No Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) 2021. gadā izmesti atkritumi martā atgriezās uz Zemes. Šobrīd rādās, ka ne visi sadega atmosfērā. Iespējams, viens fragments gluži kā lādiņš kādai mājai Floridā izsita caurumu gan jumtā, gan abos stāvos, vēsta tehnoloģijām veltītā vietne "ARS Technica". Parasti viss, ko dara kosmosa aģentūras, ir aprēķināts līdz pēdējai niansei un mikrometram. Taču reizēm tomēr sanāk paļauties uz to, ka "gan jau kaut kā saies". Sekas šoreiz, par laimi, ir tikai materiāli zaudējumi – neviens cilvēks necieta.

Astronoms Džonatans Makdauels 8. martā savā "X" kontā paziņoja, ka no SKS pirms trim gadiem orbītā izmestā atkritumu palete ap pulksten 19.29 (pēc universālā koordinētā laika; pirms pārejas uz vasaras laiku pēc Latvijas laika tas bija 21.29) beidzot iegājusi Zemes atmosfērā. Tas noticis virs Meksikas līča, taču nedaudz uz ziemeļrietumiem no prognozētās trajektorijas. "Ja ieiešana atmosfērā notiktu dažas minūtes vēlāk, atlūzas varētu sasniegt Fortmaiersu," sprieda Makdauels.

Vientuļākā vieta pasaulē, kurp nomirt dodas kosmosa lidaparāti

NASA likusi noprast, ka termiņu pagarināšanas visdrīzāk vairs nebūs – 2030. būs pēdējais pilnais Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) darbības gads. Kas ar to notiks pēc tam? Visticamāk, tas pats, kas notika ar Krievijas kosmosa staciju "Mir" pirms 20 gadiem un vēl vairākiem simtiem kosmisko lidaparātu, – to iegāzīs okeānā vietā, ko dēvē par Nemo punktu. Šis apgabals jau pusgadsimtu ir kosmisko lidaparātu kapsēta. Kāpēc vienkārši nepamest SKS orbītā kā kosmosa vraku, tukšu "spoku staciju", bet tā vietā jāpiemēslo okeāns – par to šajā rakstā.

Lasīt tālāk

Tā vietā kosmosa draza nokrita citur. "Sveiki. Izskatās, ka viens no tiem gabaliem netrāpīja Fortmaiersai un tā vietā piezemējās manā mājā Neiplesā. Iztriecās cauri jumtam un diviem stāviem. Gandrīz trāpīja manam dēlam," uz Makdauela tvītu atbildēja Alehandro Otero, kā pierādījumu tvītam pievienojot attēlus ar tumšu, apdegušu objektu un mājā izsisto caurumu.

Pats mājas saimnieks tobrīd bija prom, taču viņa mājas novērošanas kameru sistēma fiksēja skaļu būkšķi ap pulksten 19.34 jeb dažas minūtes pēc tam, kad reģistrēta atkritumu ieiešana Zemes atmosfērā.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!