Foto: Publicitātes foto
2022. gada septembrī Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātē (MF) uzsākts jauns pētījumu projekts, kas paredz fakultātē izveidot zebrzivtiņu laboratoriju un ieviest zivtiņu modeli audzēju šūnu jūtības noteikšanai pret pretvēža medikamentiem.

Zebrzivtiņas ir akvāriju zivtiņas, kas daudzās pasaules laboratorijās tiek izmantotas kā modeļorganisms pirmsklīniskajā izpētē. Tās palīdz labāk saprast slimību mehānismus, reģenerāciju, atrast un pārbaudītu terapeitiskos savienojumus.

"Cilvēka slimība ir gandrīz tikpat unikāla kā pats cilvēks, tāpēc ir svarīgi meklēt individuālu ārstēšanas pieeju, ko sauc par personalizēto medicīnu. Zebrzivtiņu modeļi varētu palīdzēt ātrāk un precīzāk nokļūt pie atbildes, kādas zāles pacientam jālieto," skaidro LU MF vadošais pētnieks Vadims Parfejevs.

Projektā galvenais pētījumu objekts ir aizkuņģa dziedzeris. Tas ir sarežģīts orgāns, kurā izdala eksokrīno un endokrīno sistēmu. Eksokrīnā aizkuņģa dziedzera daļa nodrošina gremošanas enzīmu veidošanu, savukārt endokrīnā daļa ražo hormonus, lai regulētu vielmaiņu. Eksokrīnais nodalījums ir dažādu aizkuņģa dziedzera slimību, tostarp aizkuņģa dziedzera vēža izcelsmes vieta, kas ir viens no visgrūtāk ārstējamiem audzējiem.

Projektu īstenos pētnieki no LU MF pirmsklīnisko pētījumu laboratorijas Vadima Parfejeva vadībā. Darbs noritēs sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas speciālistiem, kuri palīdzēs definēt klīniski nozīmīgos jautājumus un nodrošinās paraugus pārbaudēm.

Pētījuma projekts "Zebrzivtiņu modeļa ieviešana pretvēža zāļu efektivitātes novērtēšanai" noritēs, pateicoties SIA "Mikrotīkls" finansiālam atbalstam, ko administrē LU fonds. Vadima Parfejeva vadītā zinātnieku grupa saņems atbalstu 40 000 eiro apmērā un pētniecības darbu plāno noslēgt divu gadu laikā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!