Kā tavs dators var palīdzēt zinātniekiem izstrādāt vakcīnu pret jauno koronavīrusu
Foto: Shutterstock

Pasaulē daudzām zinātnieku komandām meklējot risinājumus jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 sakaušanai un tā izraisītās slimības "Covid-19" seku mazināšanai, arī tu vari dot savu artavu, neizejot no mājas. Nē, šoreiz nav runa par naudas ziedošanu, bet gan sava datora skaitļošanas jaudas ziedošanu izpētei, kas varētu palīdzēt, piemēram, ātrāk radīt vakcīnu, kas imunizētu pret jauno koronavīrusu.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Pūļa skaitļošanas" ideja pati par sevi nav jauna – tāda tika izmantota, piemēram, 20 gadus ilgušajā projektā "SETI@home", kur entuziasti savu datoru skaitļošanas jaudu atvēlēja, lai analizētu radioteleskopa ievāktos datus.

Līdzīgi darbojas arī "Folding@home" – lejupielādējot nelielu programmatūru, ko izstrādājusi Stenforda Universitātes Ķīmijas un strukturālās bioloģijas departamenta paspārnē esošā "The Pande Lab", tu vari atvēlēt neizmantotos sava datora resursus, lai apstrādātu datus un veiktu simulācijas zinātniskiem mērķiem, galvenokārt, olbaltumvielu struktūru modelēšanai, lai izprastu, kā olbaltumvielas veido savu formu šūnā.

Cilvēki ar šīs lietotnes starpniecību jau otro desmitgadi palīdz zinātniekiem dažādu slimību izpētē un medikamentu izstrādē. Par līdzšinējiem sasniegumiem var lasīt te. Šobrīd kā prioritāte noteikti visi ar "Covid-19" saistītie projekti, lai veicinātu medikamentu izstrādi.

"Dati, kurus jūs mums palīdzat ģenerēt, tiks atklāti un operatīvi nodoti laboratorijām visā pasaulē, sniedzot pētniekiem jaunus instrumentus un jaunas iespējas izstrādāt zāles, kas glābs dzīvības," norāda bioķīmiķis un "Folding@home" projekta direktors Gregs Boumens un piebilst: "Šiem aprēķiniem ir milzu apjoms, un katrs mazumiņš palīdzēs. Katra veikta simulācija ir kā loterijas biļete – jo vairāk "biļešu" mēs nopērkam, jo lielāka varbūtība laimēt (proti, izvilkt "laimīgo lozi", kas ļaus izstrādāt zāles pret vīrusu)."

Kā tavs dators var palīdzēt zinātniekiem izstrādāt vakcīnu pret jauno koronavīrusu
Foto: DELFI

Visu sarežģīto darbu paveiks lietotne – ja ir interese iesaistīties, to var lejupielādēt šeit. Ja vēlies sava datora resursus veltīt tieši "Covid-19" projekta izpētei, izvēlnē jāatstāj "Any Disease". Tā kā "Covid-19" šobrīd ir prioritāte, datora resursi automātiski tiks atvēlēti ar jaunā koronavīrusa izpēti saistītām simulācijām un modelēšanai.

Lietotne ļauj izvēlēties, vai to aktivizēt tikai tad, kad dators netiek izmantots citām darbībām, vai arī paralēli un fonā, kā arī izvēlēties, cik lielu daļu resursu atvēlēt.

Protams, jāņem vērā šie faktori: simulāciju veikšana ir resursu ziņā ēdelīgs process un katrs darbību kopums var ilgt vairākas stundas, kas nozīmē – lielāks elektrības rēķins, dators tāpat arī, "rūcot pilnā jaudā", izdalīs krietni vairāk siltuma. Būtiski, lai datoram dzesēšanas sistēma ir labā tehniskā kārtībā un gaisa ieplūdes/izplūdes atveres neaizsprosto putekļi vai, piemēram, sega, turot portatīvo datoru klēpī. Tas palīdzēs izvairīties no pārkaršanas un "dzelžu" bojāšanas ilgtermiņā.

Tags

Koronavīruss Covid-19
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form