Valsts atsakās glābt deviņus gadus veca puisēna dzīvību
Foto: Privātais arhīvs

27.novembrī ir saņemts oficiāls Nacionālā Veselības dienesta (NVD) lēmums par atteikumu sniegt finansiālu atbalstu deviņus gadus vecā Dāvja ārstēšanai, tādējādi liedzot iespēju bērnam saņemt ārstēšanu Filadelfijas Bērnu klīnikā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā portālam Cālis.lv pastāstīja Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa, Dāvis ir brīnišķīgs deviņus gadus vecs puisītis, kurš līdz šī gada maijam baudīja bezrūpīgu bērnību, mācoties skolā, spēlējot šahu, dauzoties ar draugiem un auklējot mazo trīs gadus veco māsiņu. Kādā no maija dienām, uzklausot bērna sūdzības par nespēku un apgrūtināto elpošanu, Dāvis tika aizvests pie ģimenes ārsta uz konsultāciju, kurš nekavējoties viņu nogādāja slimnīcā, novērojot neskaidru vēdera dobuma apjoma palielināšanos.

Tā līdz šai dienai Dāvis atrodas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas nodaļā. Pacientam konstatēta smaga kombinēta patoloģija saistībā ar nepareizu limfas atteci no vēdera dobuma orgāniem, kā rezultātā veidojas neatgriezeniski vielmaiņas traucējumi un iestājas imūndeficīta sindroms. Nesniedzot steidzamu palīdzību, slimības iznākums vairumā gadījumu ir letāls.

Bērnu slimnīcas ārsti ir veikuši vairākas ārstnieciskas darbības,tostarp ķirurģisku limfas atteces traucējumu korekcijas mēģinājumu, kas nav sniegušas cerēto rezultātu. Ņemot vērā to, ka Latvijā limfogrāfija netiek veikta, Bērnu slimnīcas terapeitiskās iespējas ir izsmeltas un ir nepieciešama ārvalstu palīdzība.

Ārstējošais ārsts neatlaidīgi ir konsultējies ar kolēģiem ārzemju Bērnu ķirurģijas klīnikās, kuri atzīst, ka slimība ir ļoti sarežģīta, kā rezultātā šobrīd savu piekrišanu pacientu uzņemt ir sniegusi tikai Filadelfijas Bērnu slimnīca. Ar šo klīniku jau pēc iepriekšējām Eiropas kolēģu rekomendācijām Bērnu slimnīca bija sazinājusies un saņēmusi apstiprinājumu, ka pacients tiks uzņemts. Filadelfijas Bērnu klīnika norāda, ka pēdējo četru gadu laikā viņiem šādi gadījumi ir bijuši vairāki un visi tikuši veiksmīgi ārstēti.

Apzinoties augstās ārstniecības izmaksas aptuveni 300 100 eiro apmērā, par kurām Filadelfijas Bērnu klīnika bija informējusi Bērnu slimnīcu, tika meklētas alternatīvas, taču nesekmīgi. Ņemot vērā, ka pacienta stāvoklis ir vērtējams kā kritisks, pacientam vienīgā un vislabākā iespēja ir pēc iespējas ātrāk doties uz Filadelfijas Bērnu klīniku, lai saņemtu dzīvībai nepieciešamu medicīnisko palīdzību.

Dāvis ir viens no vismaz 10 pacientiem gadā, kuriem nepieciešama medicīniska palīdzība, kādu var saņemt tikai ārpus Latvijas. Visbiežāk Bērnu slimnīcas ārstiem izdodas atrast iespēju pacientu nosūtīt uz kādu no klīnikām Eiropā, tāpēc pārējās izmaksas - ceļa izdevumi bērnam, vecākam, donoram un bieži vien smagākos gadījumos arī ārstam, kurš pavada pacientu ceļā uz klīniku, vecāka uzturēšanās izdevumi klīnikā, atkārtotas konsultācijas pie ārvalstu ārstējošā ārsta un dažos gadījumos arī analīžu apmaksa tiek nodrošināti no Bērnu slimnīcas fonda puses.

Šis ir pirmais pacients, kuram ir nepieciešams doties ārpus Eiropas Savienības un ekonomiskās zonas, un kura medicīnisko manipulāciju izmaksas ir tik augstas, tāpēc lūgums pēc apmaksas tika iesniegts NVD. Šī gada 27.novembrī ir saņemts oficiāls NVD lēmums par atteikumu sniegt finansiālu atbalstu un tādejādi nodrošināt pacienta ārstniecību Filadelfijas Bērnu klīnikā.

Fonds vēlas uzrunāt gan valsts atbildīgās institūcijas, gan sabiedrību, lai kopīgi rastu risinājumu un veiksmīgi nogādātu mazo pacientu Filadelfijas Bērnu klīnikā un tādejādi viņam sniegtu iespēju saņemt dzīvībai svarīgu palīdzību. Diemžēl Bērnu slimnīcas fonda rīcībā nav līdzekļu, lai segtu izdevumus par mazā pacienta ārstniecību, savukārt Dāvja rīcībā nav daudz laika, tāpēc ir jārīkojas ātri un operatīvi.

No sirds aicinām sabiedrību nākt palīgā Dāvja ģimenei un ziedot Dāvja ārstniecībai Filadelfijā, kas ir viņa vienīgā iespēja. Vienlaikus aicinām valsts atbildīgās amatpersonas izskatīt iespējas apmaksāt Dāvja ārstniecību no valsts budžeta līdzekļiem un rast ilgtermiņa risinājumu sistēmas ietvaros, lai turpmāk šādās situācijās būtu skaidrs finansējuma modelis, kā bērns saņem dzīvībai svarīgu medicīnisku palīdzību neatkarīgi no valsts, kurā to var nodrošināt, uzsver Dambiņa.

Ziedot Dāvim iespējams, zvanot pa ziedojumu tālruni 90006681, un ziedojot 1,42 eiro vai arī pārskaitot līdzekļus uz Bērnu slimnīcas fonda bankas kontiem ar atzīmi Dāvim - AS SEB banka: UNLALV2X, konta Nr. LV84UNLA0050012160326, A/S Swedbank : HABA LV22, konta Nr.LV02HABA0551000377020, norādot Fonda rekvizītus: Bērnu slimnīcas fonds, Reģ.nr. LV40008057120, Vienības gatve 45, Rīga, LV1004.

Tags

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Bērnu slimnīcas fonds Nacionālais Veselības dienests
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form