Miega regress četrus mēnešus vecam zīdainim. Ko tas nozīmē
Foto: Shutterstock

Miega regress ir periods, kad mazulis vai bērns, kurš iepriekš labi gulējis, pēkšņi naktī bieži mostas, nespēj mierīgi aizmigt uz diendusām vai tās izlaiž, kā arī iemigšana pirms naktsmiera sagādā grūtības.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Bērns līdz divu gadu vecumam iziet cauri daudziem miega regresiem, taču vislielākais ir četru mēnešu miega regress, kas patiesībā nereti tiek saukts arī par miega progresu, bet par to sīkāk lasi tālāk.

Miega regress ir dabīgas un pilnīgi normālas izmaiņas bērna ķermenī, kaut arī vecākiem tas var sagādāt daudz rūpju. Lai vieglāk tiktu šim periodam pāri, svarīgi izprast, kas notiek ar bērna ķermeni, kas izraisa šādas pārmaiņas un kā vecāki var bērnam palīdzēt.

Kas ir miega regress četros mēnešos?

Bieži vecāki, tuvojoties šim vecumam, baidās, kas notiks tālāk, kā šo posmu pārdzīvos, kā būs jārīkojas. Šis miega regress ir "vispopulārākais", jo tas izraisa vislielākās pārmaiņas bērna miegā, salīdzinot ar citiem miega regresiem.

Kāpēc šo mēdz saukt arī par miega progresu? Tā ir dabīga mazuļa neiroloģiskās attīstības nobriešana. Tas ir progress bērna attīstībā, jo nobriest bioloģiskais miega ritms jeb cirkadiānie ritmi. Vienkāršiem vārdiem sakot, cirkadiānie ritmi ir 24 stundu bioloģiskais pulkstenis, kas ķermenī atbild par miega-nomoda cikliem, gremošanas sistēmu un citiem fizioloģiskiem procesiem. Pieaugušajiem guļot, mainās miega cikli no dziļā uz seklo un otrādi. Jaundzimušie pārsvarā guļ dziļajā miegā, bet aptuveni četru mēnešu vecumā mazuļa miegs sāk pielīdzināties pieaugušo miegam. Viņi sāk biežāk ieslīgt seklajā miegā, tādā veidā bieži vien pamostoties.

Šīs pārmaiņas un attīstība var izraisīt traucējumus miegam, kamēr mazulis apradīs ar jauno prasmi. Paralēli šim attīstības solim bieži vien bērns vēl piedzīvo pirmos velšanās mēģinājumus, kā arī šajā vecumā, iespējams, notiek pāreja no ietīšanas uz guļammaisa izmantošanu, kas arī var ietekmēt miega kvalitāti. Parasti līdz sākušās pārmaiņas mazulis gulējis ļoti labi, bijušas garas diendusas un naktis salīdzinoši mierīgas. Mazulis pamostas naktī, paēd un guļ tālāk, taču pēkšņi tas viss mainās.. Sāk mosties naktī biežāk, kā arī sācis gulēt tikai 30-40 minūšu diendusas. Starp miega cikliem parādās pārrāvumi, un ir grūtības ieslīgt miedziņā tālāk.

Kas liecina, ka pienācis miega regress?

Šo miega pārmaiņu posmu mazulis var piedzīvot aptuveni no trīs līdz piecu mēnešu vecumam. (Skatāmies pēc plānotā dzimšanas datuma, nevis reālā piedzimšanas laika.) Retos gadījumos miega regresu vecāku nemaz nepamana. Galvenā pazīme, kas liecina, ka piedzīvojat miega regresu, ir drastiskas izmaiņas miega ieradumos. Par to liecina:

  • Biežākas nakts celšanās reizes;
  • Grūtības ieslīgt dziļajā miegā vai savienot miega ciklus patstāvīgi;
  • Īsas vai izlaistas diendusas;
  • Mazuļa garastāvokļa svārstības – vairāk raudāšanas un neapmierinātības;
  • Izveidojies pārgurums, kas apgrūtina iemigšanu.

Miega regress četrus mēnešus vecam zīdainim. Ko tas nozīmē
Foto: Shutterstock

Cik ilgs ir četru mēnešu miega regress?

Labā ziņa, ka šis miega regress ilgst vidēji no divām līdz četrām nedēļām, tātad tas nav mūžīgs. Protams, tas ir atkarīgs no katra bērna. Ja esat pamanījuši, ka miegs neuzlabojas un bērnam ir grūtības iemigt jau vairāk nekā sešas nedēļas, ieteiktu konsultēties ar mazuļa pediatru vai vērsties pie miega konsultanta.

Kā palīdzēt mazulim vieglāk pārdzīvot četru mēnešu miega regresu?

Ir vairāki padomi, kas palīdzēs tev un mazulim vieglāk tikt pāri šim posmam. Lai arī mazuļa miega cikli var būt saraustīti, bērna vajadzības un emocionalitāte pastiprinātāka šajā laikā, ieteiktu pamēģināt dažādus veidus un ieteikumus, kā atgriezties pie iepriekšējā dienas ritma vai izveidot jaunu, kas iekļauj kvalitatīvas diendusas un mierīgas naktis.

