Lielie dati un privātums – kā tas skar tevi? Profesores Mežinskas videolekcija
Foto: Shutterstock

Lielo datu apjoms pasaulē, tai skaitā arī Latvijā, pieaug milzīgā ātrumā, un ievērojama daļa no tiem ir dati par veselību, kas rada būtiskus ētiskus jautājumus par šo datu izmantošanas mērķiem, privātumu, riskiem, sabiedrisko ieguvumu. UNESCO Starptautiskā bioētikas komiteja ir analizējusi šo problēmu, apkopojot ierosinājumus ziņojumā, kas varētu būt noderīgs politikas veidošanā, valsts pārvaldē Latvijā, kā arī sniegt plašāku ieskatu lielo datu problemātikā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina ikvienu, bet jo īpaši skolēnus un skolotājus, izzināt tēmu par lielajiem datiem videolekcijā "Lielie dati un ētika". Lekcija tapusi sadarbībā ar Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociēto profesori Dr. sc. soc. Signi Mežinsku, kura ir UNESCO Starptautiskās bioētikas komitejas priekšsēdētāja vietniece.

Noskatoties lekciju, skolotāji un skolēni varēs uzzināt, kas ir lielie dati un kur tos izmanto, kādas ētikas problēmas ir saistītas ar lielo datu izmantošanu, kā par šīm ētikas problēmām runāt izglītībā, kuros mācību priekšmetos jeb izglītības jomās, kur tas mums dzīvē noderēs.

Jāatgādina, ka lekciju ciklā jau iepriekš publiskota arī Signes Mežinskas lekcija "Covid-19 un ētika", kā arī Andas Arkliņas lekcija "Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts kā platforma sabiedrības iesaistei zinātnes attīstībā".

--

Atzīmējot UNESCO Pasaules zinātnes dienu mieram un attīstībai, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar Latvijas Universitātes un Vidzemes Augstskolas ekspertiem novembrī aicina ikvienu skatīties videolekcijas par šobrīd aktuāliem zinātnes izaicinājumiem bioētikas, lielo datu izmantošanas un biosfēras ilgtspējas jomās.

UNESCO Pasaules zinātnes diena mieram un attīstībai ik gadu tiek atzīmēta 10. novembrī, lai uzsvērtu zinātnes nozīmīgo lomu sabiedrībā un nepieciešamību iesaistīt aizvien vairāk cilvēku diskusijās par šodienas zinātnes izaicinājumiem. Stiprinot saites starp zinātni un sabiedrību, UNESCO Pasaules zinātnes dienas mērķis ir informēt par zinātnes sasniegumiem un izcelt zinātnieku lomu un ieguldījumu mūsu planētas izzināšanā un ilgtspējas veicināšanā.

Tags

Datu aizsardzība Privātums
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form