināciju pret rotavīrusu infekciju 100% apmērā segt no valsts budžeta līdzekļiem plānoja 2010.gadā, bet līdzekļu trūkuma dēļ pilnīgu vakcinācijas kompensāciju atlika līdz 2015.gada 1.janvārim. Vakcīna pret rotavīrusu infekciju, ko šobrīd izmanto ir "Rotarix", to izmanto visā Eiropā kopš 2006.gada, uzsvēra SPKC speciāliste.

Nacionālā veselības dienesta informācija liecina, ka rotavīrusa vakcīnas kompensēšanas izmaksas ir:

- Imunizācijas kurss sastāv no divām vakcinācijas reizēm, vakcīna ir pilienveida, to iepilina bērnam mutē1 kursa (ietver divas devas) izmaksas: 29,99 EUR

- Kopumā 2015.gadā paredzēti 16 935 kursi, līdz ar to paredzētie līdzekļi - 507 880,65 EUR kopumā par visiem kursiem.

Ja bērna vakcināciju nav iespējams uzsākt divu mēnešu vecumā, katrā individuālā gadījumā bērna ārsts var piemērot individuālu vakcinācijas shēmu, izvērtējot bērna veselības stāvokli un ņemot vērā vakcīnas lietošanas instrukcijā noteikto:

1) pirmo vakcīnas devu var ievadīt, sākot no sešu nedēļu vecuma;

2) intervālam starp abām vakcinācijas reizēm jābūt vismaz četrām nedēļām;

3) vakcinācijas kurss (divas vakcinācijas reizes) jāpabeidz pirms 24 nedēļu vecuma.

Bērni, kuri saņēmuši pirmo vakcīnas devu 2014.gadā ar 50% valsts kompensāciju, šogad vakcināciju var pabeigt, izmantojot valsts 100% apmaksāto vakcīnu. Par vakcinācijas pabeigšanu jākonsultējas ar bērna ģimenes ārstu vai pediatru.

Ar rotavīrusu infekciju visbiežāk un vissmagāk slimo zīdaiņi un mazi bērni. Tāpēc, lai bērni būtu savlaicīgi pasargāti no saslimšanas, vakcināciju ieteicams veikt vakcinācijas kalendārā noteiktajā laikā.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem rotavīrusu infekcija ir galvenais smaga gastroenterīta cēlonis bērniem līdz piecu gadu vecumam, turklāt lielākā daļa saslimšanas gadījumu tiek reģistrēti zīdaiņiem līdz viena gada vecumam.

Arī SPKC dati liecina, ka Latvijā rotavīrusi ir biežākais (līdz pat 72%) vīrusu ierosinātu zarnu infekcijas slimību cēlonis bērniem līdz viena gada vecumam. Mediķi uzskata, ka vakcinācija ir vienīgais efektīvais līdzeklis, lai novērstu zīdaiņu un mazu bērnu saslimšanu ar rotavīrusu infekciju.

Lai sekmīgi nodrošinātu jaunās vakcinācijas ieviešanu, notiek koordinācijas darbs starp SPKC, Nacionālo veselības dienestu, ģimenes ārstiem, vakcinācijas iestādēm un vakcīnas piegādātājiem.

SPKC atgādina, ka ārstniecības personas pienākums ir informēt aprūpē esošos pacientus par vakcinācijas nepieciešamību. Tomēr arī bērnu vecākus mediķi aicina rūpēties par sava bērna veselību un laikus sazināties ar savu pediatru vai ģimenes ārstu, lai vienotos par nepieciešamo vakcināciju.

Rotavīrusu infekcija ir akūta, vīrusu izraisīta slimība, kas biežāk skar bērnus un kam raksturīgs gremošanas trakta iekaisums, organisma saindēšanās un dehidratācija (atūdeņošanās). Visuzņēmīgākie pret rotavīrusu infekciju ir zīdaiņi un bērni līdz trīs gadu vecumam. Bīstamākā rotavīrusu izraisīta komplikācija ir organisma strauja atūdeņošanās jeb dehidratācija, kad organisms zaudē būtisku daudzumu šķidruma (arī sāļus). Bērniem un zīdaiņiem atūdeņošanās var izraisīt nopietnas veselības problēmas, kā rezultātā tiek traucēta asins cirkulācija, var sākties nieru darbības traucējumi vai pat smadzeņu tūska.

Rotavīrusu infekcijas avots ir slims cilvēks vai cilvēks, kuram netiek novērotas slimības pazīmes, bet kurš ir infekcijas izraisītāja nēsātājs. Rotavīrusu infekcijas simptomi parādās 15 stundu līdz septiņu dienu laikā pēc inficēšanās, parasti vienas vai divu dienu laikā. Slimnieks visbīstamākais apkārtējiem ir pirmajā saslimšanas nedēļā.

Rotavīrusu infekcijas izraisītājs izdalās no cilvēka organisma ar fekālijām. Inficētā persona vīrusu izdala vidēji no septiņām līdz astoņām dienām. Vīruss ir ļoti izturīgs vidē. Tas izplatās, ja slimnieks neievēro personīgo higiēnu un ar nemazgātām rokām pēc tualetes apmeklējuma aizskar koplietošanas priekšmetus, kā arī ar vīrusu piesārņo pārtiku, ūdeni.

Saslimšanas pazīmes: akūts sākums; vemšana, slikta dūša; bieža, ūdeņaina vēdera izeja, kas parasti ilgst no piecām līdz septiņām dienām; sāpes vēderā; galvassāpes; vispārējs vājums; slikta apetīte; paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Source

Cālis.lv

Tags

Rotavīruss Slimību profilakses un kontroles centrs
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form