"Es nezinu, kas ir SPA, un es pēc tā neilgojos. Esmu pieradusi izdzīvot ar to, kas ir". "Kosmētiku neesmu lietojusi vairākus gadus, jo zinu, cik tā ir dārga". Tās ir divas sievietes, daudzbērnu mammas, kuras atzīstas, ka sievišķīgo prieku viņām nav daudz, bet… Viņām to visu nevajag, jo galvenais, lai bērni paēduši, apģērbti un izskoloti. Viņas dzīvo Alūksnes pusē, mazos pagastos un patlaban labdarības akcijas īstenošanas gaitā saņem palīdzību, lai jaunākos bērnus nodrošinātu ar autiņbiksītēm un piena maisījumiem.

Sešu bērnu mamma Anita ( 41 gads), dzīvo Jaunlaicenes pagastā

Anitai ir seši bērni, no kuriem mājās dzīvo pieci. Lielajai – 23 gadus vecajai meitai jau pašai sava ģimene, kurā aug divas meitiņas. Ar vecākiem dzīvo 18 gadus vecā meita, 13 gadus vecā meita, deviņus gadus vecais dēls, piecus gadus vecā meita un gadiņu vecais dēliņš, pastarītis, kurš mammai dzima 40 gadu vecumā.

Sievietes laulātais draugs strādā vietējā gaterī, bet Anita ir mājsaimniece, lai gan pavisam nesen pati ar interneta palīdzību atradusi piepelnīšanos. Viņa pa vakariem staigā pa mājām un intervē cilvēkus pētījuma centra "SKDS" vajadzībām. Ģimenes ienākumi patlaban ir ap 700 eiro, bet tas ir tikai patlaban, jo vasaras sezonā peļņas iespējas ir lielākas. Vīra alga ir ap 400 eiro, bērniem valsts pabalsti veido ap 170 eiro, bet Anita pēdējo mēnesi nopelnījusi 124 eiro. Tik kuplai ģimenei ar tik daudzām vajadzībām summa nav īpaši liela, taču viņi cīnās.

Anita priecājas, ka nu jau drīz sāksies ogu un sēņu laiks, tad ar lielajām meitām dosies uz mežu, lai salasīto varētu pārdot un arī paši sagatavot ziemas krājumiem.

"Reizēm uznāk tāda depresija, ka gribas vien… Taču paskaties uz tiem mazajiem, neko nepadarīsi, jāsaņemas," atzīstas Anita. Kad mazie pienāk klāt un saka: "Nu, mammu, kāpēc tu raudi? Ko tev palīdzēt," Anitai nekas cits neatliekot, kā asaras notraust, samīļoties un iet tālāk.

Vislielākais prieks esot par bērnu labajām sekmēm skolā. 13 gadus vecā meita ir aktīva dažādu pulciņu apmeklēšanā, dzied ansamblī, korī un patlaban jau pošas uz Rīgu, lai piedalītos Skolēnu Dziesmu un deju svētkos. Arī 18 gadus vecā meita šoruden vēlas turpināt izglītoties galvaspilsētā, tādēļ ģimenei tagad ir divu veidu rūpes - kā finansiāli to "pavilkt" un kā samierināties, ka atkal viens bērns pamet mājas. Bet Anita ir saprotoša, sakot, ka "visu mūžu jau zem brunčiem bērnus nenoslēpsi, jāļauj iet".

Tad atkal saņem sevi rokās un ej, tā enerģija atkal parādās, kad mazais tevi nobučo... Daudzbērnu mamma Anita

Pašiem lopiņu neesot, vīra tēvam gan, tad nu ģimene palīdzot. Paši lopus neņemot, jo pārāk daudz rūpju un neesot garantija, ar ko gan visu ziemu tos izbarot. Bet piemājas sakņu dārzs gan esot, meitas lieli palīgi mammai, lai gan reizēm jau uznākot slinkums.

