Kas tad ir vācu fiziķa Heinriha Gustava Magnusa savulaik novērotais un viņa vārdā nodēvētais efekts? Visticamāk, tu to jau esi redzējis ne vienu vien reizi. Pavisam noteikti tad, ja skaties tādus sporta veidus kā, piemēram, futbols vai galda teniss. Astronoms un fizikas fans Aivis Meijers to nodemonstrē arī videosižetā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Magnusa efekts ir parādība, kas izpaužas, rotējošam objektam virzoties cauri gāzei vai šķidrumam. Rotējošais objekts, piemēram, bumba vai cilindrs, berzes dēļ velk sev līdzi gaisu, un plūsmas ātrums vienā virzienā ir lielāks nekā otrā (shematisks attēlojums šeit), tādējādi izmainās arī objekta lidojuma trajektorija.

Meijers to nodemonstrē, ņemot talkā papīra cilindrus, savukārt meistarīgi futbolisti tieši Magnusa efekta dēļ spēj raidīt bumbu vārtos, izdarot sitienu no ļoti maza leņķa attiecībā pret vārtu frontālo plakni, piemēram, izpildot stūra sitienu.

Dažādi reizē izklaidējoši un izglītojoši video, kur nodemonstrēts Magnusa efekts, skatāmi arī "YouTube", piemēram, šis:

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Fizika Eksperimenti
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form