Pedagoģiskie principi dažādās pasaules valstīs: no disciplīnas līdz personiskajai brīvībai
Foto: LETA

Izglītības metodes dažādās pasaules valstīs ir visai atšķirīgas. To ietekmē gan ģeogrāfiskais izvietojums, gan kultūras tradīcijas un citi faktori. Vai mēs varam pasmelties kaut ko derīgu no citām valstīm, to lai katrs lemj pats. "Parents" piedāvā nelielu apskatu, kā mācās Ķīnā, Singapūrā, Indijā un citās valstīs.

Somija: nekāda spiediena

Somijā bērni skolas gaitas sāk septiņu gadu vecumā, tieši tāpat kā pie mums, vismaz pagaidām... Taču mājasdarbus somu bērniem uzdod pavisam maz, īpaši, ja salīdzina ar skolēniem Āzijas valstīs un ASV. Tomēr tas netraucē bērniem no Somijas uzrādīt lieliskus mācību rezultātus. Saskaņā ar 2013. gadā veiktu pētījumu, Somijas skolēni iekļuvuši otrajā vietā (pēc Japānas un Šveices) pēc izglītības līmeņa, ieskaitot lasītprasmi un zināšanas matemātikā, kā arī prasmē izmantot datoru, risinot dažādus uzdevumus.

Kā viņiem tas izdodas? Viss ir saistīts ar to, ka skolotāji neizdara nekādu spiedienu un rūpīgi dara savu darbu. Sākumskolā, lai attīstītu intelektu, lielākā daļa mācību stundu tiek veltītas praktiskām nodarbēm: bērni daudz zīmē, līmē, taisa aplikācijas, spēlē mūzikas instrumentus. Klasē skolēnu skaits ir neliels, taču katrā ir pa diviem skolotājiem (tie vada visas stundas līdz pat 4. klasei). Starp citu, skolotājus bērni sauc vārdā.

Pedagoģiskie principi dažādās pasaules valstīs: no disciplīnas līdz personiskajai brīvībai
Foto: Shutterstock

Neraugoties uz tik nepiespiestu atmosfēru, skolotāju profesionalitātei ir augstas prasības. Pēc universitātes pabeigšanas jaunais skolotājs gadu skolā iet praksi, un to uzrauga pieredzējis pedagogs. Šāda, šķietami ieilgusi, iepazīšanās ar klasi palīdz jaunajiem pedagogiem iespējami labāk iepazīt savus padotos, novērojot un pieskatot tos, nevis tikai pievēršot uzmanību zināšanu apguvei. Turklāt šis ir labs veids iegūt uzticamas attiecības un atrast individuālu pieeju katram skolēnam.

Jaunākajās klasēs atzīmes netiek liktas, tiek izmantota vārdiska gradācija: teicami, labi, nepieciešams patrenēties. Sākot no 4. klases, atzīmes tiek liktas baļļu sistēmā no četri līdz 10. Tieši tāpat atzīmes tiek liktas par uzvedību – prasme strādāt grupā un patstāvība, pieklājība un cenšanās pozitīvi ietekmēt citus skolēnus.

Source

Cālis.lv

Tags

Izglītība Sarakstu karuselis
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form