Esiet sveicināti, cienījamie "Delfi TV" skatītāji! Kopš 2019.gada janvāra, kad uz labklājības ministres amatu vispirms kandidēja un pēc tam šajā amatā tika apstiprināta Ramona Petraviča, ir saglabājusies un arvien ir šaubu ēna par to, vai pirms darba politikā viņa firmā "Monēta", kas pieder viņas vīram Aleksandram Petravičam un kur pati Petraviča vadīja finanses, vai tur ir vai nav maksātas aplokšņu algas darbiniekiem. Līdz šim "Delfi" portāla rīcībā bija tādu bijušo SIA "Monēta" darbinieku liecības tādas, kas publiski neatklāj savus vārdus. Tagad šeit, "Delfi TV" studijā, ir bijušais SIA "Monēta" darbinieks, kurš ir gatavs liecināt arī bez anonimitātes — Dainis Prātiņš. Labdien!

Sveicināti!

Sāksim tā kā soli pa solim ar to jūsu vēsturi darbā pie Petravičiem, ja tā varētu teikt. Tātad SIA "Monēta", kā viņi paši definē, ir divi virzieniir veikali, kas saistās arī ar tām liecībām, par ko mēs līdz šim esam vairāk runājuši un rakstījuši, un auto pārvadājumi. Jūs bijāt auto pārvadājumu segmentā.

Tieši tā.

Ar šāda tipa mašīnām braukājāt.

Apmēram.

Kad, kā jūs kļuvāt par SIA "Monēta" darbinieku?

SIA "Monētu" man ieteica viens draugs, arī tālbraucējs. Un...tā nu es līdz turienei "aizdzīvojos".

Cik sen tas bija?

Ui...grūti būs pateikt. Kaut kādi gadi seši, varbūt pat visi astoņi atpakaļ. Varbūt, ja...jo tur ir...pagrūti to atcerēties.

Jūs nonākat darbā SIA "Monēta". Slēdzat darba līgumu, vienojaties par samaksu citos veidos, kā notiek šī... šī vienošanās, ko es darīšu, cik es par to saņemšu un kā es par to saņemšu?

Bija, ja es pareizi atceros, bija darba līgums, kuru...es vēlreiz atkārtoju, ja es pareizi atceros, es parakstīju pēc pirmā reisa, tas ir, pēc kaut kādām...nu, atbraucot no pirmā reisa mājās, pēc kaut kādām divām nedēļām...un...neatceros konkrēti ierakstu līgumā — vai tā bija minimālā alga vai...bet, respektīvi... Runājot par nelabvēļiem, respektīvi...to minimālo algu vai to aprunāto algu līgumā, es saņēmu uz bankas karti. Pārējo visu, vai tas bija pusotrs, tas bija latu laiks, vai tas bija pusotrs tūkstotis vai tūkstotis, nu es šobrīd negribu konkrētus ciparus minēt, ja...To saņēmu vai garāžā, vai uz ceļa, vai...nu...telefonā sarunātā vietā, ja. Tur...vienu tādu konkrētu es atceros — es braucu, ja nemaldos uz Liepāju, uz kuģa un mēs satikāmies uz Liepājas šosejas, kas tā ir...Blīdene, ne Blīdene, ēstuve tur ir tāda iecienīta. Tur arī bija līdzi...

Darba devējs, būsim precīzi, darba devējs jums sākotnēji ir Aleksandrs Petravičs, kurš kūrē šo auto pārvadājumu nozari.

Tieši tā.

Un viņš ir tas, kas jums, nu...dod uzdevumus un tas, kas maksā naudu "pa melno", kā tautā saka.

Tieši tā.

Cik tā Ramona piedalās vai nepiedalās Petraviča?

Ramona...nemācēšu jums atbildēt.

Nē, nu to, ko jūs redzējāt. To, ko jūs jutāt.

Viņa atbrauca ar ģimeni kopā. Nu...abi divi, ja. Saša sēž pie stūres, viņa sēž blakus. Mēs vai nu ar savu smago mašīnu vai ar vieglo mašīnu aizbraucām, ja nu...Ramona, protams, vai ir atvērts logs vai nav, viņa to redz un zina, viņa ir lietas kursā. Viņa ir lietas kursā.

Respektīvi, viņa nebija tā, kas jums...

Nē!

...deva tā saucamās aplokšņu algas?

Tieši tā, tieši tā.

Bet viņa bija klāt...