Izveido gulēšanai atbilstošu vidi

Ja līdz šim gulēšana bijusi haotiska un katra diendusa pavadīta citā vietā, ieteiktu izveidot vienu noteiktu gulēšanas vidi. Veidojot tumšu un vēsu vidi, bērnam būs vieglāk relaksēties vakarā pirms naktsmiera. Protams, vides iekārtošanai svarīgi ņemt vērā drošas gulēšanas pamatnosacījumus. Izveidojot vienādus gulēšanas vietas paradumus, mazulim būs arī vieglāk pielāgoties jaunam dienas ritmam.

Pieturies pie vienas ikdienas rutīnas

Lai gan tas varētu šķist ļoti grūti, svarīgi veidot diendusu un naktsmiera ritmus līdzīgus katru dienu, saglabājot vienu rutīnu. Ja pirms četru mēnešu miega regresa sasniegšanas nebija noteikts dienas ritms, šis ir labākais laiks, kad sākt to veidot. Tas prasīs ilgāku laiku, taču būs ilgtermiņa ieguldījums mazuļa miega kvalitātē.

Izcel diendusas kā prioritāti šajā laikā

Centies pagarināt īsās diendusas, mazulim tas palīdzēs vieglāk adaptēties jaunajām miega pārmaiņām, neietekmējot naktsmiegu. Ja esi ievērojis, ka mazulis bieži mostas, tas var veicināt pārgurumu, līdz ar to vakarā varētu būt grūti nolikt mazuli gulēt. Vakarā mazulim jābūt sagurušam, bet ne jau pārgurušam, lai mierīgi organizētu naktsmieru, tādēļ ilgāka pagulēšana pa dienu tam var līdzēt.

Šajā vecumā vidējais nomoda laiks ir divas stundas, tāpēc parūpējies, lai mazulis pagulētu ik pa divām stundām pa dienu. Daudz mazuļu šajā vecumā pāriet no četrām uz trīs diendusām pa dienu. Tas nozīmē, ka naktsmiers paliek agrāks, kas tikai nāks par labu, jo izvairieties no pārguruma.

Izveido pirmsmiega rituālu

Bērnam vakarā palīdz nomierināties noteikta darbību kārtība. Izveidojot vienādu ikvakara pirms miega rituālu, bērns būs spējīgs nomierināties, zinot, kas tālāk sekos. Sagaidot pirmās miega pazīmes vakarā, sākam savu pirmsmiega rituālu, kas sastāv no četrām piecām darbībām, ko darāt katru vakaru, tādā veidā radot drošības sajūtu mazulim. Šo darbību sarakstā var būt vanna, duša, pabarošana, gaisa pelde, masāža, krēma uzklāšana, autiņi, pidžamas uzvilkšana utt.

Centies izvairīties no jaunām miega asociācijām

Ir svarīgi, ka cenšaties izvairīties no jaunu aizmigšanas asociāciju veidošanas, jo citādāk bērns uz šo sajūtu paļausies, lai iemigtu tādā veidā katru reizi. Tā var būt rokās aijāšana, uz bumbas sēdēšana, blakus gulēšana, krūts, pudele vai kas cits. Jāņem vērā, ka, cenšoties bērnam palīdzēt aizmigt regresa laikā, vecāki var iedzīvoties ieradumos, kas jau kļuvuši par patstāvīgu rituālu miega paradumu veidošanā. Pievienojot jaunu aizmigšanas asociāciju, lai pagarinātu diendusu vai palīdzētu savienot miega ciklus naktī, var beigās izvērsties par apgrūtinājumu, ja mazulis iepriekš bija spējis pats iemigt. Sākumā tas var šķist kā risinājums – papildu ēdienreize vai atkārtota rokās aijāšana, lai mazulis atkal aizmigtu, taču, pārdzīvojot šo regresu, prātīgāk būtu saglabāt mieru un dot mazulim kādu laiku aizmigt pašam, pirms ķerties palīdzēt. Centies neķerties uzreiz pakaļ bērnam uz katru mošanās reizi, piedāvājot paēst. Nodrošini, ka esi parūpējies, lai bērns pa dienu būtu kārtīgi paēdies, lai būtu mazāk šaubu par biežo vēlmi naktī ēst.

Nebaidies lūgt palīdzību

Četru mēnešu miega regress var būt izaicinošs un prasīt daudz pacietības no vecākiem. Ja nekas no šī nelīdz un bērns jau ir iedzīvojies pārgurumā, ieteiktu vērsties pēc palīdzības. Miega konsultants var palīdzēt izveidot dienas ritmu atbilstoši vecumam, iekārtot gulēšanai atbilstošus apstākļus, kā arī veidot veselīgus miega paradumus. Naktsmieram galvenais darbības mērķis ir atgūt ģimenēs naktsmieru, kas visiem ir tik ļoti nepieciešams.

Dace Cinava ir sertificēta zīdaiņu un bērnu miega konsultante, kā arī "Naktsmieram" dibinātāja. Guvusi miega konsultanta sertifikātu "Family Sleep Institute", Dace piedāvā konsultācijas un lekcijas par bērnu miegu, palīdz ģimenēm atrisināt ar miegu radušās problēmas, kā arī izglīto vecākus par veselīgiem miega paradumiem. Vairāk lasiet www.naktsmieram.lv.

Tags

Miegs Zīdainis
43475167
Zīdainis (4-8 mēneši)
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form