Ar Latvijas zinātnieku līdzdalību rada rīku, kas palīdzēs droši siltināt vēsturiskās ēkas
Foto: LETA

Lai paaugstinātu vēsturisko ēku energoefektivitāti, nenodarot pāri to arhitektoniskajai un kultūrvēsturiskajai vērtībai, starptautiskā projektā zinātnieki rada interneta rīku, kas palīdz izvēlēties piemērotāko siltumizolācijas materiālu. Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ir vienīgā Austrumeiropas universitāte, kas piedalījās rīka izveidē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ēkas veido ap 40% no enerģijas patēriņa Eiropā. Energoefektivitātes prasības jaunajām mājām pieaug, taču statistika rāda, ka esošās ēkas tiks ekspluatētas vēl ilgi. Tādēļ Eiropas Komisija mudina attīstīt siltumizolācijas sistēmas šo ēku energoefektivitātes palielināšanai.

Sarežģījumus rada ēkas, kas būvētas līdz 1945. gadam, Eiropā tās veido ap 30% apbūves. Šos namus lielākoties nedrīkst vai nav ieteicams siltināt no ārpuses arhitektoniskās vai kultūrvēsturiskās vērtības dēļ, uzsver RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta profesore Andra Blumberga (attēlā apakšā). Risinājums varētu būt ēku siltināšana no iekšpuses, bet to kavē bažas, ka sienās uzkrāsies mitrums, veidosies pelējums, augs aļģes, parādīsies trupe utt.

Piecu gadu laikā zinātnieki un celtniecības nozares uzņēmumi no Latvijas, Dānijas, Zviedrijas, Vācijas, Beļģijas, Itālijas un Šveices Eiropas Savienības programmas "Apvārsnis 2020" projektā "RIBuild" (Robust Internal Thermal Insulation of Historic Buildings) izstrādāja zinātniski pamatotas vadlīnijas un interneta rīku, kas palīdz namu īpašniekiem, inženieriem, zinātniekiem un citiem interesentiem izvēlēties piemērotāko siltumizolācijas materiālu ēku siltināšanai no iekšpuses. Projektā zinātnieki ieguva milzu informācijas apjomu par celtniecības un siltumizolācijas materiāliem, to fizikālajām īpašībām, izmaiņām lietošanas laikā, veica testus laboratorijās un reālās ēkās, tajā skaitā divās ēkās Latvijā, ar mākslīgā intelekta palīdzību īstenoja miljoniem simulāciju.

Ar Latvijas zinātnieku līdzdalību rada rīku, kas palīdzēs droši siltināt vēsturiskās ēkas
Foto: Elīna Karaseva, RTU

Mājaslapa www.ribuild.eu/ piedāvā vadlīnijas siltināšanas mērķa noteikšanai, ļauj izzināt ieguvumus un riskus, iepazīties ar pieejamajiem siltumizolācijas materiāliem un sistēmām, novērtēt, vai ēka ir piemērota siltināšanai. Tiek sniegti arī praktiski padomi, kā veikt mērījumus mājas apstākļos un laboratorijās, sagatavot sienas siltināšanai. Mājaslapā pieejams arī interneta rīks. Ievadot dažādus ēkas parametrus, piemēram, informāciju par būvniecības materiālu, sienu biezumu un novietojumu pret debespusēm, un definējot sasniedzamos mērķus, rīks piedāvā piemērotākos siltumizolācijas materiālus. Iespējams aprēķināt arī dzīvescikla izmaksas, lai saprastu, kura materiāla izvēle būs pamatotākā ilgtermiņā no finansiālā un vides viedokļa. Blumberga aicina ikvienu izmēģināt jauno rīku.

"RIBuild" apliecina, ka ir pieejamas dažādas iekšējās siltumizolācijas sistēmas. No testiem ēkās secināms, ka plānas ārsienas palielina kondensāta veidošanos un vēja dzīta lietus ietekmi, bet rezultāts būs veiksmīgāks, ja būs sauss un silts iekštelpu klimats, nodrošināta žūšana vismaz vienā no ārsienas pusēm, rezumē Blumberga. Lietpratīgi siltinot ēkas no iekšpuses, kopējo ēku enerģijas patēriņu iespējams samazināt par 15–20%.

RTU zinātnieki turpina pētīt vēsturisko ēku siltināšanu no iekšpuses, vērību pievēršot situācijai Latvijā un šeit izmantotiem būvmateriāliem.

Tags

Arhitektūra Rīgas Tehniskā universitāte Tehnoloģijas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form