Pierādīja sevi 'vīriešu pasaulē'. Kosmosa nedēļā uzmanības centrā sieviešu sasniegumi
Foto: Canva

Šogad "Pasaules kosmosa nedēļā", kas oktobra sākumā tiek atzīmēta jau 22. gadu, centrālā tēma ir "Sievietes kosmosā". Šobrīd astronauta dzimumam vairs netiek piešķirta īpaša nozīme, taču ne vienmēr tā bijis. Atskatāmies uz piecām izcilniecēm, kas pirmās lauzušas ceļu un devušas nenovērtējamu ieguldījumu kosmosa izpētes un apguves nozarē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Pasaules kosmosa nedēļas", kas ik gadu notiek no 4. līdz 10. oktobrim, pirmsākumi meklējami 1999. gada 6. decembrī, kad ANO Ģenerālā asambleja pasludināja svētkus par ikgadēju pasākumu. Šo datumu izvēle balstīta uz diviem nozīmīgiem datumiem – 1957. gada 4. oktobrī kosmosā palaida pirmo cilvēka radīto Zemes pavadoni "Sputņik–1", bet 1967. gada 10. oktobrī stājās spēkā "Kosmosa līgums", kas kļuva par Mēness un Saules sistēmas planētu izpētes "mugurkaulu" un regulē mierīgu gaisa telpas izpēti.

Mūsdienās ikgadējo kosmosa nedēļu atzīmē teju katrā valstī. Zinātnes aģentūras, uzņēmumi, muzeji un astronomijas klubi visā pasaulē organizē dažādus informatīvos pasākumus un aktivitātes.

Šogad visu oktobra otro nedēļu tūkstošiem dalībnieku vairāk nekā 90 valstīs godinās sieviešu ieguldījumu un sasniegumus kosmosa nozarē, izglītojot nākamās paaudzes par drosmīgām un inteliģentām dāmām, kas sevī pierādījušas zinātnē.

Tomēr ne tikai – viens no mērķiem ir iedrošināt jaunas meitenes nebaidīties sapņot, iepazīstināt ar kosmosa varenību un to, ka arī sievietēm eksakto zinātņu pasaulē, starp pētniekiem, astronomiem un astrofiziķiem, ir nozīmīga vieta.

Iedvesmojoties no Pasaules kosmosa nedēļas, kanāls "National Geographic" iepazīstina ar spēcīgām dāmām, kas sniegušas nozīmīgu artavu zinātnē, konkrētāk, kosmosa izpētē, un mainījušas pasauli uz labo pusi.

Pirmā sieviete kosmosā – Valentīna Tereškova

1963. gada 16. jūnijs vēsturē ir ļoti nozīmīga diena – kosmosā devās pirmā sieviete Valentīna Tereškova. 26 gadu vecumā viņu izvēlējās dalībai PSRS kosmonautu atlases programmā. Pēc izturētiem dažādiem pārbaudījumiem un sīvas konkurences viņa izcīnīja tiesības kļūt par pirmo sievieti kosmosā, dodoties orbītā ar kosmosa kuģi "Vostok–6". Lidojums norisinājās nedaudz vairāk kā divus gadus pēc Jurija Gagarina starta.

Tereškova "Vostok–6" kapsulā Zemi apriņķoja 48 reizes 71 stundas laikā, un pats lidojums ilga trīs dienas – līdz 19. jūnijam. Pēc atgriešanās kosmonaute saņēma PSRS varones titulu un ieguva slavu visā pasaulē.

Pierādīja sevi 'vīriešu pasaulē'. Kosmosa nedēļā uzmanības centrā sieviešu sasniegumi
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Tomēr tas nav viss – izrādās, ka Valentīna bija ne tikai pirmā sieviete kosmosā, bet arī jaunākā un vienīgā dāma, kas šādā lidojumā devusies viena pati. 2007. gada intervijā Tereškova atzina, ka jebkurā brīdī būtu gatava vēl vienam šādam piedzīvojumam un kādu dienu vēlētos aizdoties uz Marsu.

Lai arī PSRS nākamo sievieti, Svetlanu Savitskaju, kosmosa lidojumam izvirzīja 19 gadus pēc Tereškovas lidojuma, ASV pirmo dāmu, Salliju Rīdu, šādā misijā nosūtīja vēl vēlāk – 1983. gadā.

Valija Fanka – vecums nav šķērslis sapņu piepildīšanai

2021. gadā pasauli pāršalca aizraujoša ziņa – uzņēmējs un pasaulē bagātākais cilvēks Džefs Bezoss 20. jūlijā gatavojās lidojumam ar savu kosmosa kuģi "New Shepard". Tajā viņš nedevās vienatnē, bet gan ar trim kompanjoniem. Viena no aizraujošā piedzīvojuma dalībniecēm bija arī 82 gadus vecā lidotāja Valija Fanka.

20. gadsimta 60. gados Fanka vēlējās kļūt pat astronauti, bet viņas ieceri tolaik neuztvēra nopietni, jo viņa bija sieviete. Tomēr kosmoss Valijai vienmēr bija saistošs – viņa kļuva par lidotāju un savas karjeras laikā pilota kabīnē pavadījusi 19,6 tūkstošus stundu, kā arī ir apmācījusi lidot aptuveni trīs tūkstošus cilvēku.

