Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu komanda kā pirmā Baltijā uzprojektējusi un uzbūvējusi lieljaudas raķeti. Izmēģinājuma lidojumā tā sasniedza 1,2 kilometru augstumu un lidoja ar ātrumu ap 800 km/h, portālu "Delfi" informēja universitātē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Tas ir nopietns solis, lai Latvija kļūtu par nākamās kosmosa ēras aktīvu dalībnieku. Raķete, protams, ir neliela un kosmosā vēl nelidoja, bet jebkuri lieli soļi sākas ar maziem solīšiem. Jāiemācās pamati, jāiemācās strādāt, sasniegt mazus rezultātus, lai varētu iet pretī lielākiem. Man kā komandas vadītājam ir milzīgs gandarījums par studentiem un ir pārliecība, ka ar vienas raķetes būvniecību nekas nebeigsies. Nākamajā semestrī mēs būvēsim vēl lielāku un labāku raķeti, bet nākotnē vēlētos izveidot arī starpdisciplināru programmu, piedāvājot ilgtermiņa iespēju dažādu specialitāšu studentiem sadarboties raķešu būvē," uzsver RTU doktorants un Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas prezidents Pauls Irbins.

Irbina un raķešu konstruktora Andreja Puķīša vadībā RTU studentu komanda programmā "Vertikāli integrēts projekts" (VIP) pašu spēkiem projektēja un uzbūvēja raķeti. Komandā darbojas studenti no RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas, Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu, Datorzinātnes un informācijas tehnoloģiju fakultātes, kā arī RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni. VIP ir Latvijā unikāla studiju aktivitāte, kurā dažāda līmeņa un virzienu studenti sadarbībā ar mācībspēkiem īsteno ilgtermiņa pētniecības projektus.

Raķetes projektēšana sākās ar simulāciju, datormodelī definējot uzdevumus, kas tai būs jāveic. Studentiem bija jāuzprojektē un jāuzbūvē raķete, kas sasniegs kilometra augstumu un veiksmīgi nolaidīsies. Studenti pētīja, kā projektē un būvē raķetes, izzināja metodes un materiālus, kas tiek izmantoti. Liela nozīme bija arī elektronikas komponentiem, raidīšanas sistēmām utt. Studentu komanda arī nodrošināja raķetes startu, sagatavojot to un veicot visas nepieciešamās drošības pārbaudes.

"Paši esam visu projektējuši, izgatavojuši detaļas, rakstījuši datorprogrammas. Vienīgais, kas raķetē nav pašu būvēts, ir dzinējs. Raķetes būvniecība ir sarežģīts komandas darbs, kurā iesaistīti dažādu specialitāšu cilvēki. Mums bija savstarpēji cieši jāsastrādājas, jākomunicē, lai sasniegtu rezultātu," stāsta studentu komandas kapteinis, RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes students Arvīds Bāliņš.

Raķete izmēģināta Cēsu lidlaukā. Izmēģinājuma lidojumā tā sasniedza 1,2 kilometru augstumu un lidoja ar ātrumu ap 800 km/h. Nākamajā semestrī studenti turpinās attīstīt raķeti, uzlabos nosēšanās procesu, jo tajā tika konstatētas nepilnības.

Līdz 28. janvārim studenti tiek aicināti pieteikties VIP pavasara semestrim, kurā tiks īstenoti pētījumi astoņās jomās – notekūdeņu attīrīšana, bioenerģija, robotika, enerģijas elektronika, sensoru tīkli, kosmoss, digitālie dvīņi un iekštelpu gaisa kvalitāte. VIP ir daļa no programmas "Inovāciju granti studentiem" (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/18/A/001 "RTU inovāciju granti studentiem").

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Raķetes Kosmoss Rīgas Tehniskā universitāte
53545769
Inženierzinātnes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form