"Par ko balsot Eiropā?" "DELFI TV ar Jāni Domburu" rīko populārāko Eiropas Parlamenta vēlēšanu sarakstu līderu debates. Ar debatēm aizsākas divas nedēļas ilgs Eiropas Parlamenta vēlēšanām veltītu raidījumu cikls.

Jau ziņojām, ka ciklā "Par ko balsot Eiropā?" tiek rīkoti divi debašu raidījumi – 13. un 24. maijā. Uz tiem aicināti to partiju sarakstu līderi, kuri specializētajās aprīļa beigās un maijā publicētajās Eiropas Parlamenta vēlēšanām veltītajās socioloģiskajās aptaujās vidēji ieguvuši vairāk nekā 2,5% vēlētāju atbalstu.

Pirmo debašu vadmotīvi bija Eiropas Savienības vērtības un ideoloģijas, tiesības, brīvības un regulējumi; Eiropas Savienības funkcijas, pārvaldība un to iespējamās pārmaiņas Latvijas interešu kontekstā.

Šajās debatēs sarakstu ""Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija" pārstāvēja Regīna Ločmele-Luņova, sarakstu "Jaunā VIENOTĪBA" – Inese Vaidere, sarakstu "Attīstībai/Par!" – Baiba Rubesa, sarakstu "Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"" – Ansis Pūpols, sarakstu "Zaļo un Zemnieku savienība" – Ringolds Arnītis, sarakstu ""Latvijas Krievu savienība"" – Tatjana Ždanoka, sarakstu "Jaunā Konservatīvā partija" – Andis Kudors un sarakstu ""PROGRESĪVIE"" – Roberts Putnis.

Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks 25. maijā. Dalībai tajās sarakstus iesniegušas 16 partijas un partiju apvienības.

Latvija Eiropas Savienībā iestājās 2004. gadā, un Eiropas Parlamenta vēlēšanas notiek reizi piecos gados. Vēlētāju aktivitāte Eiropas Parlamenta vēlēšanās ierasti ir zemāka nekā Saeimas vai pašvaldību vēlēšanās. 2004. gadā tajās piedalījās 41,34% balsstiesīgo vēlētāju, un 2014. gadā – 30,08%. Lielāka vēlētāju aktivitāte bija 2009.gadā, kad Eiropas Parlamenta vēlēšanas notika vienlaikus ar pašvaldību vēlēšanām – toreiz nobalsoja 52,57% balsstiesīgo.

Latvijas pārstāvjiem Eiropas Parlamentā rezervētas astoņas deputātu vietas. Kopējais deputātu skaits tajā ir 751, bet noslēdzoties Lielbritānijas izstāšanās procesam, deputātu kopskaits saruks līdz 705. Latvijas pārstāvju skaits nemainīsies.

Eiropas Parlamenta vēlēšanās balsstiesīgie katrā valstī balso par nacionālo partiju sarakstiem, bet ievēlētie deputāti Eiropas Parlamentā tradicionāli apvienojas pārnacionālās Eiropas partiju grupās. Šobrīd lielākā grupa ir labēji konservatīvā Eiropas Tautas partija, bet tai seko Sociālistu un demokrātu progresīvā alianse. Socioloģisku aptauju rezultāti ļauj prognozēt, ka šīs grupas savas pozīcijas saglabās arī pēc vēlēšanām, un, ievēlēšanas gadījumā, tām pievienoties plāno arī virknes Latvijas vēlēšanu sarakstu pārstāvji.

Jāpiebilst, ka no 14. līdz 24. maijam "Delfi TV ar Jāni Domburu" ētrā katru darbadienu būs skatāmi Eiropas Parlamenta vēlēšanām veltīti raidījumi. Detalizēta informācija par gaidāmo raidījumu viesiem un raidlaikiem pieejama sadaļā kalendārs.

Visos gadījumos – gan pēc debatēm, gan intervijām – DELFI publicēs gan raidījuma pilno ierakstu, gan redakcionāli izvēlētus zīmīgākos fragmentus.

Atgādinām, ka raidījuma "DELFI TV ar Jāni Domburu" ietvaros jau notikuši trīs pirmsvēlēšanu tematiskie cikli – 2017. gada pavasarī vētījām politiķus, kas pretendēja uz varu pašvaldībās, bet pagājušogad, gaidot 13. Saeimas vēlēšanas, notika debašu un diskusiju cikla "Par ko balsot?" divas kārtas. Arī iepriekšējos gados DELFI kā politisko spēku dalības kritēriju piemēroja reitingu robežu 2,5%.

Jānis Domburs aicina arī "Delfi" lasītājus iesūtīt savus jautājumus un viedokļus studijas viesiem – gan publiski (šī raksta komentāros un "Delfi" "Facebook" lapā), gan sūtot e-pastu (janis.domburs@delfi.lv).

Source

www.DELFI.lv

Tags

Eiropas Parlaments Eiropas Savienība Jānis Domburs
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form