Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) atklāta jaunā medicīnas tehnoloģiju attīstības programma "Inno Health Hub" – septiņu mēnešu laikā studenti attīstīs inovatīvus risinājumus lielo datu un genomu datu izmantošanai vēža diagnostikā, informē universitātes pārstāvji.

Studentu komandas vadīs medicīnas tehnoloģiju uzņēmuma "Longenesis" līdzdibinātājs Emīls Sjundjukovs un tehniskais vadītājs Kaspars Eglītis. Viena no komandām meklēs risinājumus, kas saistīti ar lielo datu izmantošanu ļaundabīgo audzēju ģenētikā, diagnostikā un prognozēšanā pediatrijā, bet otra pētīs mākslīgā intelekta izmantošanu lielo vai genoma datu analīzē agrīnai vēža diagnostikai augstas izšķirtspējas attēlos.

Programmā "Inno Health Hub" uzņemti gandrīz 30 RTU, Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes studenti. Studenti pārstāv dažādas studiju programmas un līmeņus – no bakalaura līdz doktorantūrai. Piedalīties programmā viņus motivē dažādi iemesli – personīga saskare ar onkoloģiskām slimībām, zināšanas medicīnas, ģenētikas, IT, lielo datu un mākslīgā intelekta jomā vai vēlme tās papildināt, vienlaikus attīstot medicīnas tehnoloģiju nozari Latvijā un meklējot risinājumus, kas uzlabos onkoloģisko saslimšanu agrīnu diagnostiku un ārstēšanu.

"Patiesi pārsteidza studentu interese. Īpašs prieks, ka daudzi studenti interesējās, vai un kā šim projektam varētu palīdzēt viņu pētījumi un pieredze. Vairāki studenti, piesakoties dalībai, pauda gatavību šāda cēla mērķa dēļ darboties bez stipendijas. Ļoti ticu, ka ar tik dedzīgu studentu komandu un profesionāļu kombināciju šo septiņu mēnešu laikā sagaidīsim vērtīgus rezultātus," pauž RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas un "Inno Health Hub" programmas vadītāja Elīna Miķelsone.

Piedaloties programmā, studenti saņems finansiālu un mentoru atbalstu, kā arī iespēju izmantot RTU HPC (High Performance Computing jeb augstas veiktspējas skaitļošana) infrastruktūru. Viņi papildinās zināšanas ģenētikā, HPC un mākslīgā intelekta tehnoloģijās, piedalīsies dizaina domāšanas, jaunrades, produktu attīstības un prototipēšanas darbnīcās, izstrādās un validēs prototipus. Prototipu izstrādei komandām būs pieejams līdz 45 tūkstošiem eiro liels finansējums, atbalstu sniegs mentori un RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas eksperti. Programmu atbalsta arī Latvijas datortīklu aprīkojuma ražotājs SIA "Mikrotīkls".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!