Latvijā dramatiski pieaug HIV un AIDS izplatība. Ko saka speciālisti
Foto: PantherMedia/Scanpix

Pašlaik Latvija ieņem 2. vietu Eiropas Savienībā (ES) pēc jaunatklāto HIV gadījumu skaita uz 100 000 iedzīvotāju, kā arī 1. vietu ES pēc jaunatklāto AIDS gadījumu skaita, kad slimība tiek atklāta tās pēdējā stadijā. Šobrīd Latvijā reģistrēti gandrīz 7000 HIV inficētu pacientu, taču to skaits patiesībā ir krietni lielāks, jo daudzi par inficēšanos pat nenojauš, – 23. septembrī atklājot informatīvo kampaņu "#Reizigadā", sacīja biedrības "Baltijas HIV asociācija" valdes priekšsēdētāja Inga Upmace.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ar šo kampaņu iedzīvotāji tiek aicināti HIV testu veikt regulāri – reizi gadā. Tās atklāšanas pasākumā Austrumeiropā lielākās ielu sporta un ielu kultūras kustības "Ghetto Games" līderis Raimonds Elbakjans rādīja priekšzīmi citiem – viņam publiski tika veikts HIV tests, kura rezultāts gan netiek atklāts, jo tā ir privāta informācija.

"Visi mēs tiekam biedēti ar seksuāli transmisīvām slimībām, tostarp HIV un AIDS, taču tajā pašā laikā vairumam no mums šķiet – šīs infekcijas uz mani neattiecas, ar mani nekas tāds nevar notikt, jo es taču guļu tikai ar baigi foršām meitenēm," sacīja Elbakjans.

"Skaidrs, ka jaunieši tikpat aktīvi, cik sportā un sacensībās, ir arī savā seksuālajā dzīvē. Lielākā bēda ir tā, ka tie, kuri nezina, ka ir inficēti, turpina dzīvot savu dzīvi un, paši to nezinot, inficē citus. Liela daļa sabiedrības tomēr mēdz mainīties partneriem, ne vienmēr visiem sanāk uzvilkt prezervatīvu un tā tālāk." Elbakjans uzsvēra, ka seksuālie piedzīvojumi jaunībā nav nekas nosodāms, taču ir svarīgi apzināties riskus un, ja nav ticis lietots prezervatīvs, pārbaudīt savu veselību.

Visi mēs tiekam biedēti ar seksuāli transmisīvām slimībām, tostarp HIV un AIDS, taču tajā pašā laikā vairumam no mums šķiet – šīs infekcijas uz mani neattiecas, ar mani nekas tāds nevar notikt, jo es taču guļu tikai ar baigi foršām meitenēm. Raimonds Elbakjans, "Ghetto Games" līderis

"Pasaules Veselības organizācija (PVO) pagājušajā nedēļā publiskoja rīcības plānu turpmākajiem sešiem gadiem, kurā atzīmēts, ka pasaulē jaunatklāto HIV gadījumu skaits samazinās, taču Eiropā, it sevišķi tās Austrumu daļā – Krievijā, Ukrainā, tai skaitā diemžēl arī Latvijā un Igaunijā – šādu gadījumu skaits pieaug. Turklāt lēš, ka vismaz 50 procenti HIV pozitīvo nemaz nezina, ka ir inficēti. PVO rīcības plāna mērķis ir šo sešu gadu laikā panākt, lai vismaz 90 procenti inficēto zinātu, ka tādi ir," sacīja Inga Upmace.

Biedrības "Baltijas HIV asociācija" valdes priekšsēdētāja piebilda, ka tajā pašā laikā pēdējo desmit gadu laikā Latvijā par 25 tūkstošiem sarucis gadā veikto HIV testu skaits, neņemot vērā donoriem obligāti veiktos. "Tas ir liels kritums," sacīja Upmace.

