Astronoms un fizikas fans Aivis Meijers šajā eksperimentā demonstrē, kāpēc debesis redzam zilā krāsā un kāpēc Saule dienas gaitā var mainīt krāsu no baltas pusdienlaikā līdz pat sarkanai vakarā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Eksperimentā izmantots metru biezs ūdens slānis, vājpiens un baltas gaismas avots, kas reprezentē Sauli (par to, ka Saule patiesi ir balta, nevis dzeltena vai oranža, vari pārliecināties, noskatoties šo eksperimentu). Meijers demonstrē, kā mainās Saules krāsa, tai rietot un gaismai ejot cauri arvien biezākiem atmosfēras slāņiem.

Eksperimenta sākumā cauri kastei izejošo gaismu redzam baltu – šādā krāsā Saules gaismu redzam dienā. Vakarā, Saulei tuvojoties apvārsnim, tās krāsa kļūst sākumā dzeltena, tad oranža, visbeidzot sarkana, turklāt gaisma kļūst arī arvien blāvāka.

Gaismas izkliede notiek jau atmosfēras augšējos slāņos. No baltās gaismas vislabāk izkliedējas violetā, tad zilā un nedaudz mazāk gaiši zilā gaisma, tāpēc kopumā skaidrā dienā debesis redzam zilas.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Astronomija Eksperimenti
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form