Ar universitātes diplomu kabatā dzīve pēc sporta būs vieglāka. Saruna ar Jāni Blūmu
Foto: LETA

Ar investīcijām jauna sporta kompleksa būvniecībā, sadarbības izveidi ar "VEF Rīga" un talantīgu profesionāļu piesaisti Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) skaļi pieteikusi savas ambīcijas sporta jomā. Kopš pērnā rudens augstskolai pievienojies "VEF Rīga" padomes priekšsēdētājs Jānis Blūms, kurš koordinē sporta aktivitātes un piesaista sponsorus. Ko Latvijas izlases ilggadējā kapteiņa profesionālā pieredze varētu sniegt RSU Sporta klubam, kura paspārnē darbojas basketbolisti, volejbolisti, vieglatlēti, hokejisti, peldētāji, spēka trīscīņnieki, airētāji, estētiskie vingrotāji un daudzi citi komandās un individuāli startējoši talanti?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Spēlētāja karjeru beidzis vien pērnvasar, "VEF Rīga" flagmanis nu bieži redzams tribīnēs, kad trenējas un spēlē RSU komandas, dodot motivācijas duku tiem, kas uz laukuma. Sarunu virpinām gan ap talantu noturēšanu Latvijā, gan potenciālu Eiropas spridzekļu piesaisti. Sarunas beigās Jānis nosmejas: "Mums šodien daudz izskanējis vārds "profesionāls", bet tas arī ir mūsu mērķu pamatā."

Kā vada laiku ilggadējs valstsvienības kapteinis pusgadu pēc profesionālo sporta gaitu noslēguma?

Nogalināt sevī profesionālu basketbolistu bija psiholoģiski smagi – it kā liekas, ka vēl jau varētu… Svarīgi ir prast īstajā brīdī apstāties. Man tas sakrita ar piedāvājumu vadīt "VEF Rīga" padomi, līdz ar to basketbolā vēl aizvien esmu, tikai nu jau kā funkcionārs, kluba vadītājs.

Ar basketbolu līdz šim saistīta visa mana dzīve. Daudzus gadus biju Latvijas izlases kapteinis, esmu spēlējis visās Eiropas stiprākajās līgās, uzkrājot gan pieredzi, gan kontaktus, un šī sporta virtuvi Eiropā un pasaulē pārzinu ļoti labi. Patlaban varu to visu likt lietā, un tas, ko daru, man ļoti patīk, jo rezultāti jau saredzami.

Jaunu perspektīvu iedeva sadarbība ar RSU, kas kļuva par "VEF Rīga" fārmklubu. Tas nozīmē, ka jauniešiem, kas netiek VEF pamatsastāvā, ir pieejamas profesionālas iespējas spēlēt un attīstīties ārvalstīs rūdīto treneru – Kristapa Zeida un Mihaila Hlebovicka – vadībā. RSU jauniešiem nodrošina visu nepieciešamo infrastruktūru, vienlaikus mudinot turēt balansā sportu un mācības.

Cik svarīga tavā ieskatā sportistam ir izglītība?

Sportā, arī profesionālajā, tomēr ir būtiski neaizmirst par akadēmisko pusi – trauma var visam pielikt punktu vienā dienā. Turklāt arī adaptēšanās dzīvei pēc sporta būs vieglāka, ja kabatā būs diploms.
Man ir maģistra grāds tiesību zinātnē. Es neteiktu, ka bija viegli to apvienot ar profesionālo sportu, bet šo diplomu tagad ļoti novērtēju. Spēlējot Eiropā – Spānijas, Itālijas un Grieķijas augstākajās līgās – redzēju, ka tas nemaz nav tik pašsaprotami. Kad pasaki, ka tev ir maģistra grāds jurisprudencē, tad uz tevi skatās gandrīz vai neticīgi.

To, kuri profesionālo sportu labi apvienojuši ar akadēmisko grādu, nav tik daudz. Taču es teiktu, ka tas mainās, un to arī īpaši gribētu uzsvērt jauniešiem – konkurence ir milzīga, basketbolā kaut ko sasniedz viens no tūkstoša, tāpēc paralēli iegūta izglītība var būt ļoti no svara.

Man patīk ASV modelis, kur koledžu sports ir augsti attīstīts un jauniešiem, kas vēlas vienlaikus gan sportisku, gan akadēmisku izaugsmi, ir daudz iespēju. RSU VEF sistēma nozīmē to, ka turpmāk uz ASV pēc šādas iespējas nebūs jābrauc – trenēties profesionāli varēs Rīgā, vienlaikus iegūstot labu izglītību.

Kā šī sadarbība izskatās no "VEF Rīga" puses?

Fārmklubs ir ļoti pozitīvs pavērsiens. Tas nozīmē, ka jauniešiem, kuri cīnās par vietu "lielajā" sastāvā, ir nodrošināts profesionāls treniņprocess. Līdzko "VEF Rīga" ir problēmas ar spēlētājiem, uz treniņiem varam izsaukt jaunos. Šosezon jau vairāki spēlētāji debitējuši treniņos kopā ar lielo komandu.

