VBTAI: ar fizisko un emocionālo vardarbību bērni visbiežāk saskaras izglītības iestādē
Foto: Shutterstock

"Fiziskā un emocionālā vardarbība pret bērniem diemžēl joprojām ir ļoti izplatīta parādība mūsu sabiedrībā. Un tā notiek nevis slēpjoties, bet visu mūsu acu priekšā – lielākoties skolās un citās vispārējās izglītības iestādēs", uzsver VBTAI priekšniece Marianna Dreja, komentējot Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) apkopotos aizvadītā gada darba rezultātus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vienlaikus pozitīvi vērtējama arvien lielākā sabiedrības iesaistīšanās šādu gadījumu risināšanā un novēršanā. "Cilvēki vairs nav gatavi sadzīvot ar vardarbību pret bērniem – šos pārkāpumus vairs neatzīst par maznozīmīgiem, bet par tiem ziņo un gaida pozitīvu risinājumu," uzsver Dreja.

Uzlabojot bērnu ārpusģimenes aprūpes sistēmu un pakāpeniski atsakoties no bērnu aprūpes institūcijās, VBTAI aicina šajā procesā prioritāri domāt par bērnu interesēm un drošību. "Bāriņtiesām pašlaik ir jāpieņem ārkārtīgi svarīgi un atbildīgi lēmumi, domājot par bērnu tālāko likteni pēc dzīves bērnu namā. Kā jau ikvienā pārmaiņu laikā, mums ir jāvelta lielas pūles, lai gūtu pārliecību, ka bērns patiešām ir ieguvis labāku nākotni", norāda Dreja.

VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departaments aizvadītajā gadā veica 141 bērnu tiesību ievērošanas pārbaudi, no tām 119 pārbaudes tika veiktas pēc iesnieguma vai sūdzības par bērnu tiesību pārkāpumu saņemšanas, 14 no veiktajām pārbaudēm bija iepriekš plānotas, tāpat gada laikā veiktas divas padziļinātās pārbaudes, kā arī sešas pēcpārbaudes.

Pārbaužu gaitā uzsāktas 35 administratīvā pārkāpuma lietvedības par dažādiem bērnu tiesību pārkāpumiem, astoņām personām piemērots naudas sods no 50 līdz 200 eiro apmērā, bērnu tiesību aizsardzības inspektori snieguši vairāk nekā 2500 telefona un klātienes konsultācijas iedzīvotājiem un speciālistiem par bērnu tiesību jautājumiem.

Būtiskākās pārbaužu laikā konstatētās problēmas:

 • joprojām visbiežāk emocionālās un fiziskās vardarbības gadījumi notiek tieši vispārējās izglītības iestādēs (skolās un pirmskolas izglītības iestādēs) – te fiksēti ap 95 procentiem šo gadījumu;
 • apmēram trešajā daļā pārbaudēs fiksēto emocionālās un fiziskās vardarbības gadījumu pret nepilngadīgajiem pāridarītājs bijis iestādes darbinieks. 11 pārbaudēs fiksētajos gadījumos (astoņos procentos gadījumu) informācija nodota tālākai lietas virzībai Valsts policijai;
 • vienaudžu savstarpējā fiziskā un emocionālā vardarbība joprojām ir visbiežāk sastopamais pārkāpums – tā konstatēta trešajā daļā veikto pārbaužu.

  VBTAI: ar fizisko un emocionālo vardarbību bērni visbiežāk saskaras izglītības iestādē
  Foto: Shutterstock

Bāriņtiesu vērtējums VBTAI skatījumā

Bāriņtiesu un audžuģimeņu departaments pagājušā gada laikā veicis lietvedībā esošu lietu pārbaudes 29 bāriņtiesās, kopumā pārbaudot 524 personu lietas. Divu bāriņtiesu pārbaužu gadījumā konstatēti būtiski trūkumi bāriņtiesu darbā, tādēļ par konstatēto informētas pašvaldības, kurās darbojas šīs bāriņtiesas un kas lēmušas par bāriņtiesas priekšsēdētāja piemērotību ieņemamajam amatam. VBTAI saņemti un izskatīti 474 iesniegumi par bāriņtiesu darbu. Pamatojoties uz tiem, departaments veica 373 bāriņtiesu lietu pārbaudes, nepieciešamības gadījumā sniedzot bāriņtiesām metodisko palīdzību. Tāpat minētā departamenta darbinieki snieguši 2000 klātienes, telefona un elektroniskas konsultācijas iedzīvotājiem, valsts un pašvaldību iestāžu un citu institūciju speciālistiem bērnu tiesību aizsardzības un bāriņtiesu darbības jomā.

Būtiskākās pārbaužu laikā konstatētās problēmas:

 • pēc pārbaužu rezultātiem var secināt, ka institūcijās atrodas lielākoties nepilngadīgie ar veselības problēmām. Tajā pašā laikā Latvijā trūkst speciālistu, kas varētu nodrošināt šo nepilngadīgo aprūpi ģimeniskā vidē. Šo problēmu asi izjūt arī bāriņtiesas, jo tā traucē pildīt normatīvo aktu prasības, tostarp deinstitucionalizācijas iniciatīvu;
 • VBTAI veiktajās pārbaudēs bāriņtiesās konstatēts, ka bāriņtiesas situācijās, kad nepieciešams nodrošināt bērnam ārpusģimenes aprūpi, bērnam ieceļ "pagaidu aizbildni", līdz brīdim, kad šis pagaidu aizbildnis tiks izvērtēts un viņam/viņai tiks piešķirts aizbildņa statuss.
 • VBTAI vērš visu bāriņtiesu uzmanību uz to, ka tāds statuss "pagaidu aizbildnis" normatīvajā regulējumā nav nostiprināts, tālab bērna nokļūšana ārpusģimenes formā, kas nav noteikta normatīvajā regulējumā, nav pieļaujama. Lai garantētu bērnu drošību, VBTAI aicina jau savlaicīgi rūpīgi izvērtēt potenciālos ārpusģimenes pakalpojumu sniedzējus;
 • VBTAI aicinājusi bāriņtiesas sarežģītos kriminālprocesos izsvērt nepieciešamību izmantot savas tiesības, iesniegt procesa virzītājam motivētu lūgumu par advokāta, kā nepilngadīgā cietušās personas pārstāvja, uzaicināšanu, kā arī informē par iespējām pieprasīt cietušajai personai pieprasīt sev pienākošos kompensāciju.

Tags

Bāriņtiesa Emocionāla vardarbība Skola Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form