Pierādīja sevi 'vīriešu pasaulē'. Kosmosa nedēļā uzmanības centrā sieviešu sasniegumi
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Zīmīgi, ka Fanka bija viena no 13 dāmu grupas "Mercury 13" dalībniecēm, kuras trenējās tādos pašos apstākļos kā vīrieši, cerot kļūt par astronautēm. Viņa ir arī pirmā sieviete – ASV Federālās aviācijas pārvaldes inspektore. Bezoss kā savu kompanjoni ceļojumam izvēlējās tieši Fanku, jo viņa to gaidījusi teju visu savu mūžu.

Tagad kundzes sapnis ir piepildījies – viņa ir vecākais cilvēks, kas līdz šim lidojis kosmosā, pat ja tas bija vien neilgs suborbitāls lidojums.

Džoena Morgana – vienīgā dāma vīriešu kompānijā

1969. gada 16. jūlijā visa pasaule vēroja vienu no cilvēces lielākajiem sasniegumiem – "Apollo 11" misiju. Pirmo reizi vēsturē cilvēki spēra kāju uz Mēness. Kad kosmosa kuģis pacēlās, NASA misijas vadības centrā valdīja uztraukums un klusums. Liela daļa tehniskās komandas svarīgo brīdi vēroja pa logu.

Centra telpa bija pārpildīta ar vīriešiem baltos kreklos un tumšās kaklasaitēs, tomēr starp viņiem bija arī viena sieviete – Džoena Morgana. Viņa zināma ne tikai kā sistēmu testētāja "Apollo 11" sagatavošanai lidojumam, bet arī kā sieviete un inženiere, kas ar savām prasmēm un zināšanām "ielauzās" pasaulē, kur tobrīd pilnībā dominēja vīrieši.

Pierādīja sevi 'vīriešu pasaulē'. Kosmosa nedēļā uzmanības centrā sieviešu sasniegumi
Foto: NASA

Morgana bija pirmā dāma, kas kļuva par vecāko izpilddirektori Kenedija kosmosa centrā. Tāpat viņa savas 45 gadu ilgās karjeras laikā sniegusi nozīmīgu ieguldījumu NASA un kosmosa zinātnes attīstībā kopumā, nopelnot daudzus apbalvojumus un medaļas par nesavtīgo darbu un lieliskajām prasmēm.

Pērla Janga – neļaut stereotipiem sevi salauzt

Laikā, kad daudzas sievietes varēja ieņemt vien sekretāru un administratīvo palīgu amatus, Pērla Janga lauza stereotipus un kļuva par pirmo NASA priekšteces, NACA (Nacionālās konsultatīvās komitejas aeronautikā), tehnisko darbinieci.

Janga sniedza nozīmīgu artavu NACA attīstībā un ieviesa ļoti veiksmīgu tehniskās rakstīšanas sistēmu, kas veic dokumentāciju augstā kvalitātē. Sieviete pamanīja, ka inženieriem ir vājas tehniskās rakstīšanas prasmes, tādēļ pierādīja sevi un kļuva par galveno tehnisko direktori. Bet ne tikai – laika gaitā Pērla palīdzēja veidot NACA publisko tēlu, padarot to par vienu no izcilākajām aeronavigācijas pētniecības iestādēm pasaulē.

Pierādīja sevi 'vīriešu pasaulē'. Kosmosa nedēļā uzmanības centrā sieviešu sasniegumi
Foto: NASA

1943. gadā viņa publicēja dokumentu "Stila rokasgrāmata inženierzinātņu autoriem", kas būtiski uzlaboja veidu, kā aviācijas inženieri izklāstīja savas idejas un to rezultātus. Daudzus šīs rokasgrāmatas elementus izmanto pat vēl mūsdienās.

Meja Džemisone – turpina iedvesmot un izglītot arī šodien

1992. gadā astronaute Meja Džemisone piepildīja savu sapni un pārsteidza visu pasauli, kļūstot par pirmo afroamerikāņu izcelsmes sievieti, kura devās kosmosā. Viņa bija viena no septiņu apkalpes locekļu komandas, kas ceļoja kosmosa kuģī "Endeavour" misijā ar nosaukumu "STS- 47". Kopš lielā notikuma pagājuši teju 30 gadi, un sieviete vēl joprojām iedvesmo topošos zinātniekus.

Pierādīja sevi 'vīriešu pasaulē'. Kosmosa nedēļā uzmanības centrā sieviešu sasniegumi
Foto: NASA

Mūsdienās Džemisone piedalās dažādos projektos, kas saistīti ar izglītības popularizēšanu visā pasaulē, kā arī pēta tehnoloģiju un sociālo zinātņu mijiedarbību un ietekmi. Viens no Mejas mērķiem ir iesaistīt cilvēkus eksakto zinātņu pasaulē, strādājot ar programmu "Science Matters" un sniedzot nepieciešamo informāciju, lai zinātkārie spētu izprast apkārtējo pasauli.

Džemisone arī atzinusi, ka patiesībā ļoti baidās no augstuma, bet viņai patīk izaicināt sevi, savu ego un "izkāpt no komforta zonas".

--

Pirmdien, 4. oktobrī, kanāls "National Geographic" piedāvās dažādus raidījumus par kosmosu un tā izpēti, kā arī saistītajām jomām, atzīmējot "Pasaules kosmosa nedēļas" sākumu.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Džefs Bezoss Virgin Galactic Blue Origin Kosmosa tūrisms Eiropas Kosmosa aģentūra Kosmoss NASA National Geographic Inženierzinātnes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form