Praktiski ieteikumi, kā dzīvot saskaņā ar sievietes ciklu un izmantot tā sniegtās priekšrocības
Foto: Shutterstock

Cikliskas norises ir viscaur dabā – diennakts cikli, dabas riti, Mēness fāzes – ritmiskums ir atjaunojošs, dziedējošs ķermenim un dvēselei. Tāpat arī sievietei ir savs cikls, kas līdzsvaro aktivitātes un atpūtas laikus. Godinot un cienot savu ciklu, ejot roku rokā ar tā ritmu, ir iespējams līdzsvarot un spēcināt sievišķo būtību un radošo potenciālu, kā arī nonākt ciešākā kontaktā ar pirmatnējo dabu. Ja mēs neejam pret to – tās viļņiem, uzplūdiem un atplūdiem –, bet izmantojam tās labāko potenciālu, darot īstās lietas īstajā laikā, notikumi risinās un vedas vieglāk, tiem tiekot veiktiem ar sievišķīgu maigumu un spēku.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sievietes menstruālais cikls ir nepārejošs process, kas nebūt nav vērtējams kā atsevišķs laika nogrieznis mūsu ikdienā ik mēnesi, bet gan kā dinamiska un atkārtota darbība visa sievietes mūža garumā. Apzinoties un izprotot šī cikla daļas, rodam iespēju nonākt pie savas būtības, uzlabojot fizisko, mentālo un emocionālo pašsajūtu, vai, tieši otrādi, apjaušam, ka dzīvojam pretrunā ar mūsu patiesajām vēlmēm un vajadzībām.

Jāpiebilst, ka arī sievietes būtībai, pretstatā vīrieša uz mērķi orientētajai un aktīvajai dabai, ir raksturīgs cikliskums – dzīvības radīšana, kopšana un lološana. Tādējādi, izprotot savu esību, ikdienas norises un fizisko un emocionālo labsajūtu noteicošos faktorus, varam uzlabot savas dzīves kvalitāti.

Viens no vienkāršākajiem veidiem šī mērķa sasniegšanā, ir ieklausīšanās savā ciklā, kas spēj izskaidrot to, kas notiek ar mums, un kādās situācijās ejam pret sevi un saviem spēkiem, reizē arī atklājot informāciju, kas ikdienas steigā ir palaista garām.

Menstruācijas ir dabas dāvāta iespēja sievietei ik mēnesi atjaunot savus spēkus, uzkrāt enerģiju un to pavairot. Zīmīgi, ka mūsdienās šis process notiek daudz aktīvāk kā cilvēces pirmsākumos – agrās pubertātes dēļ menstruācijas meitenēm sākas krietni agrāk, savukārt iespējas plānot grūtniecību, kā arī mazuļu skaitu ļauj tām būt regulārām un biežākām.

Nav noslēpums, ka menstruācijas ne tikai pagātnes liecībās, bet nereti arī mūsdienās tiek dēvētas par "sievietes krustu, kas jāpacieš un jānes", nereti šo frāzi papildinot arī citiem ironiskiem izteikumiem. Taču savulaik menstruācijas un sievietes cikls kopumā tika vērtēts kā kas noslēpumains, sakrāls, pat maģisks. Laikam ritot šāds menstruāciju raksturojums no kolektīvās apziņas gan izzuda, taču par to atgādina liecības par cilvēces pirmsākumiem, kad menstruāciju laikā sievietēm tika piedēvēts neizskaidrojams spēks un spēja paredzēt nākotnes notikumus, ko vērā ņēma arī apkārtējā sabiedrība.

Mūsdienās šos uzskatus gan ir nomainījusi krietni pragmatiskāka pasaules uztvere, taču arī 21. gadsimta sievietei zināšanas par sava menstruālā cikla būtību un tā norisēm var būt noderīgas, jo ļauj vairot darba produktivitāti, uzlabot atpūtas kvalitāti, kā arī prasmīgi izmantot sievišķo enerģiju ikdienas gaitās. Šīs idejas princips ir pagalam vienkāršs – ja sekojam dabas un diennakts cikliem, pakļaujoties gadalaiku maiņai un ikdienas laika ritējumam, tad kāpēc savas dzīves plānošanā neņemt vērā arī mūsu pašu unikālo ciklu?

Zīmīgi, ka sievietes menstruālais cikls iet roku rokā ar Mēness ciklu, kas attiecīgi ir vidēji 28 (menstruālais cikls) un 29,5 (Mēness cikls) dienas. Tāpat, līdzīgi četrām Mēness fāzēm, arī sievietes menstruālajam ciklam ir četri posmi un atšķirīga to ietekme uz mūsu pašsajūtu. Turpinājumā piedāvājam iepazīties ar sievietes menstruālā cikla fāzēm un ieteikumiem, kā to specifiku izmantot savā labā!

Jāpiebilst, ka informācija par aplūkotā cikla posmiem gan veidota, pamatojoties uz 28 dienu cikla ilgumu, kas saskan arī ar Mēness fāžu maiņu. Mūsdienās gan bieži tiek fiksētas nobīdes no 28 dienu cikla, tam esot gan īsākam, gan garākam, sievietes organismam ietekmējoties gan no dzīvesveida un iespējamiem kontracepcijas līdzekļiem, gan tik triviāla faktora kā elektrības izgudrošana.

Kā izrādās, savulaik, sievietēm pirmatnējā sabiedrībā dzīvojot lielās kopienās un saskaņā ar dabas ritiem, menstruālais cikls pagāja ciešā saskaņā ar Mēness ritējumu – tam dilstot, tika piedzīvotas menstruācijas, savukārt Pilnmēness laikā notika ovulācija, turklāt menstruālais cikls visām vienuviet mītošajām sievietēm bija vienāds.

Tiesa, atsevišķas teorētiskās nostādnes apgalvo, ka šāda menstruālā cikla specifika var būt vērojama arī mūsdienās, menstruālajam ciklam vienādojoties, piemēram, starp māti un meitu, dzīvokļa biedrenēm, kolēģēm un citos gadījumos, kad apstākļi sievietēm liek daudz laika pavadīt kopā, uzturoties arī vienā telpā.

Tags

Mēness fāzes Sarakstu karuselis Sievietes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form