"Ļoti gaidītā ķirurģisko masku un respiratoru krava ceļā no Ķīnas uz Latviju. Būs klāt ap pusnakti." – tāds bija veselības ministres Ilzes Viņķeles ieraksts sociālajā tīklā "Twitter" 28.martā. Uz sociālā tīkla lietotāja jautājumu - "vai precei ir arī atbilstoši sertifikāti?" - ministre atbildēja viennozīmīgi: "Ir." Pretēji tam, vēl pirms maskas bija izvestas no Ķīnas, Polijas akreditēšanas uzņēmums, kur izsniegts uz maskām attiecinātais sertifikāts, bija to atsaucis, bet respiratoru CE marķējums Latvijas līguma dokumentos neatbilst attiecīgajā Ķīnas rūpnīcā ražoto respiratoru paraugu attēliem

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ar plašu publicitāti ieguvušo avioreisu "airBaltic" no Ķīnas marta beigās piegādāja pirmo liela apjoma masku un respiratoru iepirkuma kravu kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas. Pēc šīs piegādes tika paziņots, ka ir novērsta kritiskā situācija mediķu vidē un ārstniecības iestādēs, draudošā individuālo aizsarglīdzekļu deficīta dēļ. Taču ir pamats apšaubīt to, vai šīm maskām un respiratoriem bija arī atbilstoša sertifikācija, un, līdz ar to - kāda bija to patiesā kvalitāte.


Gandrīz 900 000 sejas maskas un 80 000 respiratoru marta beigās piegādāja atbilstoši līgumam, ko 17.martā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), tā direktores Lienes Cipules personā, un Nacionālais veselības dienests (NVD), tā direktora Edgara Labsvīra personā, noslēdza ar SIA "GP Nord", ko pārstāvēja Toms Zeltiņš. Līgums slēgts, pamatojoties uz valdības 12. marta rīkojumu par ārkārtas situācijas izsludināšanu, kas ļāva arī individuālo aizsarglīdzekļu, tostarp masku un respiratoru, iepirkumus neveikt saskaņā ar Publisko iepirkumu likuma prasībām, rīkojot iepirkumu konkursus. Maskas un respiratori lielākoties tika iepirkti centralizēti – vispirms šos iepirkumus organizēja NMPD un NVD, bet kopš aprīļa sākuma šo procesu pēc valdības lēmuma pārņēma Aizsardzības ministrija (AM) un Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs (VAMOIC).

Darījums ar SIA "GP Nord" bija par miljona trīskārtīgu medicīnisko masku un 100 000 FFP2 standartam atbilstošiem respiratoriem. Līguma izpildes laikā slēgtas papildus vienošanās par to, ka transportēšanu veic "airBaltic", ko NVD no valsts puses apmaksā atsevišķi, un par pievienotās vērtības nodokļa nepiemērošanu. Tā rezultātā kopējā līguma summa no sākotnējā gandrīz miljona līdz tika koriģēta līdz 869 482 eiro bez PVN, tostarp ķirurģiskās maskas cena - 0,548482 eiro gabalā, un FFP-2 respirators – 3,01 eiro gabalā. Vienošanās paredz priekšapmaksu.

Masku sertifikāts atsaukts jau 27. martā


"IRC Polska" 27.martā publicējusi paziņojumu, kas lasāms tās mājaslapā, par to, ka visi no 1. līdz 26.martam izsniegtie sertifikāti, kas attiecas uz precēm, kas saistītas ar Covid-19, ir atsaukti. Līdz ar to naktī no 28. uz 29. martu, kad Latvijā nosēdās pirmā "airBaltic" vestā krava, sertifikāts, kam saskaņā ar līgumu vajadzēja apliecināt šo masku atbilstību, vairs nebija spēkā. "ICR Polska" paziņojumā arī teikts, ka šādi sertifikāti nav pielīdzināmi atbilstības novērtēšanas procedūrām, bet īpaši izcelts, ka sertifikāti, kas izdoti saskaņā ar "Shanghai MICEZ Equipment Testing&Technical Co., LTD" pārbaudēm ir "nederīgi vai viltoti".

