Ienākuma nodokļa maksāšana, viltus atentāts un karaliski skandāli. Elizabetei II – 90
Foto: Vida Press

Karaliene Elizabete II nenoliedzami ir viena no ietekmīgākajām politiskajām figūrām mūsdienu pasaulē, kura Lielbritāniju vedusi cauri pārmaiņu laikiem, ieviešot jaunu pieeju agrāk stagnējušās monarhijas vadīšanā. Tomēr vienlaikus karaliene ar nezūdošu apņēmību ir rūpējusies arī par brīžam nokaitētajām attiecībām karaliskās ģimenes iekšienē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kas slēpjas aiz Elizabetes II ārējā miera un spējas pat iespējamā atentāta brīdī nezaudēt kontroli pār notiekošo? Vai zināji, ka karaliene vislabprātāk bauda vienatni, lasot detektīvromānus, savukārt brokastīs dzer melno tēju ar pienu bez cukura jau neskaitāmus gadus?

Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem, kā arī citus saistošus faktus apkopojām rakstā, kas tapis par godu Elizabetes II 90. jubilejai. Lūk, neliels ieskatu karalienes notikumiem bagātajā mūžā!

Karaliene piedzima kā princese Elizabete Aleksandra Mērija pavasarīgā dienā 1926. gada 21. aprīlī Londonā Jorkas hercoga, kas vēlāk kļuva zināms arī kā karalis Džordžs VI, un Jorkas hercogienes Elizabetes Bouvsas-Lionas ģimenē. Savukārt četrus gadus vēlāk piedzima Elizabetes II jaunākā māsa Mārgarēta, kas karaļnama dzimtā, kā liecina vēstures hronikas, gan tika iemantojusi visnotaļ pretrunīgu attieksmi savas brīvākās domāšanas dabas dēļ.

Tā kā, mazulītei piedzimstot, nekas neliecināja, ka mazā Lilibete, kā karalieni mīļi devēja tuvinieki, jau pavisam drīz mantos tēva troni (par karalieni Elizabete II kļūtu tikai tad, ja viņas vecākiem vairs nepiedzimtu dēls, kas arī nenotika) viņai bija iespējas izbaudīt gluži parastu bērnību – netiekot noslogota ar troņmantinieces pienākumiem, Elizabete II vienlaikus dzīvoja karaliskās ģimenes privilēģiju ieskautu ikdienu.

Elizabetes II dzīve mainījās 1936. gadā, kad viņsaulē aizgāja princesei tik tuvais vectētiņš – karalis Džordžs V. Viņa troni mantoja Elizabetes II tēvocis Edvards, kļūstot par karali Edvardu VIII, taču, tā kā karaļnamam nebija pieņemams Edvarda sakars ar Velisu Simpsoni, augstākās sabiedrības dāmu no Amerikas, kurai bija visnotaļ raiba attiecību pieredze, kā arī vēl spēkā esoša laulība, viņš no troņa atteicās, tajā stājoties Edvarda brālim Džordžam.

Jāpiebilst, ka skolā tā laika karalisko ģimeņu jaunākās atvasītes gan negāja – meitenēm tika nozīmēta mājmācība, Elizabetei II un Mārgarētai apgūstot franču valodu, matemātiku un vēsturi, kā arī izkopjot dotības dejas mākslā, mūzikā un gleznošanā.

Tags

Elizabete II Lasāmgabali Lielbritānija Sarakstu karuselis Sievietes vēsturē
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form