Ārstu biedrības balva par mūža ieguldījumu veselības veicināšanā pasniegta Daumantam Znatnajam
Foto: LETA

Ceturtdien, 6. oktobrī, Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) pasniedza ikgadējo Veselības gada balvu. Svinīgā apbalvošanas ceremonijā, kas notika koka ēku renovācijas centrā "Koka Rīga", tika godināti desmit laureāti – pārtikas ražotāji, sabiedriskās organizācijas, pašvaldības un cilvēki, kas ar savu darbību veido un veicina izpratni par sabiedrības veselību, pastāstīja Sendija Burka-Šaicanova, LĀB mediju projektu vadītāja.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Balvu par mūža ieguldījumu veselības veicināšanā šogad saņēma Latvijas Sporta veterānu un senioru savienības vadītājs Daumants Znatnajs. Pateicoties viņa iniciatīvai un ieguldītajam darbam, jau 20 gadus tūkstošiem cilvēku labākajos gados ar sportiskām aktivitātēm pierāda savas spējas un varēšanu. Daumants Znatnajs katru gadu rīko vairāk nekā 50 sacensību visdažādākajos sporta veidos.

Nominācijā par tautas sporta organizēšanu balva tika piešķirta taku skrējienu seriālam "Stirnu buks", kas apvieno sportiski aktīvu ģimenisku atpūtu ar Latvijas skaistāko vietu apskati. Skrējieni notiek izcili ainaviskās vietās. Mistēriju pilnie pilskalni un ainaviski bagātie meža ceļi un taciņas, garām skrienot, ļauj izbaudīt arī kultūrvēsturiskus objektus, senču senās svētvietas, pamestas slēpošanas trases un pat meža cūku vannas.

Par veselīga uztura ražošanu balvu saņēma zemnieku saimniecība "Salenieki", kas atrodas Vārkavas novada Rožkalnu pagastā Lielā Kalupes ezera pussalā. Saimniecībā aug dažādu šķirņu ķirbji, siltumnīcās gatavojas dažādu krāsu paprika, tomāti, tiek audzētas arī dažādas ogas un graudaugi, kuru audzēšanā neizmanto ķimikālijas.

Par risinājumiem Baltijas jūras, upju un ezeru ekoloģiskā stāvokļa uzlabošanai balvu saņēma kampaņas "Mana jūra" organizatori. "Mana jūra" ir Vides izglītības fonda iniciatīva, kas pirms pieciem gadiem sākās ar mērķi veikt jūru piesārņojošo atkritumu monitoringu un pēc tam pārtapa par publisku aktivitāti, kurā var piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs, dodoties gar piekrasti un vācot tur atkritumus.

Šogad nominācijā par sasniegumiem Latvijas vides veselības uzlabošanā balva tika piešķirta SIA "Getliņi Eko". Pagājušā gadsimta 70. gados, kad Rīgas pilsētas izpildkomiteja pieņēma lēmumu Getliņu purvā uzglabāt galvaspilsētas iedzīvotāju radītos atkritumus, neviens pat neaizdomājās, cik milzīgu kaitējumu tas radīs apkārtējai videi. Tagad, 21. gadsimtā, pateicoties inovatīvām metodēm, vairāki simti tūkstoši tonnu atkritumu vairs nerada bīstamību un piesārņojumu videi. Nepārstrādājamie atkritumi tiek noglabāti videi drošās noslēgtās biodegradācijas šūnās, kurās neiekļūst ne gaiss, ne lietus ūdens. Poligona gāze, kas veidojas šūnās, tiek aizvadīta uz Getliņu energobloku, sadedzināta un pārvērsta enerģijā, bet visi notekūdeņi tiek savākti un attīrīti.

