RTU studente rada jaunu materiālu no kafijas biezumiem
Foto: Shutterstock

Izmantojot kafijas biezumus un dabīgas izcelsmes saistvielas, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina tehnoloģiju institūta maģistrantūras studente Vineta Haritonova radījusi jaunu materiālu, ko nākotnē varētu izmantot pat dekoratīvo sienas paneļu izgatavošanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latvijas iedzīvotāji kafiju dzer arvien vairāk. Kafijas biezumus var izmantot kosmētiskām vajadzībām vai augsnes uzlabošanai, tomēr liela daļa nonāk atkritumos. RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta maģistrantūras studente Vineta Haritonova piedāvā kafijas atlikumus izmantot lietderīgi. No kafijas biezumiem un dabīgas izcelsmes saistvielām viņa rada videi draudzīgu un kompostējamu materiālu, kura pielietojums varētu būt ļoti plašs.

"Esmu izgatavojusi krūžu paliktņus, plānoju taisīt podiņus augu audzēšanai. Lietojums var būt daudz plašāks, piemēram, var izgatavot daudzkārt lietojamas krūzes kafijas līdzņemšanai, dažāda veida aksesuārus, traukus, dekoratīvos priekšmetus, pat dekoratīvos sienas paneļus. Nākotnē vēlētos sadarbībā ar kādu kafejnīcu izveidot visu tās interjeru, izmantojot no kafijas biezumiem gatavotus izstrādājumus," stāsta studente.

Haritonova turpina materiāla izpēti. Rudenī RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes laboratorijās viņa veiks eksperimentus, meklējot labākās saistvielas un pārklājumus. Līdzšinējie testi parādījuši, ka materiāls ir izturīgs. Piemēram, divu centimetru biezu plāksni ir teju neiespējami pārlauzt. No plāksnes var izzāģēt vajadzīgās figūras, tajā var urbt caurumus, līdz ar to var lietot dažādu izstrādājumu izgatavošanai koka vietā. Taču vēl jāturpina eksperimenti un izmēģinājumi, lai materiālu padarītu maksimāli noturīgāku pret mitrumu, jāpārbauda tā mehāniskās īpašības, stiepe, liece un citi parametri.

Haritonova materiāla izstrādei pievērsās jau bakalaura studiju laikā. Tā attīstību viņa turpināja arī RTU Studentu inovāciju grantu programmas aktivitātē "Produktu attīstības projekts" (PAP), piesaistot RTU Dizaina tehnoloģiju institūta maģistrantūras studentu Kristapu Zvirgzdu. PAP studentu komandas rada prototipus, sistematizējot un padziļinot zināšanas jaunu produktu izstrādē, tehnoloģiju pārnesē, inovāciju un to rezultātu komercializācijā.

Studentu inovāciju grantu programmu RTU īsteno kopš 2019. gada, lai attīstītu studentos inovatīvo domāšanu, jaunrades prasmes un uzņēmējspēju. Visu līmeņu studentiem ir iespēja pilnveidot uzņēmējspējas, sadarboties ar industriju, attīstīt agrīnas zinātņietilpīgas biznesa idejas, saņemt stipendiju un atbalsta grantu.

RTU ir vienīgā daudznozaru tehniskā universitāte Latvijā. Tās deviņās fakultātēs iespējams iegūt daudzpusīgu izglītību augstajās tehnoloģijās un inženierzinātnēs, kā arī sociālajās un humanitārajās zinātnēs.

Tags

Rīgas Tehniskā universitāte Zaļais dzīvesveids Tehnoloģijas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form