Svarīgi krīzes situācijā! Kur saņemt bezmaksas atbalstu
Foto: Shutterstock

Pandēmija izjauc ierasto dzīves ritmu, un ir jāievēro dažādi drošības pasākumi, kas var radīt spriedzi, trauksmi, dusmas, bēdas vai nomāktību. Šādas emocijas ir dabiskas, saprotamas un nav nosodāmas, taču, nokļūstot grūtībās, ir svarīgi savlaicīgi rast atbalstu un palīdzību. Saņemot profesionālu palīdzību, krīzi var pārvarēt ātrāk un veiksmīgāk.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Platformā "ESparveselību.lv", kas ir daļa no veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu kopuma, ko Veselības ministrija īsteno Eiropas Sociālā fonda projektā "Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi", pieejama dažāda informācija par to, kā palīdzēt sevi uzturēt formā – gan fiziskajā, gan emocionālajā. Piedāvājam uzzināt, kur konkrēti tu vari vērsties, ja tevi vai tavus tuviniekus skārusi kāda krīzes situācija. Atceries – tu neesi viens!

Kas ir krīze

Kā platformā norāda jomas speciālisti, krīzi var izraisīt pēkšņas pārmaiņas vai negaidīti pavērsieni, kas izjauc ierasto lietu kārtību. Piemēram, tuva cilvēka slimība vai zaudējums, vilšanās cerībās, profesionāli vai finansiāli zaudējumi, kā arī daudzi citi apstākļi, tostarp pandēmija un ar to saistītie ierobežojumi.

Tu vari izjust bailes, dziļu izmisumu, paniku, iekšēju bezspēcību. Var rasties vēlme darīt pāri sev vai kādam citam. Iespējams, esi bijis liecinieks emocionālai vai fiziskai vardarbībai pret kādu citu.
Šādos brīžos ir svarīgi iespējami ātri saņemt emocionālu, nomierinošu atbalstu, kas palīdzēs sajust emocionālu atvieglojumu, atjaunot līdzsvaru un pārvarēt krīzi.

Bezmaksas iespējas saņemt atbalstu

Psiholoģisks atbalsts ikvienam krīzes situācijā: krīžu un konsultāciju centrs "Skalbes" – tālruņa numurs 116123 ir pieejams visu diennakti.

Atbalsts sievietēm grūtās dzīves situācijās: centrs "Marta" – tālruņa numurs 67 37 85 39. Zvanīt vari darba dienās laikā no pulksten 10 līdz 18.

Ja vardarbību piedzīvojis bērns vai tā notikusi ģimenē: "Centrs Dardedze" – tālruņa numurs 29 55 66 80. Zvanīt vari darba dienās laikā no pulksten 9 līdz 17.

Ja krīzes situācijā atrodas bērns vai vecāki: Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija – tālruņa numurs 116 111 pieejams visu diennakti.

Ja cieti noziegumā vai esi nozieguma aculiecinieks: "Cietusajiem.lv" – tālruņa numurs 116 006 pieejams katru dienu no pulksten 12 līdz 22.

Klīnisko psihologu attālinātas konsultācijas pusaudžiem ar psihiskās veselības sarežģījumiem: Pusaudžu resursu centrs – tālruņa numurs 25 73 73 63. uz šo pašu numuru vari sūtīt arī SMS vai "WhatsApp" ziņas. Tas pieejams darba dienās laikā no pulksten 12 līdz 16.

Ja esi māmiņa ar mazuli līdz trīs gadu vecumam, bezmaksas mājas vizītē dodas apmācībā esošas PEP mammas: Pirmās emocionālās palīdzības (PEP) mammas – raksti epastā ziņu pep.mammas@gmail.com, bet šeit vari aplūkot pieejamo PEP mammu sarakstu pa reģioniem.

Ja esat jaundzimušā vecāki, jums var būt nepieciešams atbalsts mazuļa pirmajos trīs dzīves mēnešos: Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas programma "Piedzimstot bērniņam" – tālruņa numurs 27 33 31 00, bet vari arī rakstīt ziņu epastā piedzimstotberninam@sosbca.lv

Ja esi zaudējis mammu, tēti, brāli, māsu vai citu tuvu cilvēku, tev var būt nepieciešams atbalsts bērniem sērās: Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas programma "Kalniem pāri". Pieteikumu programmai atradīsi šeit.

Atbalsta resurss vīriešiem: "TelpaVīriem.lv" – raksti ziņu epastā viri@telpaviriem.lv

Ja esi vientuļš un vēlies ar kādu aprunāties, zvanu centrā tevi uzklausīs un atbalstīs: sociālais projekts "Parunāsim?" – tālruņa numurs 26564564.

Praktiska palīdzība. Pārtikas, higiēnas u.c. preču, bezrecepšu medikamentu piegāde, suņa izvešana pastaigā, emocionāls atbalsts tālruņa sarunā: brīvprātīgo palīdzības kustība "Viegli palīdzēt" – tālruņa numurs 25661991 ir pieejams visu diennakti. Informāciju meklē arī šeit.

Ja esi medicīnas darbinieks, kam ir izdegšanas risks:

  • Konfidenciālas bezmaksas konsultācijas tiešsaistē: krīžu un konsultāciju centrs "Skalbes" – tālruņa numurs 24551700. Tas pieejams darba dienās no pulksten 9 līdz 17.
  • Bezmaksas attālinātā konsultācija tuvāko 48 stundu laikā: Latvijas Psihoterapeitu biedrība – raksti savu sāpi uz atbalsts@psihoterapija.lv.

! Ja pastāv risks zaudēt mājokli, esi cietis vardarbībā, nepieciešama palīdzība atkarības gadījumā vai materiāla palīdzība pamatvajadzību nodrošināšanai, sazinies ar savas pašvaldības sociālo dienestu!

Turpinājumā lasi "Cālis" arhīva rakstus, kuros varēsi redzēt, kā dažādas atbalsta programmas patiesi var palīdzēt, piemēram, izsērot tuvinieka nāvi, palīdzēt mazulīša aprūpē, ja tev pašam nav vēl tādu iemaņu un arī palīgi tuvāko cilvēku lokā nav.

Tags

Dzīve Covid-19 pandēmijas laikā Krīzes centrs Psihoemocionālā veselība Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form