Mazā brālīša vai māsiņas ienākšana ģimenē var radīt lielu emocionālu pārdzīvojumu gan vecākajiem bērniem, gan arī vecākiem. Taču, ja pratīsiet pareizi sagatavot savu atvasi brālīša vai māsiņas piedzimšanai, tad šo priecīgo notikumu nekas nespēs aptumšot.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Psihologi ir vienisprātis, ka bērnu vecuma starpība lielā mērā nosaka to, cik stipru greizsirdību vai brāļu un māsu konkurenci radīs mazuļa ienākšana ģimenē. Visasākā greizsirdība parasti rodas tad, ja vecuma starpība ir divi līdz četri gadi (diemžēl tā ir arī visizplatītākā vecumu starpība). Turpretī, ja starpība ir ļoti maza (mazāka par 18 mēnešiem) vai ļoti liela (vairāk par pieciem gadiem) greizsirdība parasti nav tik izteikta.

Tas, ka vecākais bērns jūt greizsirdību pret jaundzimušo, ir tikai dabiski. Lēmumu par vēl viena bērna laišanu pasaulē ir pieņēmuši vecāki, un bērns to var iztulkot apmērām tā: "Ar mani viņiem nepietiek." Tāpēc ir lietderīgi pirms jaunākā bērna piedzimšanas sagatavot šim notikumam vecākos bērnus, lai jau laikus novērstu iespējamos konfliktus. Ja bērna greizsirdībai netiks pievērsta uzmanība, tā var padarīt bērnu ļoti nelaimīgu, un nedrošības sajūta var saglabāties vairākus gadus.

Daudzi vecāki ar pārsteigumu atklāj, ka pēc otrā bērna piedzimšanas viņus sanikno vecākās atvases niķi. Ir vajadzīgs laiks, lai pielāgotos jaunajai situācijai - rūpes par vairākiem bērniem vienlaikus ir smags darbs, kas reizēm var kļūt par smagu pārbaudījumu arī vecāku emocionālajai izturībai.

Kā sagatavot bērnu brālītim vai māsiņai?

 • Pat ļoti mazs bērns jutīs, ka kaut kas ir mainījies, tādēļ jums jau laikus jāpaskaidro viņam, ka ģimenē gaidāms vēl viens mazulis. Piemērots laiks jaunuma pastāstīšanai būs seši vai septiņi mēneši pirms gaidāmā bērniņa piedzimšanas.
 • Esiet pacietīgi, ja vecākais bērns izjūt bailes vai ir neapmierināts ar radušos situāciju.
 • Stāstiet bērnam par labo, ko ģimenē ienesīs nākamais mazulis, bet atzīstiet arī to, ka gaidāmas arī jaunas problēmas - paskaidrojiet, ka zīdaiņi ir bezpalīdzīgi un ka viņiem nepieciešama uzmanība un rūpes. Neslēpiet to, ka dažkārt zīdaiņi bieži raud.
 • Pasakiet savam bērnam, ka nav nekā pretdabiska, ja dažkārt viņš izjutīs nepatiku pret brālīti vai māsiņu. Dodiet viņam garantiju, ka šādos brīžos sapratīsiet.
 • Parūpējieties jau laikus par to, lai brīdī, kad jums sāksies dzemdības, blakus būtu kāds, kas parūpēsies par jūsu vecāko bērnu, jo tādējādi viņš jutīsies drošāk.
 • Iesaistiet savu vecāko bērnu mazuļa gaidīšanas procesā - piemēram, ņemiet viņu līdzi uz veikaliem iegādāties zīdaiņu drēbītes.
 • Vecākiem bērniem varētu patikt lelle, kuru var izmantot, lai mācītos apieties ar brālīti vai māsiņu.
 • Izvairieties no krasām pārmaiņām sadzīvē. Tuvojoties mazuļa piedzimšanai, neieviesiet pārmaiņas, kas nozīmētu pārāk lielu stresu vecākajam bērnam - piemēram, nevajag pēkšņi mainīt viņa gultiņu, lai līdzšinējo atvēlētu gaidāmajam brālītim vai māsiņai, jo to jūsu vecākais bērns var pārprast. Neizdariet spiedienu uz bērnu, ka tagad viņam pašam jāiet uz podiņa vai jāizbeidz dzert no pudelītes, jo viņš jau ir liels.

Kā rīkoties, kad brālītis vai māsiņa jau ir mājās?

 • Centieties pieņemt to, ka jūsu vecākais bērns savā attīstībā nedaudz regresēs un pēkšņi gribēs uzvesties kā zīdainis - prasīs pudeli, vairs neies uz podiņa un gribēs gulēt šūpulī.
 • Ļaujiet savam vecākajam bērnam atgriezties zīdaiņa vecumā - pienāks laiks, kad viņš pats gribēs atkal būt lielākais.
 • Slikta uzvedība vecākajam bērnam šādos gadījumos var būt raksturīga - centieties to uztvert mierīgi.
 • Izbrīvējiet katru dienu laiku savam vecākajam bērnam, varbūt brīdī, kad mazais guļ diendusu. Šajā laikā abi ar vecāko bērnu variet nodoties rotaļām.
 • Iedrošiniet vecāko bērnu rūpēties par mazuli, bet nemēģiniet viņu piespiest to darīt. Tomēr raugieties, lai vecākais bērns mazajam nenodarītu pāri - arī pārāk aizrautīgas bučas un apkampieni mazo var traumēt.
 • Pieņemiet un runājiet ar vecāko bērnu par viņa pēkšņajām dusmām uz mazo.
 • Uzsveriet, ka mazais mīl visu ģimeni un smaida tai - tas palīdzēs vecākajam bērnam iemīļot brālīti vai māsiņu.
 • Parādiet vecākajam bērnam fotogrāfijas, kurās viņš redzams kā zīdainis. Pastāstiet, ka arī viņš reiz bija tāds pats mazulītis, par kuru jūs rūpējāties tikpat ļoti, cik tagad par jaunāko brālīti vai māsiņu.
 • Esiet mīloši un uzslavējiet vecāko bērnu par katru jauko darbiņu vai žestu jaunākā bērna labā. Neņemiet pārāk pie sirds brīžus, kad viņš izturas ne tik laipni.
 • Palūdziet saviem draugiem, atnākot ciemos, pievērst uzmanību vecākajam bērnam, nevis uzreiz mesties apskatīt zīdaini.
 • Domājiet pozitīvi - daži bērni ar grūtībām mācās samierināties ar brālīša vai māsiņas ierašanos. Ja būsiet jautri, pozitīvi noskaņoti un pieņemsiet, ka jūsu bērni viens otram uzreiz iepatiksies, būs daudz vieglāk tikt galā ar problēmām.
 • Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

  Comment Form