Kontracepcijas tabletes – katras piektās sievietes Latvijā izsargāšanās izvēle; kopš marta pieejama inovācija
Foto: Shutterstock

Laba efektivitāte un vienkārša lietošana – tie ir vieni no galvenajiem ieguvumiem, kāpēc 21 procents Latvijas sieviešu kā piemērotāko kontracepcijas metodi izvēlas hormonālās kontracepcijas tabletes, rāda līdzdalības un izglītošanas platformas "skrinings.lv" 2022. gada janvārī veiktais pētījums.* Vēl 10 procenti sieviešu izmanto citus hormonālās kontracepcijas risinājumus – intrauterīno spirāli, kontracepcijas plāksteri, riņķi vai injekcijas, zemādas implantu. Sievietes uzsver – ieguvums ir ne tikai izsargāšanās no nevēlamas grūtniecības, bet arī dažādi veselības un pašsajūtas uzlabojumi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

68 procenti sieviešu, kuras izvēlas kontracepcijas tabletes, kā galveno argumentu par labu šai metodei uzsver kontraceptīvo ieguvumu – labu efektivitāti nevēlamas grūtniecības novēršanai, savukārt 58 procenti izceļ menstruālā cikla regulēšanu, bet 55 procenti – vieglu lietojamību. Tāpat sievietes atzīmē, ka kontracepcijas tabetes atvieglo sāpīgas mēnešreizes, mazina asins zudumu to laikā un uzlabo ādas stāvokli, turklāt neietekmē seksuālo baudu un mazina dažādas hroniskas veselības problēmas, ar ko visbiežāk saskaras sievietes – akni (40 procenti), migrēnu (19 procenti), mazasinību (18 procenti). Arī ārsti uzsver – nekontraceptīvie ieguvumi ir tikpat nozīmīgi kā izsargāšanās no nevēlamas grūtniecības, un reizēm pat iesaka hormonālo kontracepciju tieši nekontraceptīvo ieguvumu dēļ.

"Regulārs cikls, mazāk sāpīgas mēnešreizes, mazāks diskomforts, kas saistīts ar spontānu menstruālo ciklu – tie ir būtiski ieguvumi sievietes pašsajūtai un dzīves kvalitātei jebkurā vecumā. Turklāt mazāks asins zudums palīdz izvairīties no dzelzs deficīta un līdz ar to skābekļa deficīta svarīgos orgānos. Daudz nekontraceptīvo ieguvumu ir arī perimenopauzē pirms klimaksa iestāšanās – regulārs menstruālais cikls, prognozējamas asiņošanas, samazināts asins zudums un karstuma viļņi, aizsardzība pret osteoporozi," stāsta ginekoloģe, dzemdību speciāliste Dace Matule.

Tāpat kā daudzas citas medicīnas un zinātnes jomas, arī hormonālā kontracepcija piedzīvo nozīmīgu evolūciju. Latvijā kopš marta pieejamas hormonālās kontracepcijas tabletes ar jaunu estrogēnu – estetrolu.

"Pēdējos gados hormonālo kontracepcijas tablešu jomā ir bijis maz inovāciju, tāpēc estetrola parādīšanās tirgū ir vērā ņemams notikums. Estetrols ir dabisks estrogēns, ko ražo augļa (gaidāmā bērna) aknas. Savukārt rūpnieciskai ražošanai estetrols tiek iegūts no augiem. Tam ir neitrāla iedarbība uz aknām, selektīva un minimāla iedarbība uz citiem, piemēram, krūts dziedzeru audiem. Estetrolu saturošās kontracepcijas tabletes varētu būt piemērots risinājums sievietēm, kuras bažījas par hormonālās kontracepcijas ietekmi uz savu organismu, iespējamajām blaknēm un riskiem, ko tās varētu izraisīt, tomēr uzskata kontracepcijas tabletes par savam dzīvesveidam atbilstošu risinājumu," saka Inta Dinsberga.

Kaut arī 79 procenti seksuāli aktīvo sieviešu Latvijā atzīst, ka bērnus pagaidām neplāno, 40 procenti seksuāli aktīvo sieviešu izvēlas nedrošu izsargāšanās metodi – pārtraukto dzimumaktu, kas, kā atzīst daudzas sievietes, nereti ir partnera, nevis pašas sievietes izvēle. Prezervatīvus kopumā lieto 51 procents seksuāli aktīvo sieviešu, taču vairāk nekā trešdaļa to dara neregulāri.

Kopumā 59 procenti aptaujāto sieviešu apsver iespēju nākotnē mainīt kontracepcijas metodi, un 32 procenti plāno izmēģināt hormonālās kontracepcijas tabletes.

*Sabiedrības līdzdalības un izglītošanas platformā "skrinings.lv" 2022. gada janvārī veikts tests, ko izpildīja 1586 sievietes ar vidējo vecumu 27 gadi. Sievietes tika aicinātas iesaistīties, izmantojot "skrinings.lv" lietotāju e-pastu datubāzi, "Facebook", "Twitter", "Instagram" un Latvijas Universitātes informācijas kanālus.

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Grūtniecība Sekss Sievietes
0
Kontracepcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form