Liela daļa no mums redzējuši vizuāli iespaidīgās plazmas lampas, dažam varbūt pat tāda rotā rakstāmgaldu vai plauktu viesistabā. Tomēr ne visi zina, kāds ir plazmas lampas darbības princips un kāpēc nav ieteicams viedierīces tai novietot pārāk tuvu. To šajā video paskaidro astronoms un fizikas fans Aivis Meijers.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

No kā sastāv gaiss? Visvairāk gaisā ir slāpeklis, otrajā vietā ir skābeklis – attiecīgi 78% un 21%. Apmēram procents paliek pāri, un lielākā daļa no šī procenta ir viena no cēlgāzēm – argons, kas spīd gaiši zilā krāsā. Otra gāze, kas spīd sarkani oranžā krāsā, ir neons, kas gaisā ir stipri mazāk.

Tā kā ap plazmas lampu ir elektriskais lauks, lampas tuvumā nevajadzētu turēt tādu elektrotehniku kā datori, planšetdatori, mobilie tālruņi. Kā redzams video, plazmas lampa spēj nelielā attālumā un bez tieša kontakta "iedegt" pat neieskrūvētu ekonomisko spuldzīti, bet fāžu indikatora lampiņu pat no pusmetra attāluma.

Visu skaidrojumu skaties video!

Tags

Fizika Eksperimenti
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form