Ciest sāpes nav normāli. Vita un Laura par endometriozi un attieksmi pret sievietes veselību
Foto: Elīna Pekulesa Photography

Lai arī daudzi cilvēki vārdu "endometrioze" nekad nav dzirdējuši un, ļoti iespējams, pat nespēj to izrunāt, tā ir slimība, kas skar aptuveni desmito daļu sieviešu. Tiesa, daudzas par to nezina, jo ir audzinātas ar pārliecību, ka ciest sāpes mēnešreižu laikā ir normāli un ka runāt skaļi par sievietes veselību nav pareizi. Tomēr šāds uzskats ne tikai ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti, liekot regulāri ciest sāpes, bet arī palielina neauglības risku un var radīt citas veselības problēmas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai sapratu, kā īsti endometrioze ietekmē sievietes ikdienu un kādas ir izplatītākās ar šo slimību saistītās problēmas Latvijā, uz sarunu aicinājām Latvijas Endometriozes (LEnB) biedrības valdes priekšsēdētāju Vitu Kalniņu un valdes locekli Lauru Tuktēnu. Biedrība ir dibināta pirms nepilna gada, bet tā jau izveidojusi labu sadarbību ar speciālistiem Latvijā un organizācijām ārvalstīs. Laura un Vita atklāj, ka doma veidot biedrību radusies, jo pašām nācies daudz pārdzīvot šīs slimības dēļ un viņas vēlas atvieglot citu sieviešu ceļu uz diagnozi un dzīvi ar šo slimību.

Endometrioze ir endometrija (dzemdes iekšējā slāņa) audiem līdzīgu audu attīstība ārpus dzemdes, kā rezultātā veidojas iekaisuma process, kas var novest pie rētaudu (saaugumu) veidošanās. Slimības dēļ sieviete var piedzīvot virkni nepatīkamu simptomu, piemēram, sāpes menstruāciju laikā, asiņošanu, problēmas ar vēdera izeju, sāpes dzimumakta laikā, nespēku un citas.

Vita stāsta, ka sievietēm, kas slimo ar endometriozi, var būt arī problēmas ar auglību. Lai arī endometrioze nav ārstējama, ir gadījumi, kad to ir iespējams apstādināt uz dažiem gadiem vai pat visu mūžu. Tāpēc ir ļoti svarīgi meklēt speciālista palīdzību. Vita norāda, ka viņai pašai ir endometrioze agresīvā formā un viņa ir pārdzīvojusi jau trīs operācijas, kuru laikā tiek izņemti slimības perēkļi. Parasti endometrioze skar sievietes reproduktīvā vecumā, bet tas nenozīmē, ka slimību nevar atklāt jaunām meitenēm vai sievietēm menopauzes laikā. Vairāk par to, kas ir endometrioze un kā tā ietekmē sieviešu dzīvi, tu vari uzzināt šeit.

Ja vēlies uzzināt vairāk par šo slimību, apmeklē endometriozes informatīvo dienu, kas notiks sestdien, 24. martā. Plašāka informācija par pasākumu pieejama šeit.

Vita un Laura stāsta, ka biedrības galvenie uzdevumi ir veidot izpratni par sievietes veselību un sniegt informāciju un palīdzību sievietēm, kas saskārušās ar šo slimību, jo neizpratne un neskaitāmie stereotipi būtiski ietekmē sievietes dzīves kvalitāti un iespēju saņemt palīdzību. Sabiedrībā valda uzskats, ka sāpes mēnešreižu laikā ir normālas, tāpēc sievietes nereti pieredz nicinošu attieksmi, kad vēršas pie speciālistiem, vai to nedara vispār, domājot, ka nepatīkamie simptomi vienkārši ir jāpacieš. Vita norāda, ka biedrības darbu viņa izjūt kā misiju: "Caur savu pārdzīvojumu un sāpēm darīt visām labāk."

Tags

endometrioze Lasāmgabali Sarakstu karuselis
0
Sievietes veselība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form