Viens no pieciem bērniem Eiropā kļūst par seksuālās vardarbības upuri; noziedznieki pārsvarā bērniem ir pazīstami
Foto: lintmachine / cc

Viens no pieciem bērniem Eiropā kļūst par seksuālās vardarbības upuri. Dzimumnoziedznieki 70 - 85% gadījumu ir bērnam zināmi, pazīstami cilvēki, šādu satraucošu informāciju sniedz nodibinājums "Centrs Dardedze".

Trešdaļa jeb 36% Latvijas vecāku nav pārrunājuši ar saviem bērniem to, kā izvairīties no seksuāliem pāridarījumiem, secināts "Centrs Dardedze" iedzīvotāju aptaujā. Jautāti par bērnu vecumu, kad šis temats ģimenēs apspriests, 63% aptaujāto no piecu līdz 11 gadus veco bērnu vecāki atbildējuši, ka bērns bijis vecumā no septiņiem līdz 10 gadiem, liecina nodibinājuma un "SolidData" veiktā aptauja.

Lai arī lielākā daļa aptaujāto atbild, ka par bērna seksuālo audzināšanu ir atbildīgi abi vecāki, tomēr vislielākā atbildība būtu jāuzņemas bērna mātei, šādi uzskata 96% aptaujāto. Vairāk nekā puse jeb 77% bērnu vecāku uzskata, ka atbildība par bērnu seksuālo audzināšanu ir jāuzņemas skolai, bet 18% - ka atbildīgi ir bērna vienaudži.

"Pētījumu dati liecina, ka vidēji viens no pieciem bērniem Eiropā kļūst par seksuālās vardarbības upuri. Lielākoties jeb 53% vecāki atzinuši, ka sarunas laikā runājuši par situācijām, kurās bērna drošību varētu apdraudēt svešs, bērnam nepazīstams cilvēks, taču pētījumi apliecina, ka dzimumnoziedznieki visbiežāk ir bērnam zināmi, pazīstami cilvēki.

"Centrs Dardedze" speciālisti, ik gadu strādājot ar teju trīs tūkstošiem bērnu programmā, kas māca personisko drošību attiecībās, norāda, ka pirms programmas apguves bērniem ir ļoti vājas zināšanas un izpratne par to, kā atpazīt nedrošas situācijas un kā tajās rīkoties. Tāpēc nodibinājums aicina vecākus un pedagogus sarunās ar bērniem skaidrot gan potenciāli bīstamās situācijas, gan arī to, cik svarīgi ir nekavējoties vērsties pēc palīdzības.

Kā norāda "Centrs Dardedze" vadītājs Mārtiņš Egle, sekas, kādas piedzīvo seksuālā vardarbībā cietis bērns, ir daudz plašākas par fiziskā ķermeņa robežu pārkāpšanu. Cieš bērna psiholoģiskā veselība un tiek traumētas spējas veidot uzticības pilnas attiecības ar cilvēkiem visa mūža garumā.

Šā gada 19. un 26.maijā kampaņas "1 no 5" laikā nodibinājums "Centrs Dardedze" rīko bezmaksas apmācības vecākiem par to, kā mācīt bērniem izvairīties no seksuāliem pāridarījumiem. Pieteikšanās un vairāk informācijas atrodama šeit.

"SolidData" aptauja veikta 2015.gada janvārī, aptaujājot 404 respondentus, kas ir vecāki bērniem vecumā no pieciem līdz 11 gadiem.

Source

Cālis.lv

Tags

Centrs Dardedze Seksuāla izmantošana Seksuāla vardarbība
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form