Mūsu sistēmā ir arī spēlētāji, kas RSU jau absolvējuši un sevi profesionāli attīsta citā laukā. Arī viņi šādu profesionālu treniņprocesu ļoti novērtē. Piemēram, Latvijas gada balvas medicīnā laureāts neirologs Kristaps Jurjāns, kurš ikdienā strādā ar insulta pacientiem, ir viens no tiem RSU komandas veterāniem, kurš nāk uz individuāliem treniņiem arī pēc smagas dežūras slimnīcā. Tas ir iedvesmojošs piemērs jaunajiem!

Ar universitātes diplomu kabatā dzīve pēc sporta būs vieglāka. Saruna ar Jāni Blūmu
Foto: no kreisās: RSU sieviešu basketbola komandas kapteine Guna Lagzdiņa, sieviešu basketbola komandas treneris Matīss Rožlapa, RSU administrācijas un attīstības prorektors Toms Baumanis, RSU Sporta kluba vadītāja Laura Ritova, “VEF Rīga” padomes priekšsēdētājs Jānis Blūms, RSU / “VEF Rīga” vīriešu basketbola komandas treneris Kristaps Zeids un RSU / “VEF Rīga” vīriešu basketbola komandas kapteinis Rihards Ginters.

Tu esi piesakāms kā RSU sporta aktivitāšu un sponsoru piesaistes koordinators. Saki, kā saredzi savu lomu RSU?

Esmu uzkrājis vērienīgu pieredzi un kontaktus, ko vēlos likt lietā, lai attīstītu RSU sportu, jo sevišķi basketbolu. Sieviešu basketbola komanda, kuru trenē Matīss Rožlapa, patlaban startē Baltijas basketbola līgā, vīriešu – Latvijas basketbola 2. divīzijas līgā, kas šobrīd ir pārsaukta par Nacionālo basketbola līgu, un Latvijas kausā basketbolā. Pagaidām viss soli pa solim virzās uz priekšu, kā bijām plānojuši – komunikācija starp RSU un VEF vadību ir regulāra, treniņprocess norit un to turpinām pilnveidot ar individuāliem treniņiem, video analīzēm, treneri ir veiksmīgi iesaistījušies RSU sporta sistēmas attīstībā un bieži notiek diskusijas, kas ir labi.

Augstskolas ambīcijas sportā, jo sevišķi basketbolā, tuvākajiem gadiem ir ievērojamas – sākot jau ar infrastruktūru, kur galvenais notikums būs FIBA 2. līgas līmenim atbilstošās zāles būvniecība Cigoriņu ielā 3. Investīcijas RSU Sporta klubā ir ļoti labas ziņas esošajiem un, jo sevišķi, nākotnes studentiem. Jauno ēku plānots uzcelt līdz 2024. gada beigām, un tas būs nozīmīgs solis, kas ļaus treniņiem un spēlēm noritēt vienuviet. Līdz ar atbilstošu zāli, kas zina – varbūt arī "VEF Rīga" varētu spēles reizēm aizvadīt RSU sporta kompleksā. Tagad tomēr esam kā viena liela komanda – RSU sports un "VEF Rīga".

Ar universitātes diplomu kabatā dzīve pēc sporta būs vieglāka. Saruna ar Jāni Blūmu
Foto: LETA

Patlaban RSU katrs ceturtais students ir no ārvalstīm. Vai ir plānots īpaši piesaistīt arī sportiski apdāvinātus ārzemniekus?

Tas būtu nākamais lielais izaicinājums, kas varētu nostrādāt kā papildu motivācija vietējiem studentiem. Veselīga konkurence vienmēr ir laba! Eiropā basketbols visattīstītākais ir Spānijā, arī Itālijā un Turcijā. Latvijā ir problēma ar gariem spēlētājiem. Varbūt var apsvērt piesaistīt studentus no Gruzijas, jo gruzīni ir gan talantīgi, gan augumā gari.

Stradiņa universitātes izglītība ir pazīstama Eiropā un ārpus tās. Tagad atliek plašāk komunicēt to, ka šeit papildus konkurētspējīgam diplomam iespējams arī trenēties un spēlēt augstā līmenī. Tātad jāstrādā divos virzienos – jāveido sistēma, kas mudina Latvijas jaunos basketbola talantus palikt Rīgā, nevis doties uz ASV augstskolām, un, iespējams, jāpiesaista sportiski talanti no ārvalstīm.

Vai atminies sevi padsmitnieka vecumā – laikā, kad jāizdara izvēle par nākamo augstskolu?

Mana situācija bija nedaudz cita, jau 17 gadu vecumā sāku spēlēt profesionāli, bet mācības vienalga pavilku. Pat ja nebiju starp klases labākajiem, uzņēmības un savā ziņā nekaunības man netrūka – gāju un runāju ar skolotājiem, sēdēju kaut līdz melnai naktij, bet atzīmi dabūju. Izglītības nozīme man vienmēr tikusi uzsvērta, jo nāku no ģimenes, kur ir pedagogi, nu jau trīs – mamma, brālis un māsa. Viņi visi mani vienmēr ir spieduši izglītības virzienā, un pareizi darīja!

Tags

Basketbols Izglītība Jānis Blūms Latvijas basketbola izlase Rīgas Stradiņa universitāte Sports VEF Rīga
0
RSU
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form