Ievadot "GP Nord" noslēgtajam līgumam pievienotā "ICR Polska" sertifikāta numuru, "Delfi TV ar Jāni Domburu" pārliecinājās – šis numurs neeksistē, ir nederīgs vai uzskatāms par viltotu. Minētā laboratorija nav atrodama arī Ķīnas oficiālajā akreditēto masku testēšanas laboratoriju sarakstā.

"GP Nord": mums ir jauns masku sertifikāts

"GP Nord" valdes priekšsēdētājs Toms Zeltiņš "Delfi TV ar Jāni Domburu" šos faktus nenoliedza. Viņš to skaidro tā – masku ražotājs "Henan Bianou Trading Co, LTD" kļuvis par situācijas upuri, jo brīdī, kad sakarā ar masveida viltojumiem "ICR Polska" anulēja visus izsniegtos CE sertifikātus, anulēts arī "Henan Bianou Trading Co., LTD" izsniegtais. Tomēr jau aprīļa vidū "ICR Polska" Ķīnas kompānijai izsniegusi jaunu sertifikātu, šoreiz – pamatojoties uz citas laboratorijas, konkrēti "Shenzhen BTa Product Testing Co., Ltd." izsniegto testēšanas pārskatu.

"Ķīnieši nejūt nekādu "pietāti" pret CE sertifikātu, jo tas viņiem neuzliek nekādu atbildības slogu mājās. Tas ir, izsūtot preci ar viltotu CE, viņiem nedraud ar sankcijām. Šādos apstākļos vienas Ķīnas kompānijas maksā sertificējošām kompānijām par atbilstības novērtējumu, tajā pašā laikā citas vienkārši šos dokumentus zog un uzdod kā savus," tā Zeltiņš, piebilstot, ka arī dažas Eiropas kompānijas, kas izsniedz CE sertifikātus, tos "burtiski tirgojušas" bez jebkādām pārbaudēm.

Sertifikāts kuru "Delfi TV ar Jāni Domburu" atsūtīja Zeltiņš, ir datēts ar 16.aprīli – tātad, laiku, kad GP Nord" piegādātā krava jau sen bija atvesta un sadalīta. "ICR Polska" datu bāzē šis sertifikāts uzrādās kā derīgs līdz 2025. gada 15. aprīlim. Taču, nedz Ķīnas akreditēto masku testēšanas laboratoriju sarakstā, nedz Ķīnas oficiālajā CNAS datu bāzē nav atrodama laboratorija, kuras nosaukums precīzi sakrīt ar sertifikātā minēto - "Shenzhen BTa Product Testing Co., Ltd.". Līdzīgākais nosaukums ir laboratorijai "Shenzhen Alpha Product Testing Co., Ltd.".

Zeltiņš uzsver, ka masku ražotājs, kas ražojis "GP Nord" piegādātās maskas, ir "baltajā sarakstā", turklāt, meklējot piegādātāju, viņa vadītais uzņēmums izraudzījies tādus, kas piegādā maskas Ķīnas oficiālajām institūcijām. "Ķīnā ir izplatīta profesija, kas ir Quality Controller - cilvēks, kuru noalgo speciāli priekš rūpnīcas auditiem un vizītēm. Šāds cilvēks mums viesojās trijās rūpnīcās un visas trīs bija līdzvērtīgas kvalitātes. Tad skatījāmies uz marķējuma atbilstību EU likumiem un prasībām, pētījām izsniegtās atbilstības deklarācijas, skatījām CE marķējumā piešķiršanas kritērijus pret viņu dokumentos minētajiem testu rezultātiem," tā "GP Nord" vadītājs.

Eiropas avotos pieejamā Ķīnas valdības medicīnisko masku ražotāju "baltajā sarakstā" "Delfi TV ar Jāni Domburu" neatrada ražotāju, kura nosaukums būtu precīzi tāds pats kā sertifikātā norādītais "Henan Bianou Trading Co., Ltd". Kopumā "baltajā sarakstā" atrodami aptuveni trīsdesmit dažādi masku ražotāji, kuru nosaukumos ir vārds "Henan". Henaņa ir Ķīnas province un šajā valstī daudzu uzņēmumu nosaukumos tiek ietverta pilsēta vai province, kurā tie bāzēti.

