Vecāku viedokļi par legālajām narkotikām: Jaunieši pārbauda robežas vai valsts neizdarība
Foto: LETA

Pēc traģiskās ziņas par jaunieša bojāeju pēc legālo narkotiku lietošanas pretrunīgas diskusijas par to, kas ir atļaujams, bet kas liedzams jauniešiem, raisījušās arī portālā "Cālis". Kur ir robežas, kas nosaka, kad narkotika vispār var būt legāla un cik lielā mērā pieaugušie var ierobežot tīņu un jauniešu dabisko vēlmi pārbaudīt robežas un riskēt?

"Bodes ir jāsvilina un jālikvidē, bet bērniem ir jāmāca, ka nepazīstamas vielas ēst, pīpēt un ošņāt nevajag. Pilnīgi pietiek ar alkoholu un nikotīnu." 

"Sīkie vienmēr dolbīsies un centīsies piedzerties, sapīpēties utml. pieaugušo uzdevums - šo procesu apgrūtināt līdz pakāpei, kad tas ir pārāk riskanti un grūti."

"Konkrētais puisis nav pirmais spaisa un citu draņķu upuris. Kā nevar apkarot? Vārds "narkotika" ir jau bīstams. Tāpēc vārdu "legāls" nomainām pret "aizliegts" un visas bodes speram gaisā! Vienkārši nepieļaut nekādu narkotiku tirdzniecību."

"Cilvēks jaunībā ir ieprogrammēts uz lietām, kas ir bīstamas - braukt ar moci, ātrām mašīnām (agrāk pārgalvīgi jāt ar zirgu, karot). Iemīlēties tajos, kas tevi nekad nemīlēs. Un ieprogrammēts uz noteikumu pārkāpšanu un robežu pamēģināšanu. Tā ir māte daba, mani draugi. Ja nekad neviens nebūtu gribējis pamēģināt to, ko vecie noliedz, mēs vēl sēdētu alā un ar jums te internetā neklačotu.

Pagaidiet, kad paaugsies tagadējie sīkie, kas vadātu pa bobatiem, baroti ar eko burkāniem, zīdīti līdz skolai, kur puikām noliegts spēlēties ar rotaļu ieročiem, viss tikai pareizs, veselīgs un attīstošs. Oiiii, es baidos, ka tad, kad viņi sasniegs tīņu gadus, tad tik mēs vēl redzēsim. Nebūs labi, nebūs "
"Bērnam jau laicīgi jāstāsta un jārunā par šīm bīstamajām lietām. jāparāda raksti, jāparāda bildes, arī mirušu cilvēku bildes, lai redz, kā tas izskatās no malas. Doma tāda, darīt visu, lai bērnam nebūtu vēlmes mēģināt narkotiku, tad jau labāk moci."

"Tas ir iemesls, kāpēc pat konservatīvie štati pamazām štatu pa štatam sāk legalizēt zāli. Ja man pirms tikai gadiem 5 teiktu, ka ASV legalizēs zāli, es teiktu, ka jūs, biedri, murgojat. Vai ka mietiskākās pasaules valsts prezidents atklāti pateiks, ka vispār jau negribētu, lai viņa personiskās meitas pīpē zāli, bet ja nu tomēr kaut ko grib, tad labāk marihuānu. Nav variantu cīnīties ar šiem daudzgalvainajiem pūķiem, kuru sastāvs ir perfekti legāls, jo tās vielas ir ikdienišķas vielas, dažādi medikamenti, tikai kombinācija padara tos par legal high. Vienīgais variants - padarīt pievilcīgākus citus līdzekļus, kas ir mazāk kaitīgi.

Tas ir kā ar krutku un točkām. Ir skaidrs, ka viņas neviens nekad neizskaudīs. Ir svarīgi panākt, ka tie, kas nav galīgi deģenerāti, izvēlas legālu un kvalitatīvu alkoholu. Panākt, ka točkas vairs nevienam neliekas pievilcīgas."

"Pirms zāles legalizācijas jāpagaida vismaz kādi 3-5 gadi, lai paskatītos, kas attiecīgajos ASV štatos ar to notiek, kā mainās noziegumu sastāvs utml."

"Tādas vietas, protams, ir jālikvidē, jādedzina un tirgotāji jāpiedauza u.c. Bet, vaina jau ir tajos kuri pērk, neviens ar varu rīklē puisim negrūda, paši nopirka un salietojās. Dabīgā atlase, puisis pieaudzis cilvēks pats par savām darbībām atbild. Vai tik nav kāds bagāto vecāku izlaists dēliņš bijis. Audzināšanu vecāki salaiduši galīgā grīstē, tad nu tagad bēdīgas sekas."

"Pie visa tā, cik tiek apkārt taurēts par šiem maisījumiem, ja tāds bezmaz paraugjaunietis tomēr nopērk nevis aliņus, vīniņus, šņabjus, bet nolemj uzvilkt dūmu, tad nu sorry, viņš ir dumjš un dumjiem vienkārši jāmirst."

" Es nezinu nevienu, pat ne vistikumīgāko no maniem vienaudžiem, kas reiz nepaprovēja, alu, šņabi vai cīgas. Mūsdienās jauniešiem vēl ir pieejamas brīvi tirgojamas narkotikas. Ir tikai loģiski reiz to pamēģināt. Un, tieši dēļ pieredzes trūkuma čalis visticamāk arī pārdozēja. Nebūtu uzsvara uz vārda "legālas", t.i. brīvi un neierobežoti nopērkamas, varbūt jaunietis samierinātos ar "Winston" paciņu vai džintonika bondzelīti."