Viņa pati nē. Viņa bija klāt. Viņa ir lietas kursā, ja, jo...Nu, to, nu, to nevar nezināt un nevar neredzēt, ja...Nu, tur...es nezinu, cik tālu tad cilvēkam vēl ir jāmelo, ja...

Cik ilgi jūs strādājāt uz šiem noteikumiem, vai noteikumi mainījās? Kā tas attīstījās?

Orientējoši pusgads. Orientējoši, es varu nokļūdīties mazliet...tur...bet tas ir kaut kāds pusgads...

Un šī pusgada laikā jums visu laiku skaita...nu, minimālo vai tuvu minimālajai, kā jūs sakāt, uz bankas karti kā legālo samaksu un pārējo, tajā skaitā, komandējuma naudas...

Arī.

...bez papīriem, tā var saprast.

Jā. No pirmās līdz pēdējai dienai, tur nekas nemainījās.

Nu un kas notiek pēc tā pusgada? Kāpēc jūs šķiraties ar SIA "Monētu"?

Man ir...zolīds, pieklājīgs vecums, un ir laiks domāt par slimības lapām, pensijām un tā tālāk, ja. Tas arī bija viens no iemesliem.

Bet nu labi, jūs sākat, jūs sākat domāt, nu lai mēs... redzētu, kā saka, klātienē. Jūs sākat domāt — Aleksandrs Petravičs, no vienas viņa publiskās bildes "Facebook", jūs sākat domāt un sākat runāt par šo jautājumu ar SIA "Monēta" vadītāju?

Tieši tā.

Un? Un sakāt viņam — maksā man vairāk legāli, ar nodokļiem?

Jā, bet...viņš bija psihologs un diplomāts. Rīt, parīt, ne tagad un tā aizdzīvojāmies līdz...šķiršanās. Līdz...līdz nekā aizdzīvojāmies.

Respektīvi...

Nebija tā, vot, Daini, atbrauc mājās no reisa, sēžamies pie galda, ja, runājam, vienojamies, tas tika atlikts un: "Nav laiks un šoreiz par to nē", kaut kā tā.

Respektīvi, jūs būtībā prasījāt, viņš neteica īsti līdz galam nē...

Jā, bet arī neteica "jā".

...bet atlika un atlika.

Tieši tā.

Visas šīs sarunas, jūs bijāt viens no vairāk nekā desmit šoferiem.

Tajā laikā nebija laikam desmit, bija kaut kādi astoņi. Vai astoņi nebija, bet desmit nebija.

Cik daudz jūs zināt? Cik visiem tika maksāts līdzīgi vai atšķirīgi?

Zinu es 99,9%, kā es saņēmu, tā arī visi saņēma. Tur arī bija tāds...Agnis, uzvārdu viņam vairs neatceros, mēs arī nostrādājām kaut kādus...nu iepazinos ar viņu reisā, vairāk, tuvāk. Kaut kādi četri mēneši bija pagājuši, un tad es vienreiz Agnim uzjautāju: "Nu, Agni, kā tev?" "Tāpat kā tev."

Bet tas nozīmē, ka jūs uzjautājāt viņam, bet tāda fiziskā šī "melnās naudas" vai aplokšņu atalgojuma izmaksāšana notika katram individuāli. Jūs neredzējāt?

Nekad!

Un neviens cits neredzēja, ka jums tā maksā?

Tas bija atstrādāts.

Atstrādāts?

Atstrādāts.

Jūs domājat, tas bija tā kā apzināti, lai nebūtu liecinieku?

Protams. Un arī tas bija, es atvainojos, ka es jūs pārtraucu, tas bija arī viens no tiem iemesliem droši vien, kāpēc vai nu tikai Ramona mums... nu...izsniedza to mūsu nopelnīto naudu, vai nu tikai Saša. Nu, tas arī bija...vispār bija sakārtots.

Vai jūs jebko zināt un zināt par šīm algu un legālu un nelegālu atalgojumu maksāšanu veikalos jeb tas bija pilnīgi prom no jums un...

Tas bija pilnīgi atsevišķi...un tikai cik tur...pārsvarā visi tie...arī šoferi un...nu, varbūt mazāk...Tie ir visi Ezeres cilvēki un...cik nu kādreiz, es neesmu no tiem cilvēkiem, kas kaut kādas tenkas vāc, ja...bet veikalā tieši un tas pats.

Vienkārši...cilvēki runā, cilvēki par to paši runā.

Jā, tieši tā. Bet tikai...