Vaicāju, kā Anita sevi palutina kā sievieti. Vai ierobežotā naudas daudzuma dēļ nav jāatsakās no kādām lietām, ko iepriekš, pirms bērnu dzimšanas, Anita darījusi. Nedomājot, daudzbērnu mamma atrauc, ka jau vairākus gadus nav lietojusi kosmētiku, jo apzinoties, cik tā dārga. Arī ar jaunu apģērbu sevi nelutina, viņai to nemaz nevajagot. Ja jāizvēlas, kam nopirkt jaunu kleitu, tad tie būs bērni. Pamatā apģērbu ģimene iegādājas lietoto preču veikalos, arī internetā, kur mammas par lētu naudiņu izpārdot savu bērnu apģērbus. Pērn puikam šādā veidā esot iegādāts "labu labais" uzvalks. Uz 1.septembri gan – tad mamma bērniem cenšas nopirkt jaunu apģērbu.

Anita cenšas neņemt galvā dažu kaimiņu un citu pagasta iedzīvotāju vērstos negatīvos komentārus par bērnu skaitu ģimenē, par pēdējā bērniņa dzimšanu, jo Anitai taču bija jau 40 gadu. Daži pat esot izteikušies, ka Anita laiž pasaulē tik daudz bērnu, lai saņemtu pabalstus. Tad gan viņa kļūst dusmīga un vaicā, kur tad ir viņas miljoni? Taču esot jau arī labi ļaudis, kas priecājas par kuplo ģimeni. Jā, Anita atzīstas, ka bērni ir viņas laime. "Es esmu tāds cilvēks, - ja mājās ir klusums, tad man nav miera," atzīstas Anita, sakot, ka dzīvi bez bērniem nevar iedomāties. Bet viņai nemaz neesot laika klausīties klačās un nevalodās, bērni un mājas solis prasa daudz darba, tādēļ mazo dēļ ir jāiet, lai gan dažreiz rokas nolaižoties. "Bet, tad atkal saņem sevi rokās un ej, tā enerģija atkal parādās, kad mazais tevi nobučo," saka daudzbērnu māmiņa.

Viņa nekautrējas lūgt palīdzību, ja tā ir nepieciešama, tādēļ sociālajā dienestā pieteikusies, ka labprāt akcijas laikā saņemtu autiņbiksītes. Tā esot labāk, nekā ieslīgt parādos un ņemt kredītus. "Nav jau tā, ka mēs uz pabalstiem dzīvotu, cīnāmies, cik varam, taču iespēju laukos ir maz," atzīst Anita.

Trīs bērnu mamma Inga (35 gadi), dzīvo Trapenes pagastā

Inga ar vīru audzina trīs bērnus – deviņus gadus veco meitu, divus gadus veco meitu un mazulīti – pusgadu veco dēliņu. Akcijas laikā mazākajam bērnam tiek izsniegtas autiņbiksītes un piena maisījums, jo mammai sava piena vairs neesot.

Bērnu tētis strādā kādā vietējā saimniecībā, kura nodarbojas ar lopkopību un graudkopību. Vasaras sezonā darba esot vairāk, tādēļ arī ienākumi augstāki. Inga ir mājsaimniece jau vairākus gadus, pirms tam dažus gadus pastrādājusi vietējā veikalā par pārdevēju. Ģimenes ienākumi ziemā ir ap 400 – 500 eiro, bet vasarā – 600 -700 eiro. Nabagi jau neesot, bet vajadzību daudz, un tās visas apmierināt neizdodas.

Pēdējais bērns bijis pavisam neplānots. Kā atklāti stāsta Inga, bijis par vēlu… Bet iepriekš sieviete piedzīvojusi jau vienu spontāno abortu, tādēļ, baiļojoties, ka vairs bērnu var nebūt, ļāvuši mazajam nākt pasaulē. Vairāk bērnus ģimene gan neplānojot. Pat ja gribētos, saprot, ka viņi visi ir jāizaudzina. Arī Ingas vecākā meita apmeklē pulciņus – dejo, dzied popgrupā, iet sporta pulciņā. Ar deju kolektīvu esot izcīnījuši tiesības piedalīties Skolēnu dziesmu un deju svētkos.

Es nezinu, kas ir SPA, un mani nekādas ārišķības nesaista Daudzbērnu mamma Inga

Ingas ikdiena ir visai vienmuļa – bērni, bērni un vēlreiz bērni, bet, lai pavisam neiesūnotu, cenšas aizstaigāt kaut vai līdz kaimiņiem parunāties.

