Foto: Shutterstock

Miglā tinies jūras klaids, no kura negaidīti parādās kuģa korpuss. Tik reāls, it kā būtu īsts, bet izgaist, nesasniedzis skatītāju. Par tādiem jau gadsimtiem stāsta leģendas, rada gleznas un sacer operas – kā Riharda Vāgnera "Klīstošo holandieti". Taču spoku kuģi ne vienmēr nozīmē mistiku vai acu apmānu, reizēm tie ir pavisam īsti un sataustāmi.

Tā sauktie "spoku kuģi" iedalāmi trijās kategorijās: patiešām mistiski spoki, kas apdziedāti folklorā, mītos un leģendās – it kā redzēti, bet nereāli. Manis uzrunāts latviešu jūrnieks, kurš izbraukājis visus pasaules okeānus un kam jautāju par šo lietu, atteica, ka viņa komandas biedri par šo jautājumu tikai pasmējušies. Otrie ir kuģi, ko pametusi apkalpe, bet kas turpina dreifēt. Tādu vēsturē ir diezgan daudz, visslavenākais būs noslēpumu apvītais "Mary Celeste". Un trešā kategorija, ko arī mēdz dēvēt par "spoku kuģiem", ir pamesti, norakstīti, bet nelikvidēti kuģi, kas nereti vada savas pēdējās dienas, kaut kur rūsējot. Nereti tie kļuvuši gan par sauszemes, gan zemūdens tūristu iecienītiem apskates objektiem.

Vientuļie un pamestie

Iespējams, pat neomulīgāki par spokiem ir kuģi, kas pavisam reāli un vientuļi klīst pa okeānu – bez apkalpes, pasažieriem un galamērķa. Tādu jūrniecības vēsturē uzskaitīts desmitiem, ja ne simtiem, un šādi objekti tiek uzieti joprojām, arī 21. gadsimtā. Par šiem kuģiem skaidrs ir viens – visi uz klāja bijušie cilvēki ir gājuši bojā. Reizēm tos atrod kuģī, reizēm krastā, bet visbiežāk tie pazuduši bez pēdām.

Slavenākais no tādiem spoku kuģiem ir amerikāņu brigantīne "Mary Celeste". 1861. gadā "dzimusi" kā "Amazon", tā uzreiz saskārās ar bēdām un nelaimēm, ieskaitot pirmā kapteiņa nāvi no plaušu karsoņa pirmajā izbraucienā. 1968. gadā kuģi pārpirka un nosauca par "Mary Celeste", bet kuģa likteni tas nemainīja.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!