"Delfi TV ar Jāni Domburu" Zeltiņam nosūtīja vairākus papildus jautājumus, tostarp par to, vai NVD informēts par "ICR Polska" sertifikātu un kā aprīlī izdotais sertifikāts būtu attiecināms uz martā piegādātajām maskām. Tāpat jautājām par to, kur pieejams akreditēto laboratoriju saraksts, kurā iekļauta jaunajā sertifikātā minētā laboratorija, lūdzām atsūtīt masku testēšanas pārskatu, uz ko ir atsauce jaunajā sertifikātā, kā arī Ķīnas masku ražotāju "balto sarakstu", kurā būtu redzams tieši "Henan Bianou Trading Co., Ltd" nosaukums. Uz šiem jautājumiem trešdien atbildes netika saņemtas.

Respiratoriem no viena ražotāja - divi CE marķējumi, divas preču zīmes

Atšķirībā no ķirurģiskajām maskām, respiratoru ražotājs līgumā un tā pielikumā nav identificēts, tikai norādīts "HY8620 – identifikācijas numurs. Līguma pielikumā iekļauta viena lapa, kuras augšpusē ir atsauce uz sertifikātu ar numuru 690991 par atbilstību standartam NE 149:2001+A1:2009, un kurā uzskaitīti dažādi aizsarglīdzekļu modeļi, tostarp HY 8620. Spriežot pēc dokumenta lapu numerācijas, šī ir viena lappuse - ceturtā no dokumenta, kura kopapjoms ir 12 lappuses.

Spriežot pēc atzīmes uz dokumenta šī lapa ņemta no kādas Lielbritānijas kompānijas "BSI Assurance UK Limited" 2019. gadā izsniegta sertifikāta. Līgumā iekļauta arī respiratora fotogrāfija, kur uz tā redzama preču zīme HY un marķējums "CE2797".

Sertificēšanas uzņēmuma interneta vietnē var pārliecināties, ka sertifikāts ar minēto numuru tik tiešām ir izsniegts – 2019. gadā, uzņēmumam "Handan Hengyong Protective & Clean Products Co Ltd". Kā liecina interneta vietne www.handanhy.com, šāds uzņēmums ražo arī respiratorus, tostarp FFP2 standarta modeli "HY 8620", un tā logotips ir līdzīgs līguma starp NMPD, NVD un "GP Nord" pielikumā iekļautajam attēlam.

Tomēr, Ķīnas ražotāja interneta vietnē pieejamie respiratoru attēli ir vizuāli atšķirīgi no līgumam pievienotā. Uz tiem redzama atšķirīga preču zīme un cits CE numurs – 0086.

Eiropas Savienības pilnvaroto iestāžu sarakstā norādīts, ka CE 0086 sertifikātus izsniedz jau minētā "BSI Assurance UK Limited", savukārt CE 2797 šī paša uzņēmuma Nīderlandes "māsa" "BSI Group The Netherlands B.V.", ko uzņēmums izveidojis gatavojoties tā sauktajam "cietajam Brexit", kura gadījumā Lielbritānijā izdoti CE sertifikāti varētu vairs nebūt spēkā. "Cietais Brexit" nenotika un šobrīd spēkā ir abu uzņēmumu izdotie sertifikāti. Tie abi sertificē primāri medicīnas preces.

"Handan Hengyong Protective & Clean Products Co Ltd" savā interneta vietnē arī publicējis ar 2018.gadu datētu paziņojumu par atbilstību ES standartiem, atsaucoties uz Lielbritānijā bāzētā "BSI Group" uzņēmuma izdotu sertifikātu ar citu numuru, nevis "GP Nord" līgumā redzamo. Arī šeit kā Eiropas Savienības pilnvarotās iestādes numurs norādīts 0086, arī šis sertifikāts ir verificējams un attiecas uz tādiem pašiem produktiem, kā līgumā ietvertais, vienīgi šis sertifikāts izsniegts jau stipri agrāk – 2003. gadā.