Sievišķīgu prieciņu Ingai neesot un par tiem nemaz daudz neko nezina. "Esmu iemācījusies sadzīvot ar to, kas ir. Pati esmu augusi ne jau greznībā un pārticībā. Es nesūdzos, man nevajag neko šiku," atzīstas Inga. Viņa pat nevarot iedomāties neko tādu, ko ļoti, ļoti gribētos, bet kas viņai nebūtu. "Man nav tādu iegribu, jo man tādas iespējas nekad nav bijušas. Es nezinu, kas ir SPA, un mani nekādas ārišķības nesaista," saka sieviete.

Ingu uzaudzinājusi vecmāmiņa, pie kuras dzīvoja kopš sešu gadu vecuma, jo mammai paticis uzdzīvot, tad arī vecāki izšķīrušies. Ingas tētis jau ir miris, bet mamma esot tāda, ka Ingai kauns, nodzērusies, līdzinoties bomzim. Tomēr pa retai reizei abas satiekoties.

Vīrs visu dienu ir prom darbā, pašiem nekādas saimniecības nav, tikai dārziņš. Tur gan izaudzējot daudz ko, saliekot ziemai, lai nav jādzīvo tikai uz veikala pārtikas. Pienu vīrs varot dabūt fermā, kaut kā cīnoties.

Inga nekautrējas lūgt palīdzību citiem, ja tā nepieciešama, lai gan paši mēģinot cīnīties, cik var.

Par akciju

Jau kopš marta tiek īstenota labdarības organizācijas "Ziedot.lv" akcija "Palīdzi trūcīgiem mazuļiem", kuras mērķis ir palīdzēt ap 2000 bērnu no maznodrošinātām ģimenēm visā Latvijā. Lai varētu sniegt palīdzīgu roku visām akcijā iesaistītajām ģimenēm, nepieciešami 32 000 eiro mēnesī.
Latvijā ik gadu pasaulē nāk ap 20 000 bērnu un aptuveni 2000 no tiem piedzimst ģimenēs, kurām nepietiek līdzekļu, lai nodrošinātu savai atvasei pamatlietas, kas nepieciešamas bērna pilnvērtīgai attīstībai.

"Ziedot.lv" akciju rīko sadarbībā ar reģionālajām labdarības organizācijām un veikalu tīklu SIA "Maxima Latvija". Atbalsts ģimenei tiek sniegts nedēļu pirms bērna kopšanas pabalsta saņemšanas, jo, kā norāda "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta, šis periods maznodrošinātajām ģimenēm ir finansiāli viskritiskākais. Šajā laikā projekta laikā ģimenēm katru mēnesi tiek nodrošinātas autiņbiksītes un piena maisījumi 16 eiro vērtībā, kas sedz vienas nedēļas izdevumus šīm mazulim ikdienā nepieciešamajām precēm. Labdarības akcijā līdzdarbosies arī projekta vēstnese, psiholoģijas zinātņu doktore Diāna Zande, sniedzot jaunajām māmiņām dažādos Latvijas reģionos nepieciešamo informatīvo un emocionālo atbalstu bērnu audzināšanā.

Ziedojumus iespējams veikt SIA "Maxima Latvija" veikalos visā Latvijā - gan ziedojumu kastītēs, gan izvēloties veikalos produktus ar īpašu akcijas zīmi "Palīdzi trūcīgiem mazuļiem", kas nozīmē, ka ražotājs ziedos vienu centu no produkta cenas mazuļu atbalstam. Sniegt atbalstu mazuļiem no trūcīgām ģimenēm var arī ziedojot "Ziedot.lv" mājas lapā un zvanot uz ziedojumu tālruni 9006 7004 (maksa par zvanu 1,42 eiro).

"Ziedot.lv" norāda, ka no ārvalstīm nav iespējams sazvanīt ziedojumu tālruni, taču ārvalstīs dzīvojošie, kuri gatavi atbalstīt šīs ģimenes, var ziedot, norēķinoties par pakalpojumu ar savām norēķinu kartēm vai pārskaitot naudu uz kontu. Plašāka informācija par to, kā ziedot, atrodama "Ziedot.lv" mājas lapā pie katra projekta, nospiežot aktīvo pogu "ziedot". Tur arī ir norādītas visas iespējas, kā atbalstīt konkrēto projektu.

Tags

Labdarība Lasāmgabali Maxima SKDS Ziedot.lv

Comment Form