Par nozīmīgu starptautisku ieguldījumu pasaules klimata kontrolē balvu saņēma Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Klimata pārmaiņu departaments un tā direktore Ilze Prūse. Klimata pārmaiņu departaments ieguldījis lielu darbu, lai pārstāvētu Latviju Parīzes klimata pārmaiņu konference, kas notika pagājušajā gadā. Tas ir līdz šim nozīmīgākais notikums pasaulē vides aizsardzības klimata jomā, jo pirmo reizi visas pasaules valstis vienojās par kopīgu rīcību klimata pārmaiņu ierobežošanai un pirmo reizi šos pienākumus piekrita uzņemties arī nabadzīgākās pasaules valstis.

Veselības gada balvu par izciliem sasniegumiem paralimpiskajā sportā un sabiedrības iedvesmošanu godam pelnījis paralimpietis Aigars Apinis, kas paralimpiskajā sportā ir jau 16 gadus. Startējot vieglatlētikā, diska mešanā un lodes grūšanā kļuvis par četrkārtēju paralimpisko čempionu, uzvarējis neskaitāmās pasaules un Eiropas līmeņa sacensībās. Viņš no visas sirds cenšas palīdzēt cilvēkiem, kuri pēc gūtajām smagajām traumām zaudējuši dzīvotgribu.

Par veselīgāko pašvaldību šogad atzīta Madona. Pasniedzot Madonai balvu par nopelniem sabiedrības veselības veicināšanā, Latvijas Ārstu biedrība novērtējusi pašvaldības padarīto ziemas sporta veidu attīstīšanā un popularizēšanā. Madonas novadā notiek gan vietējā mēroga, gan starptautiskās sacensības, ar sportu var nodarboties katrs, kam patīk aktīvs dzīvesveids.

Tas nav īsts mežs, ja tajā nemājo dzīvā radība. Tāpēc ir svarīgi saglabāt Latvijas zaļo rotu, kas ir putnu un zvēru mājas un iztikas avots. Kā samērot un vai samērot mežsaimniecība un dabas aizsardzību – par to arvien skaļāk runā ornitologi. Par nozīmīgu ieguldījumu dabas aizsardzībā balva piešķirta Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājam ornitologam Viesturam Ķerum.

Godpilnā balva nominācijā Gada cilvēks sabiedrības veselībā tika pasniegta žurnālistei Anijai Pelūdei, kas ir žurnāla "Ievas Veselība" galvenā redaktore. Lielāko daļu savas radošās karjeras Pelūde veltījusi tieši medicīnai, rakstot par slimībām, to ārstēšanu un profilaksi, tiekoties ar augstas raudzes ārstiem un sniedzot lasītājiem pamatotu un saprotamu informāciju.

Īpašā balva par nozīmīgu darbu bērnu un jauniešu izglītības un veselības veicināšanā tika piešķirta kustībai "Jaunsardze", kas ir lielākā bērnu un jauniešu kustība Latvijā. Tajā tūkstošiem jauniešu apguvuši savu dzīves skolu, uzturot sevi sportiskā formā un apgūstot militārās iemaņas. Pašlaik Latvijā ir vairāk nekā septiņi tūkstoši jaunsargu vecumā no 10 līdz 21 gadam 252 mācību vietās visās Latvijas pašvaldībās.

Pirms četriem gadiem LĀB iedibināja Veselības gada balvu, kas ir atzinība par paveikto darbu Latvijas sabiedrības veselībā. Šo balvu piešķir desmit nominācijās par nozīmīgu ieguldījumu tautas sporta attīstībā, par ieguldījumu Latvijas ekoloģijā un vides veselībā, par veselīga uztura ražošanu, par profilakses darbu sabiedrības veselības veicināšanā u.tml.

Pasniedzot šo balvu, LĀB aktualizē veselīgas vides nozīmi sabiedrības veselībā un valsts nākotnes attīstībā kopumā. Tas nozīmē ne tikai rūpes par cilvēka fizisko, bet arī psihoemocionālo veselību, par tīrām upēm, ezeriem un jūrām, par veselīgu pārtiku un fiziskajām aktivitātēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aigars Apinis (sportists) Getliņi EKO Latvijas Ārstu biedrība Latvijas Ornitoloģijas biedrība Madona Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form