"GP Nord": "vadījāmies pēc "nesakritību meklēšanas" principa"


Toms Zeltiņš savā sākotnējā rakstiskajā atbildē "Delfi TV ar Jāni Domburu" norādīja, ka līgumā minēto un piegādāto respiratoru ražotājs ir augšminētais "Handan Hengyong Protective & Clean Products Co Ltd". Zeltiņš arī atsūtīja saiti uz uzņēmuma interneta vietni, tiesa gan tā attiecināma uz respiratoriem, kas ražoti pēc Austrālijas standarta. "Līdzīgi kā ar maskām, arī šeit vadījāmies pēc "nesakritību meklēšanas" principa, turklāt mūs pārliecināja, ka šie respiratori jau pirms krīzes ir bijuši paredzēti ES tirgum" – tā rakstīja "GP Nord" valdes loceklis.

Arī saistībā ar respiratoriem viņam tika uzstādīti papildus jautājumi – par līgumā un Ķīnas uzņēmuma mājaslapā attēlos redzamajām nesakritībām attiecībā uz CE marķējumu un preču zīmi. Lūdzām arī atsūtīt visu sertifikāta dokumentu uz 12 lapām, un jautājām, kas un kā pārliecinājis par šiem respiratoriem Eiropas tirgum. Arī uz šiem jautājumiem trešdien atbildes netika saņemtas.

Veselības nozares iestādes klusē, PTAC respiratoru iepirkumā nav piedalījies


Gan veselības ministre, gan NVD direktors Edgars Labsvīrs publiski vairākkārt izteikušies, ka masku un respiratoru piegādēs notiek sertifikātu pārbaudes. Tāpat arī teikts, ka masku testēšana uzticēta Latvijas augstskolu struktūrvienībām, tiesa gan, tajās nav starptautiski akreditētas laboratorijas.

Aizvadīto nedēļu laikā “Delfi TV ar Jāni Domburu” atkārtoti vērsās gan NVD, gan NMPD uzstādot dažādus jautājumus un informācijas pieprasījumus gan par masku un respiratoru iepirkumu dokumentiem, gan par izcelsmes dokumentu, gan par iepirkto preču kvalitātes pārbaudēm. Virkne konkrētu jautājumu arvien palikuši bez atbildēm.

Saistībā ar “GP Nord” piegādātajiem respiratoriem sazinājāmies ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC), kas ir atbildīgs par individuālo aizsardzības līdzekļu, tostarp respiratoru atbilstības novērtēšanu, un noskaidrojām, ka, atšķirībā no VAMOIC līguma ar SIA “TITLED”, kura tapšanā un izpildes kontrolē PTAC pārstāvis piedalījies, šajā gadījumā PTAC nav bijis iesaistīts. “Šīs kravas dokumentāciju neesam vērtējuši, kā arī neesam piedalījušies tās pieņemšanā,” norāda centra pārstāve Sanita Gertmane.

Veselības inspekcija par tās iesaisti “GP Nord” piegādāto masku izcelsmes un kvalitātes novērtēšanā divu dienu laikā atbildes nesniedza.

Gan NMPD, gan NVD tika uzstādīti jautājumi gan par līgumam ar “GP Nord” pievienoto dokumentu izvērtēšanu, gan par to, kā ir veikts masku un respiratoru pieņemšanas process, taču arī šīs abas veselības resora iestādes divu dienu laikā nav sniegušas atbildes.

Otrdien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas un Saeimas sociālo un darba lietu komisijas kopsēdē, atbildot uz Saeimas deputātu jautājumiem, Labsvīrs izteicās: “Mēs pieprasām vēl papildus dokumentus, testa atskaites, daudz ko, ko nebijām prasījuši pirms slēdzām līgumus.” Vai šis apgalvojums attiecas uz līgumu ar SIA “GP Nord”, vai iepriekš aprakstītajiem šaubīgajiem aspektiem masku iepirkumā no “ADDI Trading PTE Ltd” un respiratoru iepirkumā no SIA “TITLED”, pagaidām nav zināms. Tāpat nav zināms, par ko runāja un ko zināja veselības ministre, 28. martā, apgalvojot, ka no “GP Nord” iepirktajām precēm ir atbilstoši sertifikāti.

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu. Ja jau esi abonents,
Kāpēc abonēt?

Tags

Koronavīruss Covid-19 Ilze Viņķele NMPD NVD
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.