Tests skolēniem: pārbaudi, vai proti internetu lietot droši un jēgpilni
Foto: Shutterstock

Gatavojoties Drošāka interneta dienai 11. februārī, Drossinternets.lv aicina visa vecuma skolēnus piedalīties "E-zināšanu čempionātā" un pārbaudīt zināšanas un izpratni par drošu un jēgpilnu interneta lietošanu.

"E-zināšanu čempionāts" norit tiešsaistē, un tajā ietverti katram vecumposmam aktuāli jautājumi par drošību internetā – gan kā pašam sevi pasargāt, gan par tehniskām iespējām, gan arī kā atšķiras fakts no viedokļa, kā darbojas interneta algoritmi u. c. jautājumi, kas saistīti ar digitālās pratības un medijpratības elementiem.

"E-zināšanu čempionātā" aicināts piedalīties ikviens skolēns. Līdz 28. februārim jāaizpilda tiešsaistes tests – to vari izdarīt gan datorā, gan viedtālrunī. Testu var pildīt organizēti skolās, piemēram, informātikas, datorikas vai klases audzināšanas mācību stundu laikā, vai arī individuāli.

Esi gatavs pārbaudīt savas zināšanas? Aiziet!

2. martā tiks izlozēti 20 laimīgie, kas saņems pārsteiguma balvas no Latvijas Drošāka interneta centra.

"E-zināšanu čempionāts" ir jau trešā Drossinternets.lv organizētā liela mēroga skolēnu zināšanu pārbaude, kas balstīta praktiskos uzdevumos. 2018. gadā kopā ar Valsts izglītības satura centru tika organizēts diagnostikas darbs par drošību internetā un medijpratību, kuru izpildīja vairāk nekā 18 tūkstoši 3. un 6. klašu skolēnu.

Plašu skolēnu atsaucību izpelnījās arī pērnā gada februārī organizētais konkurss "Izaicini savas pelēkās šūnas!", kurā piedalījās vairāk nekā 16 tūkstoši skolēnu no visas Latvijas. Lai gan apkopotie šī konkursa rezultāti parāda, ka kopumā konkursa dalībnieku zināšanas nav sliktas, ir redzams, ka liela daļa skolēnu neprot novērtēt risku nopietnību un apdraud savu un citu drošību. Tas raksturīgs visu vecuma grupu bērniem un jauniešiem.

Piemēram, 1. – 4. klašu skolēni parāda vieglprātīgu attieksmi pret privātas informācijas sūtīšanu. Savukārt liela daļa 5. – 7. klašu skolēnu nav pratuši novērtēt risku savā tālrunī lejupielādēt vīrusu, spiežot uz nepārbaudītu saiti "WhatsApp" lietotnē. Satraukumu raisa arī 8. – 9. klašu skolēnu reakcija saistībā ar kibermobingu jeb emocionālo pazemošanu. Neapmierinošas ir arī vecāko pamatskolas klašu skolēnu atbildes par internetā publicētas ziņas patiesumu. Arī 10. – 12.klašu skolēni uzrāda nepilnīgas zināšanas par interneta informācijas patiesuma pārbaudi.

Ja nevēlies tikt noķerts interneta tumšāko nostūru tīklos, te daži būtiski Drossinternets.lv vadītājas Maijas Katkovskas padomi, kas jāliek aiz auss, lai interneta lietošanas pieredze būtu droša un patīkama.

Tags

Mobings Drošība internetā Drošs internets

Comment Form