RSU Anatomijas muzeja jaunajā izstādē māksla pētīs zinātni
Foto: Eleanora Krūka (Eleanor Crook). Ainas no astronauta Atanasija dzīves un vientuļās nāves

Ceturtdien, 30. septembrī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā atklās starptautisku izstādi "Anatomija un ārpus tās" ("Anatomy & Beyond"). Izstāde, kas būs skatāma līdz 31. janvārim, ļaus muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā integrēt septiņus medicīnas mākslas un biomākslas darbus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izstādes "Anatomija un ārpus tās" kuratore ir medicīnas māksliniece Paskāla Poljē (Pascale Pollier, Lielbritānija/Beļģija), kas muzejā vienkopus sapulcējusi sešus starptautiskus māksliniekus, kuri mākslu izmanto zinātnes izzināšanai.

"Anatomijas muzejā esam centušies rast balansu starp zinātni un vēsturi, anatomiju un mākslu, skaistuma un mirstīguma izjūtu. Ekspozīcijā integrētie mākslas darbi bagātinās muzeja apmeklējuma pieredzi un, cerams, mudinās muzeju apmeklēt tiem, kuri tam vēl nebija saņēmušies," stāsta RSU Anatomijas muzeja vadītāja Ieva Lībiete.

Izstādē pārstāvētā austrāliešu māksliniece Nīna Sellārsa (Nina Sellars) savā videodarbā ir atdzīvinājusi Melburnas universitātes Anatomijas muzeja kolekcijā esošo 19. gadsimta preparētas rokas modeli, britu mākslinieki Endrū Kārnijs (Andrew Carnie) un Eleanora Krūka (Eleanor Crook) vēsta par kosmosa ceļojumu ietekmi uz cilvēka ķermeni un garu, bet Braiens V. Grīns (Bryan W. Green) no Lielbritānijas apdzejojis enerģijas divējādo dabu.

Tikmēr amerikāņu mākslinieces Maras G. Haseltainas (Mara G. Haseltine) darbs Inhibētais SARS atspoguļo potenciālu koronavīrusa vairošanos nomācoša medikamenta darbību, bet pandēmijas laikos cerību pasaulē ar savu darbu vieš amerikāņu biomākslinieks Džo Deiviss (Joe Davis), kas, balstoties uz islāma tradīcijām un modernajām DNS pavairošanas metodēm, atvedis uz Rīgas Anatomijas muzeju vairāk nekā 200 miljonu miljardu eņģeļu, kurus mākslinieks iekodējis DNS molekulā, kas klāj 0,75 milimetru lielu kniepadatas galviņu.

Izstādes "Anatomija un ārpus tās" atklāšana noritēs ceturtdien, 30. septembrī, pulksten 18 RSU Anatomijas muzejā (Kronvalda bulvārī 9). Lai piedalītos pasākumā, nepieciešams uzrādīt sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu un pasi vai ID karti.

Izstāde tapusi sadarbībā ar AEIMS ("Association Européenne des Illustrateurs Medicaux et Scientifiques"), BIOMAB ("Biological and Medical Art in Belgium"), ARSIC ("Art Researches Science international Collaborations") un MAA ("The Medical Artists' Association of Great Britain"). Projektu atbalsta Beļģijas vēstniecība Zviedrijā un Latvijā, Flandrijas valdības pārstāvniecība Polijā un Baltijas valstīs, Vezālija trasts un Beļģijas goda konsuls Latvijā doktors Didzis Gavars.

Jaunais muzejs Kronvalda bulvārī 9 durvis galvaspilsētas iedzīvotājiem un viesiem vēra šovasar, piedāvājot ikvienam iepazīt cilvēka ķermeņa dažādību un ieskatīties tajā, ko parasti redz vien anatoms vai ķirurgs.

Tags

Anatomijas muzejs RSU
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form