Visbiežāk bērni piedzīvo emocionālu un fizisku vardarbību izglītības iestādēs
Foto: F64

Visbiežāk bērni piedzīvo emocionālu un fizisku vardarbību izglītības iestādēs, savukārt pusaudži un jaunieši meklē palīdzību gadījumos, ja rodas problēmas saskarsmē ar pretējo dzimumu, tas secināts Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa 116111 rīkotās informatīvās akcijas "Vardarbība nav mazs noslēpums. Runā par TO!" laikā.

Akcija norisinājās no 3.līdz 16.novembrim, tās laikā kopumā saņemti 1018 zvani.

348 gadījumos zvanītājiem sniegta psiholoģiskā palīdzība, no šīm konsultācijām 57 gadījumos cilvēki meklējuši palīdzību emocionālas vardarbības gadījumā, 23 - fiziskas, bet četri - seksuālas. 11 gadījumos pēc palīdzības vērsās vardarbības aculiecinieki, portāls Cālis.lv uzzināja Labklājības minitrijā.

Sešos gadījumos saņemtā informācija par fizisko un emocionālo vardarbību no vienaudžu vai darbinieku puses nodota pārbaužu ierosināšanai bērnu tiesību aizsardzības inspektoriem, bet divos gadījumos par iespējamu vardarbību ģimenē, nespējot nodrošināt bērniem piemērotu aprūpi. Informācija nodota dzīvesvietas sociālajam dienestam.

Piemēram, akcijas laikā saņemta informācija par kādu meiteni, kura dzīvo pie audžumātes, uz skolu bieži nākot ar zilumiem, tiekot sista ar siksnu vai elektrības vadu. Meitene saviem draugiem stāstījusi, ka domājot par pašnāvības izdarīšanu. Citā gadījumā zvanījis zēns, kurš bažījas par savu māti, kura regulāri lieto alkoholu, kā dēļ viņai ir nopietnas veselības problēmas, un ir fiziski un emocionāli vardarbīga pret savu dēlu.

Savukārt kāda kaimiņiene informējusi par līdzās dzīvojošu ģimeni, kuras dzīvoklī regulāri notiek iedzeršanas un kautiņi, bet divgadīgais bērns tiekot izlikts daudzdzīvokļu nama kāpņu telpā.

Akcija tiek rīkota, lai cīnītos pret seksuālo vardarbību un palīdzētu tās atpazīšanā, kā arī seku mazināšanā. Akcijas pirmā daļa notika maija nogalē, bet otrā - no 3. līdz 16.novembrim. Tās laikā ikvienam bija iespēja zvanīt uz tālruni 116111 un ziņot par seksuālās vardarbības gadījumiem pret bērniem, saņemt profesionālas psiholoģiskās konsultācijas un atbalstu, kā arī nepieciešamo informāciju.

Ņemot vērā, ka seksuālā vardarbība ir viena no pašām smagākajām tēmām, par ko cietušie bieži vien atsakās runāt vai arī mēdz mainīt iepriekš sniegto informāciju, kā arī seksuālās vardarbības upuri nereti noliedz notikušās vardarbības aktu un atsakās no palīdzības, šo informatīvo akciju viens no svarīgākajiem mērķiem ir pārvarēt tabu un aicināt vardarbības upurus un lieciniekus meklēt palīdzību.

Kampaņas gaitā ir sagatavoti arī informatīvie materiāli - komikss un informācijas lapa, kā arī īpaša sadaļa VBTAI mājaslapā, kur var iegūt detalizētāku informāciju par seksuālas vardarbības atpazīšanu, pazīmēm, sekām un atbildību.

Uzticības tālrunis 116111 ir bezmaksas tālruņa līnija, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā telefona.

Tags

Emocionāla vardarbība Seksuāla vardarbība Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija

Comment Form