Draudīgi signāli, kas liecina – tu lieto pārāk daudz alkohola
Foto: Shutterstock

Neskatoties uz to, ka arī kontrolēta un reta alkohola lietošana veselībai, visticamāk, kaitēs, grādīgo dzērienu malkošana pasākumos un svinībās uzskatāma par normu, kādam, iespējams, tā ir pat tradīcija. Lai arī šobrīd pulcēšanās ir aizliegta, neviens nav aizliedzis alkoholu patērēt, kam, ļoti iespējams, dažādu iemeslu dēļ pievērsušies daudzi, tostarp stresa, garlaicības, dusmu un trauksmes iespaidā. Taču kā zināt, kad ikvakara vīna glāze pie vakariņām kļuvusi par atkarību?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Ja mēs runājam par atkarību, tad par cilvēka rakstura vājumu vai iespēju kontrolēt situāciju te vairs nav runas," sarunā ar "Viņa" skaidrojusi narkoloģe Ilze Maksima, piebilstot, ka uzvedību var mainīt un kontrolēt sākuma procesā – laikā, kad atkarība vēl nav izveidojusies. Ja cilvēks šo periodu ir palaidis garām un riski nav pietiekami izvērtēti, iestājas atkarība, kas nozīmē neatgriezeniskas izmaiņas, proti, atgriezties pie konkrētas vielas (vai procesa) neregulāras vai retas lietošanas vairs nav iespējams.

Speciāliste skaidro, ka atkarība ir ļoti grūti konstatējama un sarežģīti ārstējama slimība, jo tai ir gan bioloģiski, gan sociāli, gan psiholoģiski riska faktori. Neskatoties uz medicīnas attīstību, atkarība joprojām nav vienkārši ārstējama, savukārt tās radītās bioloģiskās izmaiņas cilvēka organismā ir neatgriezeniskas.

Turpinājumā, iedvesmojoties no portāla "Huff Post", piedāvājam iepazīties ar pazīmēm, kas var liecināt, ka šķietami nekaitīgā alkohola lietošana pārvērtusies par atkarību.

Nepārtraukti domā par alkoholu


"Viņa" savulaik jau rakstīja – vai alkohols nodarbina tavu prātu un tu mēdz domāt par to, kad varēsi tikt pie nākamā dzēriena? Vai tu prāto par alkoholu arī tad, kad esi darbā vai pavadi laiku ar draugiem vai ģimeni, nevis tikai reizēs, kad gatavojies ballītei? Cilvēki, kam ir veselīgas attiecības ar alkoholu, par grādīgajiem dzērieniem nemēdz šādi domāt.

Nespēj tikt galā ar ikdienišķiem pienākumiem


Pagūt visu darbā, rūpēties par bērniem un uzturēt attiecības ar ģimeni un draugiem ir pietiekami grūti arī bez haosa, kuru radījusi pandēmija. Tāpēc ir pavisam normāli, ja kādreiz aizmirsti vai tev nepietiek laika vai spēka kādiem ikdienišķiem pienākumiem. Taču, ja alkohola lietošana iejaucas starp tavām prioritātēm un pienākumu pildīšanu jebkurā dzīves jomā, tostarp darbu, socializēšanos un pašaprūpi, ļoti iespējams, tev ir problēma.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Alkoholisms Alkohols
0
Stress
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form