Mums ir, jā, redziet — tā ir tā situācija, jo ar mums arī runāja. Ar mani un kolēģiem "Delfu" redakcijā runāja un bija gatavi to teikt, bet neoficiāli. Kāpēc cilvēki situācijā, kad mums valstī nu tomēr ir runa par ministru, nav runa par kaut kādu ierindas cilvēku, kāpēc šie cilvēki, kāpēc jūs esat pirmais, kas atnāca tagad pēc sava kārtējā reisa no...citā firmā strādājot, kāpēc citi nerunā, jūsuprāt?

Kā jau es minēju, tie visi ir...vai nu vēl strādā pie viņa, vai nu par veikalniekiem, ja jūs minējāt...

Gan, gan. Gan veikalnieki...

Jā, tad tie ir tikai tie...cilvēki, kam...nu, viņiem bail. Tā ir viena vienīgā atbilde. Neteiksim iebiedēti, bet bail viņiem ir, par savu nākotni bail, par nākošo darbu ir bail...kaut kā tā.

Cik daudz jūs zināt šobrīd šajā šoferu, tālbraucēju segmentā, kuri šobrīd tur strādā, vai kaut kas ir mainījies?

Es jums nepateikšu precīzi, tie varēja būt kaut kāds pusotrs gads atpakaļ, pat arī neatceros, Beļģijā, Holandē tā...pasaule izbraukāta, Beļģijā vai Holandē es satiku vienu "Monētas" šoferi un...padzērām kafiju, uzpildījāmies un tad es apjautājos, kā Sašam, kā šur tur, kā ar naudām. Viņš teica: "Daini, kā bija, tā tas vilciens ar tādu pašu ātrumu iet. Nekas tur nav mainījies, nekas." Varbūt šobrīd pēc visa šī, kas notiek publiskajā telpā, ir kaut kas, droši vien ir kaut kas mainījies, bet līdz tam noteikti nē, viennozīmīgi nē.

Jūs šobrīd strādājat tajā pašā arodā, ar līdzīgām vai tādām pašām mašīnām citā firmā?

Jā.

Kā tur maksā?

Tā kā likumā noteiktajā kārtībā, tā arī maksā. Tā arī maksā, maksā nodokļus, maksā komandējuma naudu, ja tā ir komandējuma nauda, tad apakšā bankas tam, ko es redzu, kad ienāk, ieskaita man kontā naudu, es redzu, kas tā ir. Vai tā ir saimniecībai...es strādāju Skandināvijā, tur ar maziem kuģīšiem no salas uz salu, tad tur apakšā rakstīts "saimniecības nauda". Ja tā ir alga, tad tur apakšā rakstīts "alga", ja tā ir komandējuma nauda, tad skaidri un gaiši tur ir apakšā rakstīts "komandējuma nauda". Viss. Vienkārši. Un skaidri.

Tas nozīmē, ka...var strādāt ar peļņu arī šādā veidā.

Var gan. Bet tad laikam ar X5 BMW nevar braukt melnā krāsā.

Ja jūs attīstāt to domu, tā jūsu sajūta, kāpēc to SIA "Monēta" īpašnieks un vadītāja darīja, ir vienkārši alkatības dēļ?

Es citādāk to ne...

Nevis lai savilktu galus, jo Ramona Petraviča sēdēja šajā pašā krēslā, šeit janvārī un teica — ko mēs te varam, knapi, lai izdzīvotu un drusciņ nopelnītu.

Tā ir alkatība. Tā ir...es neesmu viņiem ne ģimenes draugs, ne paziņa, nekas, bijušais darbinieks...Un to redzu ne tikai es un es esmu arī pats redzējis to viņu arī privāto dzīves līmeni, tas stingri atšķiras no vidus līmeņa.

Bet cilvēki taisa biznesu, visi jau nevar būt vienādi, nav padomju laiki...

Nē, nē, nē, nav jāprasa, es domāju primitīvi vajag...sakārtot visus galus ar visiem nodokļiem un...visu izdarīt tā un tad tur...Brauc...Brauc ceļojumos, pērk dārgas juvelierlietas, brauc ar modernām mašīnām, viss jau ir kārtībā.

Par šiem, tajā skaitā, būtībā arī par jums, tad, kad es jautāju Petravičai šeit studijā janvārī, noskatīsimies to fragmentu, viņa visus šos aprunātājus novērtēja kā nelabvēļus, paskatīsimies.

