Šogad bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu saņems četros Kurzemes novados dzīvojošie bērni
Foto: Shutterstock

Kuldīgas, Ventspils, Talsu un Dienvidkurzemes novadā deklarētie bērni šogad varēs saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu, liecina pieejamā informācija Slimību profilakses un kontroles centra (SKPC) mājaslapā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pret ērču encefalītu vakcinē bērnus no viena gada līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā.

Vakcinācija tiek nodrošināta teritorijās, kurās saskaņā ar SPKC epidemioloģiskās uzraudzības datiem ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu (endēmiskās teritorijas).

Teritorijas ar visaugstāko saslimstības līmeni, kurās 2022.gadā tiek nodrošināta bērnu bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu tika noteiktas, veicot epidemioloģiskās uzraudzības datu analīzi par saslimstību ar ērču encefalītu piecu gadu periodā (2017.-2021.gadā).

Visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu ir Kuldīgas novadā – 86,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, kam seko Ventspils novads – ar 61,9 gadījumiem, Talsu novads – 54,8 un Dienvidkurzemes – 49,3 gadījumiem uz simts tūkstošiem iedzīvotāju.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem Kuldīgas novadā dzīvo 5108, Ventspils – 2029, Talsu – 6414, bet Dienvidkurzemes novadā – 5991 deklarēti bērni, kuriem tad arī būs iespēja bez maksas sapotēties pret šo slimību.

Šogad bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu saņems četros Kurzemes novados dzīvojošie bērni
Foto: Shutterstock

Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura pamatprakse ir endēmiskajā teritorijā.

Visi bērni (minētajā vecuma grupā), kuriem ir deklarēta dzīves vieta kādā no endēmiskajām teritorijām, ir tiesīgi saņemt valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu, neatkarīgi no tā, kur atrodas viņa ģimenes ārsta prakse.

Tomēr atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem – ģimenes ārsts, kura pamatprakse ir ārpus norādītās teritorijas, nevar veikt sava pacienta vakcināciju, izmantojot par valsts budžeta līdzekļiem iepirkto vakcīnu, pat ja pacienta deklarētā dzīvesvieta atrodas endēmiskajā teritorijā. Šādus pacientus, pēc iepriekšējās saskaņošanas, vakcinē tie ģimenes ārsti, kuru pamatprakse atrodas endēmiskajā teritorijā.

Piemērs: gadījumā, ja bērna deklarētā dzīves vieta ir Alsungas novadā, bērnam pienākas valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu, jo Alsungas novads ir viena no endēmiskajām teritorijām. Un, ja bērns ir pierakstīts pie ģimenes ārsta, kura pamatprakse atrodas Alsungas novadā, dodoties pie sava ģimenes ārsta, bērns var saņemt bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu.

Piemērs: gadījumā, ja bērns ir pierakstīts pie ģimenes ārsta Rīgā, bet viņa deklarētā dzīves vieta ir Alsungas novadā, tas nozīmē, ka bērnam pienākas valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu, jo Alsungas novads ir viena no endēmiskajām teritorijām. Tomēr bērna vakcināciju nevarēs veikt bērna ģimenes ārsts, kura ārsta prakse atrodas Rīgā. Bērna vakcinācija ar valsts apmaksāto vakcīnu būs jāveic pie kāda no ģimenes ārstiem, kura pamatprakse atrodas Alsungas novadā, iepriekš šo vizīti saskaņojot.

2022. gadā turpināsies arī bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcinācija. Bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnus ar valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu vakcinē visā Latvijas teritorijā, neatkarīgi no dzīvesvietas. Bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās bērnu vakcināciju plāno un organizē attiecīgās iestādes administrācija. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts.

Pagājušajā gadā valsts apmaksātu vakcināciju varēja saņemt 22 Latvijas novados dzīvojoši bērni, taču šogad situācija ir mainījusies, pirmkārt, saistībā ar administratīvi teritoriālo reformu, otrkārt, arī ar saslimstības rādītāju izmaiņām. Piemēram, pērn vakcinācija pret ērču encefalītu par valsts budžeta līdzekļiem tika nodrošināta arī bērniem Līgatnes, Mālpils, Priekuļu novados, kas nebūt neatrodas Kurzemē, taču, tiesa, arī 2021. gadā visaugstākā saslimstība tika novērota tieši Kurzemes reģionā.

Tags

Vakcinācija Slimību profilakses un kontroles centrs
0
Ērču encefalīts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form