Nedēļas garumā bez maksas varēs nodot C hepatīta testu
Foto: Shutterstock

Pasaules hepatīta dienas priekšvakarā – no 21. jūlija līdz 28. jūlijam ikviens Latvijas iedzīvotājs tiek aicināts veikt bezmaksas C hepatīta testu jebkurā "Centrālajā laboratorijā" visā Latvijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latvijai ir visas iespējas izpildīt Pasaules Veselības organizācijas (PVO) nosprausto mērķi – līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai. Lai sasniegtu PVO izvirzīto mērķi, Latvijā ik gadu būtu jāārstē vismaz 3000 pacientu. Šā gada 27. jūnijā valdība apstiprināja rīcības plānu HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, tuberkulozes, B un C hepatīta izplatības ierobežošanai 2023.–2027. gadam, kurā uzmanība pievērsta arī C hepatītam.

Pasaules hepatīta dienas priekšvakarā biedrība''Baltijas HIV asociācija" vēlas veicināt visas sabiedrības interesi par skrīningu, iesakot katram iedzīvotājam pārbaudīties uz C hepatītu vismaz reizi mūžā.

Lai gan kopumā Latvijā jaunatklāto B un C hepatīta gadījumu skaits samazinās, tas joprojām ir ievērojami augstāks nekā citās ES/EEZ valstīs. Visbiežāk B un C hepatīts Latvijā tiek atklāts hroniskā stadijā.

Pret C hepatīta vīrusu neeksistē vakcīnas, to grūti pamanīt, jo nav raksturīgu simptomu, nekas nesāp, bet neārstēta C hepatīta izraisīta aknu ciroze jau ir neatgriezenisks process.

B un C hepatīta ārstēšana Latvijā ir valsts apmaksāta. Mūsdienās 95 procentos gadījumu C hepatītu iespējams pilnībā izārstēt, jau vairākus gadus pacientiem Latvijā pieejama efektīva terapija, kuru apmaksā valsts, taču ārstēt iespējams tikai tos pacientus, kuri zina savu diagnozi.

Veiksmīgākai slimības ārstēšanai un izplatības mazināšanai ļoti nozīmīga ir agrīna diagnostika.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" Ambulatorajā daļā Rīgā Linezera ielā 3 no 24. līdz 28.jūlijam no pulksten 10 varēs veikt bezmaksas aknu blīvuma mērīšanu (Fibroscan) un asins testēšanu uz C hepatītu (anti-HCV).
Pieteikties pa tālruni 67014738 (zvanīt darbalaikā).

Kur vēl var pārbaudīties uz C hepatītu

  • Nododot asinis kā donoram – visi donori tiek testēti uz B un C hepatītu un HIV infekciju;
  • HIV profilakses punktos – anonīmi un bez maksas eksprestesti visā Latvijā ("spkc.gov.lv"), tostarp biedrības ''Baltijas HIV asociācija Testpunktos Rīgā ("balthiv.com");
  • Pie sava ģimenes ārsta;
  • Par maksu jebkurā laboratorijā veikt C hepatīta antivielu testu (anti-HCV).
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Plašāka informācija par C hepatītu atrodama šeit un šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.