Kaut arī virtuālā pasaule ir neīsta, šajā vidē radušies pārdzīvojumi atstāj pēdas uz mūsu psihisko stāvokli arī realitātē. Ar ko jārēķinās aktīviem sociālo tīklu lietotājiem? Konsultējis ārsts psihoterapeits Voldemārs Švarcs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Internets ir viens no diženākajiem cilvēces sasniegumiem. Tā sniegtās, šķietami bezgalīgās iespējas būtiski atvieglo mūsu ikdienu. Tomēr nav labuma bez ļaunuma. Stundām ilga, bezmērķīga klejošana pa sociālo portālu plašumiem, draugu idealizētās dzīves fotogrāfijas, emociju "sejiņu" neviennozīmīgie skaidrojumi, satraukums pirms katra publicētā ieraksta – tās ir tikai dažas no virtuālās pasaules ēnas pusēm, kas kalpo par pamatu sociālo tīklu lietotāju depresijas iedīgļiem.

Arī Pitsburgas Medicīnas universitātes pētnieki atklājuši saistību starp intensīvu sociālo tīklu lietojumu un depresijas rašanos: pētījuma dalībniekiem, kuri virtuālās aktualitātes pārbaudījuši biežāk, konstatēts trīs reizes lielāks risks iedzīvoties nomāktībā, vientulībā un pamestības sajūtā.

Neizbēgamā vilšanās

Katrs cilvēks kaut reizi mūžā piedzīvo nepatīkamo zaudējuma sajūtu, kas rodas, nepiepildoties gaidām un cerībām. Visrūgtākās vilšanās ir tās, ko mums sagādā citi. "Cilvēkiem piemīt dabiska vēlme veidot attiecības. Taču, kad šīs attiecības neizdodas, tiek izjusts pārdzīvojums, trauksme un pašvērtības zudums," skaidro psihoterapeits Voldemārs Švarcs.

Dibinot attiecības virtuālajā vidē, vilšanās ir teju neizbēgama, jo virtuāli radītā intimitāte ir maldi: "Diviem svešiniekiem, komunicējot internetā, atklājas kāda kopīga interese, piemēram, patika pret kaķiem. Un ar šo niecīgo detaļu pietiek, lai starp viņiem rastos emocionāls kontakts. Savukārt, iepazīstoties reālajā pasaulē, uz ielas, ar vienu kopīgu aizraušanos ir par maz, lai svešinieku sāktu uzskatīt par draugu."

Turklāt jaunu attiecību veidošanās parasti saistīta ar abpusēji pozitīvām emocijām, ko apliecina sasmaidīšanās vai rokasspiediens, pirmo reizi iepazīstoties. Taču, veidojot attiecības virtuālajā vidē, cilvēks iegulda pozitīvas emocijas, bet neko nesaņem pretī. Tādējādi, ja uzsāktās attiecības netiek pārceltas uz reālo pasauli, zaudējums ir neizbēgams.

Otru sarūgtinājumu sagādā internetā zaudētie ideāli. Katram no mums ir savas vērtības un priekšstati, kuriem nepiepildoties veidojas depresīvs pārdzīvojums. To pierāda arī Lielbritānijā nesen veiktais pētījums, kurā katrs desmitais sociālo tīklu lietotājs atzina, ka jūtas apkaunots, ja viņa publicētais ieraksts nesasniedz cerēto komentāru un "man patīk" pogu skaitu. Ārsts to dēvē par precīzu piemēru ideālu veidošanas un sagrāves procesam: "Protams, ka jutīsities aizvainoti un sarūgtināti, ja cerēto divdesmit "man patīk" pogas klikšķu vietā, realitātē būs tikai pieci."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Depresija Garīgā veselība Internets
0
Atkarība
0
Depresija
0
Garīgā veselība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form