ģimene
Foto: PantherMedia/Scanpix

Starptautiskā sabiedriskā organizācija "Glābiet bērnus" ("Save the children") par draudzīgāko valsti ģimenēm ar bērniem atzinusi Somiju. Pavisam sarakstā bija iekļautas 178 valstis. Latvija ierindota 34. vietā. Kaimiņvalsts Igaunija ierindota 23. vietā, bet Lietuva – 24. vietā.

Visas valstis tika vērtētas pēc pieciem kritērijiem – mātes veselības stāvoklis, bērnu agrīnas mirstības (līdz 5 gadu vecumam) rādītāji, izglītības līmenis, ienākumi un sievietes loma sabiedrībā.Lai arī nevienā no šīm pozīcijām Somija nebija pirmrindniece, tomēr valsts iekļuva 15 labāko valstu topā visās no šīm kategorijām. 

Kā svarīgākie kritēriji tika vērtēto bērnu un sieviešu mirstības rādītāji. Somijā no 345 bērniem tikai viens nenodzīvo līdz 5 gadu vecumam jeb mirstība ir 2,9 bērni no 1000 bērniem. Latvijā no 1000 bērniem piecu gadu vecumu nesasniedz 8,7 bērni. Vislabvēlīgākie apstākļi ir Norvēģijā – tikai 2,8 bērni no 1000. Labs sieviešu veselības stāvoklis ir Zviedrijā, Islandē, Nīderlandē un Dānijā.

Tradicionāli pēdējās vietās ir Āfrikas valstis. Pēdējā vietā ir Somālija, kur 5 gadu vecumu nesasniedz katrs septītais bērns. Par paaugstināta riska zonām uzskata arī valstis, kas neatrodas Āfrikas kontinentā, bet kur notiek karadarbība. Visvairāk riskam pakļautās iedzīvotāju grupas nemiera zonās ir sievietes un bērni.

Comment Form