[video fragmenta sākums]

Tās daudzās balsis, kas saka, ka SIA "Monēta", kuras finanses jūs vadījāt, ir ilgstoši maksājuši aplokšņu algas, tie visi ir nelabvēļi, kas jums ir uzsūtīti šobrīd?

Ramona Petraviča: Nu, jūs ziniet, kā ir, gan jau arī jums ir sūtīti nelabvēļi...

Es nezinu, kā ir.

Ramona Petraviča:...gan man ir sūtīti. Ja cilvēks kaut ko dara un viņš strādā, un, pasarg dievs, viņš ir uzņēmējs, viņš jau tajā brīdī jau nokļūst bezmaz tādā pelēkajā zonā tiek ielikts — viņš droši vien ir krāpnieks, viņš dara kādas nelikumības. Tas tā diemžēl ir, bet es pat neturu ļaunu prātu uz tiem cilvēkiem, kas to dara un saka, jo, protams, redzot, kāda ir šī situācija valstī un kā cilvēki dzīvo, tiešām, pat zem iztikas minimuma, tad ir, protams, saprotama arī tā negativitāte, kas nāk no cilvēkiem.

Ā, tāpēc vienkārši, viņi dēļ nabadzības ir tik negatīvi, ja?

Ramona Petraviča: Ne tikai dēļ nabadzības, ir varbūt arī daudz visādu citātu viedokļu.

[video fragmenta beigas]

Jā...

Ir kas sakāms?

Nav ko piebilst.

Nav ko piebilst pilnīgi? Tad viņai taisnība.

Pat nav ko piebilst, jā.

Nelabvēļi.

Grūti saprast, ka cilvēks ar tādu domāšanu pretendē uz tādiem darbiem. Arī nav saprotams. Nekā. Ne tikai man.

Es saprotu, ka jums šis šobrīd bija tas, nu tas galvenais kritērijs, ka viņa kļūst par politiķi, viņa kļūst par deputāti un par ministri, tas ir tas motīvs, kāpēc jūs runājat. Pirms diviem gadiem jūs neko tādu negājāt un necīnījāties.

Tieši tā. Tieši tā. Un arī...ļoti iespējams, mēs šeit nesēdētu pie šī galda, ja, pie šīs intervijas, ja...nebūtu tieši, tieši, tieši šitas.

Ja nebūtu kas?

Šīs sarunas.

Jā, nu tā saruna, iespējams, arī, bet nu, teiksim vispirms bija priekšvēlēšanu laiks un tajā sarunā jūs sakāt...kādā ziņā, ka jums likās, ka cilvēks vienkārši melo?

Jā, jā, jā, jā, jā. Vai nu atbilde ir jā un nē, vai nezinu, ja, bet skaidri un gaiši pasaka nelabvēļi...Tas bija tas, šīs sarunas...doma, iemesls un tā tālāk.

Kā jums šķiet — mēs visi esam pilsoņi, mums katram ir viena balss vēlēšanās, lai par ko mēs atdotu, par šo vai vienu citu partiju. Vai Ramonai Petravičai ir jāpaliek tajos posteņos, kur viņa šobrīd ir?

Katrā gadījumā nē, bet man pat nav saprotams, kā līdz tam ar šādu reputāciju...es jau viens viņus nepazīstu un gan kungu, gan kundzi, viņus pazīst puse Zemgales, ja...Kā var nebaidīties un tā ir augstākā pilotāža, tāda drosme, ja...Tā ir naudas zagšana valstij un darbiniekam.

Bet tad iznāk, ka jūs esat vienīgais pilsonis, kas to saprot? Un pārējie, tie, kas baidās, faktiski, ir līdzdalīgi.

Dombura kungs, mēs jau minūtes piecas atpakaļ par to runājām. Baidās, baidās. Es tur neesmu nekāds drosmīgs vai kaut kas tāds...kā jau teicu, ja nebūtu šī saruna, ka visi pārējie nelabvēļi, un tas būtu viens kaut kāds pusgadu vai divu gadu cikls... Ja savu biznesu var uzcelt uz netīras naudas, tad...Sanāca man līdz šejienei atnākt.

Un jūs aicinātu arī citus atnākt?

Droši. Šaubos vai...nē, nu, var jau būt, var jau būt.

Vai mēs pareizi saprotamies, ka jūs, atnākdams šeit, ar savu vārdu un acīs skatīdamies gan man, gan līdz ar to Petraviču ģimenei un visai Latvijai, jūs esat gatavs to pašu, ko jūs man tagad stāstāt, apliecināt Valsts ieņēmumu dienestam?

