Zobārste Rūta Rastiņa, D.D.S., Dr.Sc.Med.
Foto: Zobārste Rūta Rastiņa

Jautājums: Kāda mana paziņa, kas darbojas reklāmas nozarē, apgalvo, ka visas zobu pastas ir praktiski vienādas, atšķirība ir tikai cenā, reklāmā un noformējumā. Daži apgalvo, ka bez zobu pastām vispār varētu iztikt, jo zobu tīrīšanai pietiek ar zobu birsti un ūdeni, bet zobu pasta ir paredzēta tikai elpas atsvaidzināšanai. Kāds ir Jūsu viedoklis šajā jautājumā?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vai tās zobu pastas, kas tiek pārdotas aptiekās un ekoloģisko preču veikalos, tomēr nav labākas par lētākajām, ko pārdod lielveikalos un drogās?

Atbild zobārste Rūta Rastiņa:

Labdien! Labs un plašs jautājums, kas prasītu tikpat plašu atbildi.

Sākšu ar kulināru salīdzinājumu, kā jau sievietēm domātā DELFI iedaļā - ar ēdienu piedevām. Daudzu garšvielu maisījumu smalkais papildinājums (timiāns, rozmarīns, ķimene, raudene, ķiploks, karijs, vanilīns, kanēlis utt.) ir tas, kas nosaka katra garšvielu maisījuma īpašo pielietošanas mērķi. Kāds no tiem domāts zivju ēdieniem, cits - gaļas, vēl kāds - miltu ēdieniem, desertiem vai zupām utt. Bet visas domātas ēdiena īpašību uzlabošanai, izcelšanai, vai ne?

Kam domāta zobu pasta?

Tas pats ar zobu pastām. Tām visām kopīgs mērķis - tās domātas mutes dobuma higiēnas nodrošināšanai, mutes atsvaidzināšanai, aplikuma noņemšanai ne tikai no zobu audiem, bet arī no smaganām, mēles, citām gļotādām, līdz ar to aizkavējot kariesa, smaganu un gļotādas slimību rašanos vai šo slimību ārstēšanai.

Ja mutes dobuma higiēna laba, pie zobu cietajiem un mīkstajiem audiem pietiekošā daudzumā piekļūst siekalas. Siekalas ir vienīgais bioloģiskais šķidrums, kas mitrina gļotādas un mineralizē viscietākos audus cilvēka organismā - zobu audus, un pirmkārt, emalju. Noņemot bakteriālo aplikumu un kavējot tā rašanos (tai skaitā cietā aplikuma - zobakmens rašanos), zobu pastas gādā par zobu veselību visu cilvēka mūžu.

Zobu pastu iedalījums pa grupām varētu palīdzēt saprast to īpašo nozīmi un atšķirību vienai no otras. Pastāv:

1. higiēniskās (profilaktiskās);

2. ārstnieciski profilaktiskās;

3. ārstnieciskās zobu pastas;

4. balinošas pastas u.c. speciālas pastas.

Pastāv arī cits zobu pastu iedalījums. Piemēram, Amerikas Zobārstu Asociācija (ADA)  tās iedala sekojoši: 

1. pretkariozās pastas;

2. pretkariozās + zobakmens rašanos "kontrolējošas" pastas;

3. pretkariozās + zobu jutību samazinošās pastas;

4. pretkariozās + zobakmens rašanos + smaganu iekaisumu "kontrolējošas" pastas;

5. zobakmens rašanos "kontrolējošas" pastas.

Visas zobu pastas tiek dalītas arī pēc pielietojuma:

  • bērniem līdz 6 g.v.
  • pusaudžiem līdz 12 g.v.
  • pieaugušajiem.

Profilaktiskās zobu pastas

Profilaktisko zobu pastu ideja ietverta to nosaukumā - tās gādā par slimību novēršanu un lietojamas ikdienā. Tajās esošie komponenti aizkavē smaganu iekaisuma, kariesa rašanos, rada svaiguma sajūtu mutes dobumā. Šo pastu grupā ietilpst arī tā saucamās "ģimenes" zobu pastas.

FLUORS

Īpaši svarīgas Latvijas apstākļos ir pastas, kuras satur fluoru. Fluors ir minerālelements, kurš aktīvi iekļaujas zobu emaljas kristāliskajā struktūrā, samazinot emaljas šķīdību un nodrošinot lielāku zobu izturību pret kariesu izraisošu faktoru iedarbību. Fluors kā piedeva vajadzīgs tikai klimatiski ģeogrāfiskās vietās, kur dzeramajā ūdenī fluora daudzums ir mazāk 1-1,3 mg/litrā. Ja fluora daudzums ievērojami zemāks (kā tas ir Latvijā), fluora sistemātiska lietošana (zobu pastās u.c. higiēnas līdzekļos) ir vienīgais garantētais pretkariesa pasākums, kurš dod ļoti labu rezultātu populācijā. Tas jau kopš 1950. gadiem pierādīts pasaulē. Piemēram, skandināviem pirms 60 gadiem bija tikpat augsts kariesa līmenis kā tagad ir Latvijā. Fluora lietošana individuāli un kolektīvi (bērnu iestādēs utt.) devusi apbrīnojamu rezultātu - kariesa līmenis Skandināvijas valstīs ir viens no zemākajiem pasaulē.

