LU aicina – nobildē rudeni un palīdzi zinātniekiem
Foto: LETA

Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte un Latvijas Dabas fonds aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties dabas vērošanas kampaņā, iesūtot zinātniekiem rudens dabas norišu attēlus portālā un lietotnē "Dabasdati.lv".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lielākajā daļā Latvijas teritorijas jau iestājies meteoroloģiskais rudens, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra ir zem +15°C. Koku un krūmu lapas lēnām iekrāsojas rudens krāsās, migrējošie putni jau pulcējas baros un dodas uz ziemošanas vietām. Sezonālās norises dabā pēta fenoloģija (zinātne par sezonalitāti dabā un cilvēka dzīvē, un to ietekmējošajiem faktoriem).

Dabas ritmu jeb fenoloģiskie novērojumi arvien biežāk tiek izmantoti klimata pārmaiņu pētījumos, aprakstot paaugstinātās gaisa temperatūras, nokrišņu režīma izmaiņu ietekmi uz augu un dzīvnieku attīstību. Piemēram, Latvijā atsevišķām koku sugām kā parastā apse un kļava lapu krāsošanās iestājas vēlāk nekā 20. gadsimta vidū, savukārt āra bērzam un parastajai liepai – agrāk, kas ir pretstatā citur Eiropā novērotajām tendencēm.

Lai labāk izprastu dabas norises rudenī, Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti uzņemt un iesūtīt dabas attēlus portālā un lietotnē "Dabasdati.lv" ("Android" ierīcēm un iOS ierīcēm).

Piemēram, var sūtīt foto, kuros redzama koku krāsošanās, lapu krišanas sākums, gājputnu aizlidošana un citas rudenim raksturīgās norises.

Sabiedrības iesaiste zinātnē ("citizen science") ir plaši izplatīta prakse pasaulē, kura, pieaugot iegūto datu apjomam, kļūst arvien populārāka. Fenoloģisko jeb dabas ritmu fiksēšana ir viena no vissenākajām formām, kā sabiedrība iesaistījusies zinātnē.

Detalizēta informācija par reģistrēšanos platformā "Dabasdati.lv" un novērojumu pievienošanu pieejama šeit. Viens klikšķis, un tu esi palīdzējis zinātniekiem!

Tags

Bioloģija Dabas aizsardzība Daba Latvijas Universitāte Zaļais dzīvesveids Zinātne
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form