Jā, droši.

Ar...tādām vai citādām liecībām, kuras gan jūs ne visi, šķiet, atceraties līdz galam detalizēti.

Jā, ir varbūt...kaut ko tur var mēģināt kādu dienasgrāmatu atrast un kaut kur kaut ko var noprecizēt, bet tur dienas un konkrētus cik, kuros datumos, tas nebūs iespējams. Bet...viss, kā jau teicu...

Respektīvi, tas, ko jūs nevarat restaurēt, ir summas...

Jā.

...datumus, bet atsevišķas epizodes vismaz...

Jā, ļoti precīzi. Jā, jā...Arī...es esmu gatavs sēdēt pie Petraviča, pie Aleksandra, arī pie šī galda.

Aleksandra tieši vai Ramonas? Vai abiem?

Nu...Ramona...Tāpat kā tajā džipā, kad sēdēja, kad naudu dalīja, viņa sēdēs blakām, viņa: "Daini, es tevi esmu redzējusi, bet es neko nezinu." Es jau jums varu pateikt to atbildi priekšā, kā tas būs. Bet ar Aleksandru mierīgi. Bez emocijām.

Bet. Atgriežoties otrreiz un noslēdzottas, ka viņa sēdēja džipā un fiziski nemaksāja naudu, tas nekādā veidā jūsu novērtējumā nesamazina viņas atbildību, pat ja tā atbilde būs tāda, kāda jūs sakāt?

Jā.

Vai ir vēl kaut kas, ko es neesmu pajautājis?

Iespējams, ka...tas ir arī viss laikam šoreiz.

Paldies, ka jūs atnācāt. Droši vien, ka jūsu šī brīža jautājums, ja ne pavisam pēdējais, šī brīža jautājums par to, kam būtu jārīkojas pēc šādas liecības, ir runa par premjerministru Krišjāni Kariņu.

Jā, tieši tā. Komanda. Un viss ir kārtībā. Kā var no deviņdesmit deviņiem kaut ko vienu paņemt pilnīgi pretēju, tādēļ, kā jau es teicu, tādēļ es arī tur sēžu, ja. Šī Saeima, kas ir izveidota, bravo!

Bravo, izņemot vienu?

Jā.

Jūs tik augstās domās esat par šo parlamentu vai par šo valdību?

Nu...ar mazām...niansēm. Katrā gadījumā, es domāju labāka, nekā jebkad ir bijusi.

Bet jūs kā vēlētājs sakāt, ka premjerministram Krišjānim Kariņam un Saeimai būtu jāpārskata Ramonas Petravičas atrašanās tajos posteņos, kur viņa šobrīd atrodas?

Protams. Protams. Un domāju, ka...es neesmu politiķis, bet galvenā atbildība tomēr ir jāuzņemas Krišjānim Kariņam, viņš televizoru skatās, viņš zina, no kurienes tas cilvēks nāk. Es domāju, ka Saeimā neviens no ielas nevar aiziet un...ir visādas filtrācijas...izzināšanas un viņu pagātnes kaut kādas pārbaudes vai kontroles, to, ka tas tik tālu, un tā varēja notikt nav ne tikai man saprotams, man arī draugi ir daudz gudri, pus-gudri...visi sēž un...

Ja Krišjānis Kariņš jums tagad šeit sēdētu pretī un teiktu: "Bet, Prātiņa kungs, kāpēc man jums vairāk jātic, nekā Ramonai Petravičai, kura saka, ka tā visa ir provokācija un nepatiesība?"

Interesants jautājums...To jau apliecina ieņēmumu dienesta dati, par tām minimālām algām, kā var būt kolektīvā no pirmā...nu nav svarīgi, vai viņš ir vadītājs, vai viņš ir pārdevējs, nu nav labāki cilvēki vai sliktāki, vienam...ja es būtu īpašnieks, ir labs šoferis, es ņemu, protams, lai viņš vairāk strādā. Ir taču kaut kādas algas amplitūdas. Minimālā alga, SIA "Monētā" ir minimālā alga, nelokāma, klintī kalta.

Tas nozīmē, ka otrs jautājums ir nevis Krišjānim Kariņam, bet Valsts ieņēmumu dienestam?

Jā.

Paldies jums par šo sarunu. Paldies skatītājiem. Turpinājums sekos!

Source

www.DELFI.lv

Tags

Krišjānis Kariņš Saeima
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form