Pretkariesa profilaktiskās pastas satur dažādus fluora savienojumus - lielākā koncentrācijā pieaugušajiem 1100 < microg F/g un mazākā 500 microg F/g, - bērniem. Šīs zobu pastas jālieto divas reizes dienā visu mūžu. Īpaši jāseko, lai bērni nelietotu pieaugušajiem domātās zobu pastas ar augtu FLUORA saturu, kā arī nelaizītu, nenorītu un neliktu uz birstes vairāk pastas kā mazu zirnīti. Pretējā gadījumā uz pastāvīgajiem bērnu zobiem parādīsies mazi, sniegpārslām līdzīgi plankumiņi, kas rādīs, ka zobs ir saņēmis par daudz fluora.

Pretkariesa pastas var saturēt dažādu minerālvielu kombinācijas, bet nesaturēt fluoru (piem., pieaugušo zobu pasta R.O.C.K.).

Ārstnieciski profilaktiskās (tai skaitā zobu pastas ar kombinētu iedarbību) pastas satur piedevas mutes slimību ārstēšanai - piem. vājus antibakteriālus līdzekļus kā ārstniecības augi, fermenti, jūras sāls, vitamīni.

Šīs pastas ieteicamas, ja ir neliels smaganu iekaisums, ja vēlams palēnināt zobakmens veidošanos, ja ir kariess (Elmex Anticaries; Colgate GRF; Crest Cavity Protection u.c.).

Ārstnieciskās pastas jālieto tikai, kad tās iesaka ārsts vai higiēnists. Šīs pastas satur ievērojami stiprākus antibakteriālos līdzekļus (triklozānu, hlorheksidīnu u.c.) un nav paredzētas bērniem vai ikdienas lietošanai, bet tikai kursu veidā. Tādas, piem., ir Prezident active, Lacalut, Colgate® Total (ar kombinētu iedarbību - pretkariesa, pretaplikuma un pretgingivīta (smaganu iekaisums)) u.c. Jauna pasta Arthrodont (satur 1% Enoxolon) iepriecinās ar periodonta slimībām slimojošus, jo sola ievērojamu kolagēna sintēzes palielināšanos smaganās.

Dabīgās, homeopātiskās, ajūrvērdiskās pastas

Paredzētas gan profilaksei , gan ārstēšanai. Tās veidotas tikai no dabīgām izejvielām - ūdens, kalcija karbonāta, sodas, glicerīna, augu ekstraktiem. Šai sakarā to krāsa var nebūt pierasta. Tās nesatur stiprus abrazīvus, sintētiskas piedevas, krāsvielas, smaržvielas, balinošas ķīmiskas vielas, iespējamus kairinošus savienojumus (piem. nātrija laurilsulfāts- SLS, tauranols u.c.), arī ne metafosfātus, polifosfātus vai pirofosfātus (Ginseng, Tom's natural toothpaste, Planta Pura Purifying Toothpaste, Aloe ice, Weleda u.c.).

Dažas no tām satur FLUORU ("nedabīgu" piedevu) un tieši tādēļ es ieteiktu dabas draugiem un visa "zaļā" piekritējiem tomēr no visas dabīgo pastu grupas izvēlēties šīs!

Pasaules literatūrā nav pārliecinošu pierādījumu par šo pastu īpašu iedarbību uz mutes dobuma veselību. Vai visiem der homeopātiskie līdzekļi - tas jājūt katram pašam.

Balinošās zobu pastas

Atsevišķa zobu pastu grupa ir tā saucamās balinošās zobu pastas (Crest Extra Whitening, Crest Multicare Whitening, Aquafresh Whitening, Colgate Total Plus Whitening, Rembrandt Whitening u.c.). Tās satur agresīvas balinošas vielas - ūdeņraža peroksīdu, karbamīda peroksīdu. Dažām balinošajām pastām, lai veicinātu to iedarbību, ir zems ph (tās ir skābas). To lietošana bez konsultēšanās ar zobārstu nebūtu ieteicama.

Kas jādara, izvēloties pastu?

JĀLASA, kam tās domātas un kādas ir to sastāvdaļas, kāda ir fluora koncentrācija (ja pasta satur fluoru).

JĀJAUTĀ savam higiēnistam, zobārstam.

JĀMAINA pastas un zobu birstes.

Ceru, ka atbildēju uz Jūsu jautājumu.

Vēl par zobu pastām lasiet (angliski): http://www.rocs.ru/243eng.html

http://www.bethesda.med.navy.mil/careers/postgraduate_dental_school/comprehensive_dentistry/Pearls/Pearlsa8.htmLCDR (autore: Carol Barone-Smith).

Ar cieņu,

Rūta Rastiņa.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu ārsta e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt teksta garumu un pareizrakstību, kā arī saglabā vēstules autora anonimitāti. Šiem ieteikumiem ir tikai izglītojošs nolūks, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form