Karjera – profesionāls 'geimeris': 10 jaunieši, kas kļuva par esporta miljonāriem
Foto: AP/Scanpix/LETA

Mūsu ikdienai aizvien vairāk paskrienot "ekrānos" – vai darbā pie datora, vai atpūšoties kopā ar cilvēka jauno labāko draugu viedtālruni –, nav brīnums, ka arī tāda visnotaļ ar fiziskām aktivitātēm saistīta joma kā sports transformējas un pielāgojas digitālajai realitātei.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ja vēl pirms padsmit gadiem vecāki rāja savu ar datorspēlēm pārlieku aizrāvušos atvasi par laika izniekošanu muļķīgās spēlītēs, tad šobrīd, iespējams, dažs labs vecāks savu jaunieti iedrošina cītīgi izkopt datorspēļu iemaņas tā vietā, lai sūtītu uz hokeja treniņiem. Esports ir milzīga industrija, kas pēdējo gadu laikā burtiski uzsprāgusi un nākotnē solās apgrozīto summu ziņā apsteigt pat tādas profesionālā sporta ikonas kā F-1 un UEFA Čempionu līgu. Sekmīgākie esportisti jau aptuveni 20 gadu vecumā ir superzvaigznes – miljonāri.

Globāli esporta popularitāte kopš 2012. gada ir trīskāršojusies – no aptuveni 135 miljoniem skatītāju līdz 440 miljoniem 2019. gadā. Salīdzinājumam, piemēram, F-1 fanu pulks sarūk. "Forbes" vēsta, ka vien 2019. gada laikā F-1 zaudēja aptuveni 20 miljonus skatītāju, bet kopš 2008. gada zaudēti jau 129 miljoni skatītāju, kopā skaitam sarūkot līdz aptuveni 470 miljoniem. Tādējādi tendences liecina, ka 2020. gada beigās esporta līdzjutēju būs vairāk nekā F-1 cienītāju.

Tāpat kā "tradicionālajā" sportā, arī esportā apgrozās nauda, un liela nauda. 2019. gadā šī salīdzinoši jaunā industrija pārkāpa 1 miljarda ASV dolāru (980 miljonu eiro) ieņēmumu slieksni, bet prēmijās turnīru uzvarētājiem 2019. gadā sadalīti apmēram 170 miljoni ASV dolāru (154 miljoni eiro). Viena turnīra prēmiju ziņā absolūti čempioni ir "Fortnite" un "Dota 2".

'Fortnite' pasaules čempionātā galvenā balva bija trīs miljoni dolāru – kas ir apmēram tikpat, cik tenisists Novāks Džokovičs pērn saņēma par triumfu prestižajā Vimbldonas turnīrā. Savukārt "Dota 2 The International" komandu turnīra balvu fonds 2018. gadā bija iespaidīgi 25 miljoni ASV dolāru (22,7 miljoni eiro), bet uzvarētājiem tika 11 miljoni (10 miljoni eiro).

Kas tad cīnās par šīm prāvajām summām? Pēdējo piecu gadu laikā to esportistu skaits, kuri sevi var dēvēt par profesionāļiem, ir trīskāršojies, pērn pārkāpjot 25 tūkstošu soli.

Cita starpā – arī daži esportisti no Latvijas ir pamanījušies tikt pie visai prāvām prēmijām. Līderos neapšaubāmi ir Domeniks Bunts jeb Domentos, kurš ar aktīvu dalību "Fortnite" turnīros pērn un 2018. gadā kopā nopelnījis aptuveni 255 tūkstošus dolāru (231 tūkstoti eiro), bet CS:GO speciālists Helvijs Saukants dažādos turnīros kopā ticis pie prēmijām aptuveni 72 tūkstošu dolāru (65 tūkstošu eiro) apmērā.

"Campus" uzskaita 10 sekmīgākos esportistus, kuri ar savām prasmēm kļuvuši par miljonāriem. Topa pirmo desmitnieku likumsakarīgi aizpilda tieši "Dota 2" eksperti, kuri vismaz reizi turējuši rokā čempionu vairogu.

Karjera – profesionāls 'geimeris': 10 jaunieši, kas kļuva par esporta miljonāriem
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Esports Datorspēles Tehnoloģijas

Comment Form