Mīti, drošība un ieguvumi – ko nozīmē būt asinsdonoram
Foto: Shutterstock

Bieži vien palīdzība ir nepieciešama tiem, kurus nepazīstam un par kuriem, ļoti iespējams, neesam dzirdējuši. Taču mūsdienās, lai palīdzību sniegtu, nav jāsaņem speciāls uzaicinājums – pietiek vien ar paša gribasspēku un vēlmi palīdzēt. Viens no veidiem, kā mēs katrs varam sniegt palīdzību nelaimē nonākušajiem, ir asins ziedošana. To, kas jāzina donoriem, kas notiek ar saziedotajām asinīm un kādi ir populārākie asins ziedošanas mīti, skaidro Valsts asinsdonoru centra (VADC) sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Bergmane.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līdzīgi kā jebkas cits, kas saistīts ar medicīnas nozari, arī asins ziedošana prasa iepriekšēju sagatavošanos. Ja esi regulāra asins ziedotāja, nosacījumus, kas jāizpilda, jau zini, bet, ja vēl tikai apsver ziedošanu, ņem vērā – par asins donoru var kļūt ikviens iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 65 gadiem. Tiesa, izvēlētajā dienā cilvēkam jājūtas veselam, jau iepriekš jāpārskata savi dzīves paradumi, pēdējā laikā lietotie medikamenti, neaizmirstot arī par hroniskām slimībām. Gatavojoties nākt ziedot pirmo reizi, vajadzētu arī labi izgulēties, ieturēt vieglu maltīti, lietot daudz šķidruma.

Runājot par asins ziedošanas procesu, sākuma posmā donors tiek identificēts pēc derīga personu apliecinoša dokumenta – pases vai personas apliecības (eID). Speciālas anketas aizpildīšanai seko uzmanīga saruna ar ārstu vai ārsta palīgu, kurš izmēra asinsspiedienu, nosaka hemoglobīna līmeni asinīs, apskata abu elkoņu locītavu vēnas, kā arī nosaka asinsgrupu, ja cilvēks asinis ziedo pirmo reizi. Tālāk ārsts ziedot gribētāju iztaujā, lai iespējami precīzi saprastu, vai viņa veselības stāvoklis tiešām atbilst visiem kritērijiem. Šī saruna ir nepieciešama divu iemeslu dēļ – vispirms, lai pārliecinātos, ka esi vesela un asins nodošanas procedūra nekaitēs tavam veselības stāvoklim, otrkārt, lai apzinātu iespējamos saslimšanas riskus, kas varētu kaitēt pacientam, kuram asinis tiks pārlietas. Ja visas atbildes būs atbilstošas, sekos pati asins nodošanas procedūra, kas ilgs ne vairāk kā 10 minūtes.

Tiem, kas baidās, ka viņiem paņems par daudz asiņu, jāzina – asins nodošanas procedūras laikā no donora tiek noņemta standartdeva 450 mililitri asiņu un vēl 40 mililitri laboratoriskai izmeklēšanai. Šis daudzums ir nemainīgs neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai ķermeņa svara. Sievietes gada laikā asinis var ziedot līdz četrām reizēm, vīrieši līdz sešām reizēm – starp asins ziedošanas reizēm jāievēro pilnu deviņu nedēļu intervāls.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Austrumu klīniskā universitātes slimnīca Sievietes Valsts asinsdonoru centrs
0
AIDS
0
HIV
0
Sievietes veselība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form