Latvijas augstskolas atzinīgi novērtētas prestižā ilgtspējīgas attīstības reitingā
Foto: LU Dabas māja

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) reitingā "The Times Higher Education Impact Rankings 2021" ierindota starp 201.–300. pasaules augstskolām, kuras visveiksmīgāk realizē ilgtspējas mērķus. Visaugstāk novērtēts RTU darbs cīņā pret klimata pārmaiņām – šajā sadaļā RTU ierindota augstajā 64. vietā. Šajā pašā kopvērtējuma grupā reitingā iekļuvusi arī Latvijas Universitāte, bet grupā 301.–400. ierindojusies Rīgas Stradiņa universitāte.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šajā programmā universitāšu sniegums vērtēts 17 kategorijās. Kā jau minēts, visaugstāk novērtēti RTU centieni sasniegt 13. mērķi – veikt steidzamus pasākumus, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām un to ietekmi. Šajā pozīcijā RTU ierindojas 64. vietā. Savukārt, izvērtējot devīto mērķi – veidot noturīgu infrastruktūru, veicināt iekļaujošu un ilgtspējīgu industrializāciju un sekmēt inovācijas –, RTU ierindota 82. vietā pasaulē. Neviena cita Latvijas augstskola tik augstu šajos divos kritērijos nav novērtēta.

Augstu novērtēts RTU darbs arī citu ANO mērķu sasniegšanā. Piemēram, astotā mērķa – veicināt noturīgu, iekļaujošu un ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi, pilnīgu un produktīvu nodarbinātību, kā arī cilvēka cienīgu darbu visiem – izpildē RTU ieņem 101.–200. vietu pasaulē. Savukārt 201.–300. vietu RTU ieņem trīs mērķu izpildē, un tie ir: nodrošināt visiem piekļuvi uzticamai, ilgtspējīgai un mūsdienīgai enerģijai par pieejamu cenu; padarīt pilsētas un apdzīvotas vietas iekļaujošas, drošas, pielāgoties spējīgas un ilgtspējīgas; nodrošināt ilgtspējīgus patēriņa paradumus un ražošanas modeļus.

Šogad reitingā tika vērtētas 1115 universitātes no 94 valstīm. Reitinga pirmajā vietā ierindojusies Mančestras Universitāte, otrā ir Sidnejas Universitāte, bet trijnieku noslēdz RMIT jeb Karaliskais Melburnas tehnoloģiju institūts.

Ilgtspējīga attīstība ir viena no RTU prioritātēm, kuru universitāte iedzīvina dažādos darbības virzienos, piemēram, 2018. gadā tika izveidots "Zaļās Ķīpsalas" koncepts, pievēršot pastiprinātu uzmanību ilgtspējīgai, viedai un videi draudzīgai attīstībai. Universitātes mērķis ir paplašināt studentu, darbinieku un visas sabiedrības izpratni par nepieciešamību samazināt ekoloģiskās pēdas nospiedumu un sekmēt videi draudzīgu tehnoloģiju radīšanu un izmantošanu. Centieni iedzīvināt šos mērķus reālā rīcībā arī atspoguļojas RTU novērtējumā "The Times Higher Education Impact Rankings 2021".

Īstenojot ilgtspējīgas attīstības mērķus, RTU ir iesaistījusies un aktīvi darbojas nozīmīgākajās starptautiskās sadarbības organizācijās, piemēram, "Sustainable Development Solutions Network", kā arī citās.

Šajā pašā grupā – 201.–300. vietā – ierindota arī Latvijas Universitāte (LU). Trijos no 17 ilgtspējas rādītājiem LU ierindojas pirmajā divsimtniekā – tie ir "Labs darbs un ekonomiskā izaugsme"; "Miers un taisnīgums" un "Inovācijas un infrastruktūra".

"Šie reitinga rezultāti parāda, ka Latvijas Universitāte sekmīgi īsteno tās Satversmē nostiprināto, ka "LU sekmīga darbība ir garants Latvijas attīstībai". Rezultāti parāda, ka LU sekmīgi darbojas ne tikai studiju procesa kvalitātes pilnveidošanā un zinātniskās darbības intensificēšanā, bet sniedz lielu ieguldījumu Latvijas un visas sabiedrības ilgtspējīgā attīstībā kopumā," stāsta LU Institucionālās pētniecības programmas direktors Jānis Stonis.

Kopvērtējumā grupā 301.–400. iekļuvusi arī Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), turklāt vienā no kategorijām – "Laba veselība un labklājība" – pat atzīta par 28. labāko augtskolu pasaulē. Pērn šajā rādītājā RSU bija 56. vietā.

Atzinīgi novērtēti arī RSU sasniegumi citos kritērijos: "Sadarbība mērķu īstenošanai"; "Miers, taisnīgums un stipras un iekļaujošas institūcijas"; "Labs darbs un ekonomiskā izaugsme". Šie rezultāti sasniegti saskaņā ar RSU stratēģijās izvirzītajām prioritātēm, kuras tostarp ietver Apvienoto Nāciju Organizācijas Ilgtspējīgas attīstības mērķu īstenošanu.

"Šis augstais RSU novērtējums apliecina mūsu rūpes un atbildību, sagatavojot jaunos veselības aprūpes speciālistus, kā arī nodrošinot pētniecību veselīgas dzīves un labklājības sekmēšanai. Tas ir īpaši būtiski laikā, kad pasaule turpina cīņu ar Covid-19 pandēmiju un tās uzliktajiem pārbaudījumiem veselības aprūpes un labklājības sistēmām," uzsver RSU rektors profesors Aigars Pētersons.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Augstākā izglītība Latvijas Universitāte Rīgas Stradiņa universitāte Rīgas Tehniskā universitāte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form