"Tas ir pats trakākais, ka cilvēks var nomirt, iepērkot LEGĀLAS narkotikas. Jo visu pārējo, pat šņabi un cīgas, mazgadīgajiem nepārdod. Mirušais puisis bija 18-gadīgs. Nedarīja neko nelegālu."
"Tas ir nenormāli, ka tiek lietots vārds legālās narkotikas. kā narkotikas vispār var būt legālas? Turklāt vēl kaut kādi maisījumi, kas nav ne laboratoriski apskatīti, ne izpētīti, ne zināmi blakusefekti."

"Ir jāvēršas pret tiem, kas no tā pelna. Starp citu, manai vecmāmiņai šķiet, ka viss, ko veikalā var nopirkt, ir drošs. Citādi jau nepārdotu. Un te, pusaudzim, pieprasa izvērtēt, cik tie spaisi ir droši, ja reiz veikalā pārdod un policija neko nevar iesākt?"

"Nejauši salietoties spaisu aiz labas ticības, ka tas nav kaitīgs, ir neiespējami. Pusaudži viņus meklē, pērk un lieto pavisam apzināti."

"Noteikti. Daļa esot pārdošanā kā augu aizsardzības līdzekļi siltumnīcu kvēpināšani, daļa kā vīraki. Ārste TV pārraide šodien teica, ka daļa preces skaitoties Kaktusu audzēšanas mēslojums podiņu zemes uzlabošanai. Respektīvi, mēslojums. Tikai daži ir tajās kur spice virsū sarakstīts. Acetonu arī osta, apavu līmi, benzīnu, gumijas līmes. To arī aizliegs pārdot?"

"Es nezinu 100%, bet man liekas, ka manā mītnes valstī legal high nav pārāk izplatīta parādība. Mazgadīgajiem te pie mums ir aizliegts tirgot alkoholu, bet skaistos pavasara vakaros tādi manāmi jauni ļaudis sēž parciņos ar aliņiem, bučojas un gulšņā zālienā (pie mums drīkst sēdēt un bučoties parku zālienos). Un pīpē cigaretes. Kamēr viss daudzmaz robežās, policisti nepiesienas tiem sīkajiem. Nav kā Latvijā - ai, aiz skolas stūra uzpīpēji, uzreiz gestapo klāt, senčiem uz policiju, sods un kas tur. Latvija ir reāla ferbotenlande. Pēc desmitiem alu nopirkt nevar. Uzpīpēt uz balkona nevar. Zālē sēdēt nevar. Neko nevar. Tāda vide jauniešus rosina uz dumpi. Vajag palaist to pavadiņu vaļīgāk, būs mazāk problēmu."

"Dedzināšana vien neko neatrisinās. Ir jāmaina vai jānosaka likums, kas aizliedz lietot vārdu legālās narkotikas. Un tad jebkuru točku, kas tirgo nezināmas izcelsmes kaltētas lapiņas vai putekšņus var klapēt ciet un vainīgo aiz restēm."

"Jelgavā visus, kas tuvojās spaisu bodei, veda uz Ģinetermuižu pārbaudīt. Lieki teikt, ka ātri tika galā, jo kurš grib nokļūt traķenē? Tas, protams, neizslēdz nelegālos variantus, tomēr var tikt galā, ja grib."

"Interesanta ir parādība, ka točkas izvietotas tieši pie skolām. Kaut kaunējušies būtu! Nu, bet legāli taču!"

"Veic nu audzinošus pasākumus! Čaļiem skolā tikko bija projektu nedēļa par pretnakrotiku tēmu. Puisis mājās godīgi pilda mājas darbu, pēta, pēta un sāk skaļi prātot, ka zālīte nemaz neesot tik kaitīga (cik tad kaitīgi ir "kaitīgi"?), jo daudzās valstīs to legalizējot un ASV esot bijis viens gadījums, kad tā palīdzējusi pret vēzi. Pieņemsim, legalizēs. Ko pieprasīs legalizēt nākamā paaudze?"

"Jā, zālīte nav nemaz tik kaitīga, tāpēc ir būtiski to uzsvērt. Citādi kaut kādi pajoļi grib sludināt, ka nav vieglo narkotiku, heroīns un zāle ir vienlīdz kaitīgi, un tad kāds sīkais tiešām var nesaprast atšķirību."

"Skumji, ka tērējam naudu cietumnieku labklājībai, bet jauniešu pasargāšanai (protams, ka vaina ir ne tikai jaunības stulbumā) nevaram atrast laiku un līdzekļus."

"Es esmu māte. Es spēju iedomāties, kā jūtas tā puiša vecāki un tāpēc nespļauju akā. Es varu runāt ar savu bērnu un stāstīt, BET dzīvē viss var pagriezties savādāk. Un, esmu par visiem 200% pārliecināta, ka arī tā puiša vecāki savam bērnam vēlēja to labāko, un vēlējās pasargāt no sliktā, un, noteikti neslēpa no viņa, ka narkotikas nevajag lietot, ka tas var bēdīgi beigties, ka... Un tur nav vainojams tas, ka puisis bija pašapzinīgs. Pārliecība par sevi nav nekas tik nosodāms, lai izteiktu spriedumus, ka tas viņu noveda nāvē."

"Legālas narkotikas un legāla prostitūcija ir gluži kā legāla zagšana, legāla krāpniecība vai legāla izvarošana.  Tajā nav un nevar būt nekā legāla. Ekonomiskais izdevīgums nav attaisnojums legalizēt amorālības."

Comment Form