Latvijā dramatiski pieaug HIV un AIDS izplatība. Ko saka speciālisti
Foto: Publicitātes attēls

Skaidrojot, kādēļ situācija Latvijā HIV/AIDS ziņā uz pasaules fona ir tik dramatiska, Latvijas Infektoloģijas centra 2. HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja, infektoloģe un dermatoveneroloģe Inga Januškeviča teica: "Latvijā joprojām valda stereotips, ka tā ir narkotiku lietotāju un geju slimība – ja es nelietoju narkotikas, esmu heteroseksuāls, uz mani tas neattiecas! Jā, ar HIV var inficēties, lietojot narkotikas ar kopīgu šļirci un homoseksuālās attiecībās, tāpat taisot tetovējumu, pīrsingu, manikīru vai citu manipulāciju, kur ir saskare ar asinīm, gadījumos, ja instrumenti nav pietiekami sterilizēti, taču visbiežāk šo infekciju iegūst tieši heteroseksuālās attiecībās."

"HIV inficētie visbiežāk ir parasti cilvēki, kuri nav nevienā riska grupā. Parasti viņiem ir bijis sekss bez prezervatīva ar nepazīstamu personu. Ar kādu HIV inficētu personu, kura bieži vien pati nezina, ka ir inficēta. Reizēm vēl klāt ir alkohols un cilvēks to pat neatceras," atklāja Upmace.

Pasaulē jaunatklāto HIV gadījumu skaits samazinās, taču Eiropā, it sevišķi tās Austrumu daļā – Krievijā, Ukrainā, tai skaitā diemžēl arī Latvijā un Igaunijā – šādu gadījumu skaits pieaug. Turklāt lēš, ka vismaz 50 procenti HIV pozitīvo nemaz nezina, ka ir inficēti. Inga Upmace, Baltijas HIV asociācijas vadītāja

"Ja inficēšanās ir atklāta laikus, tad valsts apmaksātie medikamenti ļauj cilvēkam nodzīvot dabiski paredzēto mūža garumu – šī ir priecīgā ziņa un jēga visam šim pasākumam," informatīvās kampaņas atklāšanas pasākumā sacīja Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas profesore Gunta Ancāne, kura palīdzējusi izstrādāt jaunus informatīvus materiālus ģimenes ārstiem un pacientiem, lai atvieglotu savstarpēju komunikāciju par tādu delikātu tēmu kā HIV/AIDS.

"Reizi gadā pārliecinoties par to, vai šīs infekcijas nav, cilvēks, pirmkārt, pats iegūs sirdsmieru. Otrkārt, mēs visi kopā iegūsim sirdsmieru par to, ka mums ir gana veselīga sabiedrība un šis nelaimīgais mikroorganisms vairs mūs kā sabiedrību kopumā neapdraud. Jo mēs jau saprotam – ja tāds vīruss izplatās un tā izplatītāji paši nenojauš, ka viņi to dara, pat negribas aizdomāties un reizināt, kā var pieaugt šie cipari un ko tas var nozīmēt vienai nepilnu divu miljonu sabiedrībai."

Profesore pastāstīja, ka sabiedrībā joprojām ir ļoti daudz mītu un aizspriedumu par HIV infekciju, turklāt arī ārstu vidū. "Daži piemēri, ko kolēģi atklāja, ir burtiski šokējoši. Piemēram, daži ārsti pat ir atrunājuši pacientus no HIV testa veikšanas, turklāt noniecinošā veidā – vai tad tu esi kaut kāda šitāda un tāda, ka tev būtu šī analīze jātaisa? Nav pamata noniecināt cilvēku, kurš interesējas par savu veselības stāvokli. Tas ir cienījami un godājami un tiešām raksturo cilvēka spēku, briedumu un atbildības izjūtu. Tāpat gan bija citādi piemēri, kad pacienti dažādi reaģē uz ārsta labi domātu aicinājumu šo testu veikt." Ancāne pauda cerību, ka informatīvā kampaņa varētu situāciju uzlabot.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Lasāmgabali
0
AIDS
0
HIV
0
Tuberkuloze
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form