Foto: AP/Scanpix/LETA

Ar piecām kategorijām drīzumā var nepietikt, lai raksturotu viesuļvētras pēc to stipruma. Klimatam mainoties, šie ekstrēmie notikumi kļūst arvien grūtāk prognozējami, biežāki un arī intensīvāki. Februārī publicētā pētījumā spriests, ka Safira-Simpsona skalā līdzšinējo piecu kategoriju vietā varētu iekļaut sešas. Savukārt nupat ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras pārvalde (NOAA) prognozēja, ka šī sezona varētu pārsteigt arī ar stipru viesuļvētru skaitu.

Šosezon okeānā notiek varas maiņa – savas pilnvaras noliks "El Niño" un vietā nāks "La Niña". Speciālisti paredz, ka šī "mazulīte" būs ļoti skarba un nesīs līdzi spēcīgas viesuļvētras Atlantijas okeānā.

NOAA prognozes gaidāmajai viesuļvētru sezonai vēl nekad nav bijušas tik skaudras. Pārvalde, kas ar savu vērtējumu tipiski nāk klajā maijā, prognozē, ka šogad no 17 līdz pat 25 vētrām būs gana stipras, lai izpelnītos pašas savu vārdu. Tipiski vārdus piešķir tiem tropiskajiem cikloniem, kuru vēja ātrums noteiktu laika periodu pārsniedz 63 kilometrus stundā jeb 17,5 metrus sekundē. Dati par laika posmu no 1991. līdz 2020. gadam liecina, ka vidēji sezonā NOAA prognozēja 14 šādas viesuļvētras. Vēl no astoņām līdz pat 13 vētrām NOAA ieskatā sasniegs viesuļvētras spēku. Lai tropiskais ciklons tiktu klasificēts kā 1. kategorijas viesuļvētra, vēja ātrumam stabili jābūt robežās no 118 līdz 153 kilometriem stundā jeb no apmēram 33 līdz 43 metriem sekundē. Tāpat NOAA brīdina, ka no četrām līdz septiņām šīm viesuļvētrām var nebūt vis tikai pirmās kategorijas stihijas, bet jau augstāko kategoriju viesuļvētras.

Tāpat NOAA prognozes ir krietni virs normas arī citā rādītājā. ACE jeb "accumulated cyclone energy" – akumulētā ciklonu enerģija – ir mērvienība, ar kuru meteorologi izsaka, cik aktīva ir konkrētā ciklonu sezona, kombinējot visu notikušo vētru intensitāti un ilgumu. Šai sezonai speciālisti paredz 204 ACE vienības. Kā vietnē "The Conversation" raksta klimata un ekstrēmu laikapstākļu pētniece Džordanne Džounsa, jebkas virs 104 vienībām ir virsnormas rādītājs. Tātad šo sezonu prognozes vētru ziņā sola divtik intensīvu nekā vidēji. Speciālisti piesauc 2020. gada iespējamu atkārtošanos. Togad izveidojās tik daudzi tropiskie cikloni, ka ar iepriekš izvēlēto vētru vārdu sarakstu bija "par īsu". Vai šim gadam pietiks ar "Alberto", "Ernesto", "Miltonu", "Nadīni", "Sāru" un citiem, kas iekļauti sarakstā?

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!