D vitamīns bez saules: pārtikas produkti, kur to meklēt
Foto: Shutterstock

Aptuveni puse pasaules iedzīvotāju neuzņem nepieciešamo vitamīna D daudzumu. Vērtīgā vitamīna trūkumu bieži izraisa ļoti īsās dienas Latvijas ziemā, bet ne mazāk būtiski ir tas, ka cilvēki vienkārši neuzturas ārpus telpām. "Authority Nutrition" ir apkopojis dažādus pārtikas produktus, kas satur D vitamīnu. Izradās, ka tas atrodams gan dzīvnieku, gan augu valsts produktos, ļaujot ikvienam uzņemt saules vitamīnu arī tad, kad dienas Latvijā ir pārāk īsas. Par Latviju un D vitamīna trūkumu un to, kā to kompensēt, stāsta uztura speciāliste Eva Kataja.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Uztura speciāliste Kataja skaidro, ka D vitamīns ir nepieciešams kalcija un fosfora vielu maiņai, lai nodrošinātu kaulu, zobu un muskuļu veselību. Neuzņemot pietiekami daudz šī vitamīna, var rasties nespēks, kā arī sāpes kaulos. Ilgstoša D vitamīna trūkuma dēļ var attīstīties dažādas kaulu slimības.

Latvijas ziemās D vitamīns jāuzņem ar pārtiku

Kataja uzsver, ka vislabākais D vitamīna avots tomēr ir saules gaisma. Viņa norāda, ka cilvēki cenšas uzņemt vitamīnu arī, sauļojoties solārijā. Tas gan ir ļoti slikts veids D vitamīna uzņemšanai, jo ievērojami paaugstina risku saslimt ar vēzi. "Latvijā un citās ziemeļu reģiona valstīs D vitamīna trūkums ir ļoti izteikts, tāpēc no rudens līdz pavasarim to iesaka uzņemt papildus ar uztura bagātinātājiem," piebilst Kataja.

Speciāliste norāda, ka D vitamīns organismam ir ļoti nepieciešams, jo bez tā nav iespējams nodrošināt pietiekamu kaulu, zobu un muskuļu veselību – D vitamīns ir nepieciešams kalcija un fosfora vielu maiņai. Dažādi pētījumi un atklājumi zinātnē gan norāda uz to, ka D vitamīna loma cilvēka organismā ir vēl nozīmīgāka.

"Ja D vitamīna trūkst, var attīstīties dažādas kaulu slimības, piemēram, bērniem tas var būt rahīts. Pazīmes par D vitamīna trūkumu varētu būt nespēks, garastāvokļa svārstības, kā arī sāpoši un trausli kauli. Ja ir aizdomas par D vitamīna trūkumu, to var pārbaudīt, nododot asinsanalīzes" piebilst Kataja.

Tags

Sarakstu karuselis
0
D vitamīns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form