'Latvijas balzama' izplatītājs pret Aizsardzības ministriju: dezinfekcijas līdzekļu iepirkums jāatceļ
Foto: DELFI

Iesniegumu, apstrīdot valsts organizēto Covid-19 apkarošanai nepieciešamo dezinfekcijas līdzekļu iepirkumu, Aizsardzības ministrijā un citās iestādēs iesniedzis vēl viens uzņēmums – SIA "Amber Distribution Latvia", kas pārstāv ražotāju AS "Latvijas balzams". Arī šis uzņēmums norāda, ka bija piedāvājis valstij dezinfekcijas līdzekļus iegādāties lētāk, nekā jau noslēgtajā līgumā ar AS "Spodrība". Tikmēr pati ministrija, atbildot uz "Delfi" jautājumiem, tagad norāda, ka dezinfekcijas līdzekļu iepirkums dalīts trīs kārtās, un pirmajā izskatīti tikai to uzņēmumu piedāvājumi, kuri saņemti līdz 7. aprīlim. AS "Spodrība" piedāvājums saņemts tieši 7. aprīļa rītā, taču līgums noslēgts tikai 24.aprīlī, kad jau bija saņemti arī citu pretendentu piedāvājumi Tiem gan neviens nav paziņojis par konkursa dalīšanu kārtās un pieteikšanās termiņu aprīļa pirmajā dekādē.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Delfi TV ar Jāni Domburu" jau vēstīja, ka Aizsardzības ministrijai pakļautais Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs (VAMOIC) 24. aprīlī noslēdza divus līgumus par dezinfekcijas līdzekļu iegādi no diviem vietējiem ražotājiem – AS “Madara Cosmetics” un AS “Spodrība”. No AS “Spodrība” tiek iepirkti vairāk nekā 95% šo līdzekļu apjoma par kopējo summu, ieskaitot PVN, 735 939,91 eiro, bet to cena ir augstāka gan par AS “Madara Cosmetics”, gan citu iepirkumā neizvēlēto komersantu piedāvājumiem, tādēļ viens no šiem komersantiem – SIA “Kvadro” – bija vērsies Aizsardzības ministrijā ar sūdzību, lūdzot atcelt iepirkuma rezultātu.

Pagājušonedēļ ar līdzīgu iesniegumu vairākās iestādēs – Aizsardzības ministrijā, VAMOIC, Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) un Valsts kontrolē – vērsies vēl viens dezinfekcijas līdzekļu piegādātājs – SIA “Amber Distribution Latvia”, kas ir oficiālā AS “Latvijas balzams” produkcijas izplatītāja. Tā būtība – līdzīgi kā jau aprakstītajā gadījumā, SIA “Amber Distribution Latvia” valstij dezinfekcijas līdzekli piedāvājusi iegādāties lētāk nekā AS “Spodrība”, bet iepirkumā nav izvēlēta, tādēļ uzņēmums aicina šī iepirkuma rezultātus anulēt un izsludināt jaunu. Jāpiebilst, ka iepriekš jau ziņojām par to, ka IUB 14. maijā ierosināta administratīvā lietvedība par šo iepirkumu.

Uzņēmums savu piedāvājumu un sūdzību atsūtīja arī “Delfi”, un, kā pārliecinājāmies, piedāvājums VAMOIC nosūtīts 17. aprīlī un tajā tik tiešām AS “Latvijas balzams” dezinfekcijas līdzekļa “VIRUDES” gan rokām, gan virsmām četru litru iepakojumi piedāvāti par 12 eiro jeb pārrēķinot par 3 eiro litrā. Kā jau ziņojām, VAMOIC 24. aprīlī noslēgtajā līgumā paredzēts, ka dezinfekcijas līdzekļus rokām un virsmām no AS “Spodrība” valsts iepērk attiecīgi par 3,44 un 3,38 eiro litrā.

SIA “Amber Distribution Latvia” valdes loceklis Pāvels Fiļipovs skaidro, ka savu piedāvājumu uzņēmums tieši VAMOIC iesniedzis 17. aprīlī, tomēr aktīva komunikācija ar dažādām valsts iestādēm par iespēju piegādāt dezinfekcijas līdzekļus notikusi jau martā. Tas ir, kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) ļāvis ārkārtējās situācijas laikā dezinfekcijas līdzekļu ražošanai izmantot arī pārtikai paredzēto spirtu, uzņēmums no Pasaules Veselības organizācijas saņēmis dezinfekcijas līdzekļa ražošanas formulu un izgājis sertifikācijas procesu Latvijā, lai varētu tādu ražot. Šis process bijis pabeigts jau marta beigās, un kopš tā laika dezinfekcijas līdzeklis arī pārdots, piemēram, jau minētajam VID.

Uzņēmums esot sūtījis piedāvājumus dezinfekcijas līdzekli iegādāties dažādām iestādēm, tostarp skolām un slimnīcām. Lielā pieprasījuma dēļ tas arī ražošanas jaudas palielinājis no sešām līdz 20 tonnām dezinfekcijas līdzekļa dienā. Kad valdība lēma, ka turpmāk iepirkumi notiks centralizēti Aizsardzības ministrijas paspārnē, SIA “Amber Distribution Latvia” piedāvājumu iesniegusi arī tai. 20. aprīlī saņemta atbilde, ka piedāvājums ir saņemts, bet ar to viss beidzies.

Iepirkuma princips – pirmais brauc, pirmais maļ?


Kā jau ziņojām, Aizsardzības ministrija uz “Delfi TV ar Jāni Domburu” sākotnējiem jautājumiem par dezinfekcijas līdzekļu iepirkšanu atbildēja tikai dienu pēc raksta publicēšanas, un šīs atbildes radīja pamatu vairākiem pretjautājumiem.

Savās sākotnējās atbildēs, skaidrojot, kādēļ iepirkumu līgumi slēgti tieši ar AS “Spodrība” un AS “MADARA Cosmetics”, ministrija norāda, ka “pretendentu atlase un līgumu sarunas tiek organizētas vairākās fāzēs” un “jau šobrīd hronoloģiskā secībā tiek atlasīti pretendenti nākamajam dezinfekcijas līdzekļu iepirkuma posmam”. Pirmajā fāzē esot uzrunāti trīs potenciālie piegādātāji – SIA “Eco Forte”, AS “Spodrība” un AS “Madara Cosmetics”. Uz jautājumu, kādas bija šo piedāvājumu priekšrocības salīdzinājumā ar citiem pretendentiem, ministrija gan skaidru atbildi nesniedza, tikai vispārīgi atsaucās, ka izvērtējums esot noticis saskaņā ar AM mājaslapā publicētajiem vērtēšanas kritērijiem un īpaši svarīgi bijis, lai produkcija būtu saražota Latvijā. Šiem kritērijiem gan, cik zināms “Delfi”, atbilst arī citi ražotāji, kuri līdz līgumu noslēgšanai 24. aprīlī bija piedāvājuši arī zemāku cenu.

Tāpat ministrija savās atbildēs vairākkārt atsaucas uz pretendentu “hronoloģiskās secības atlases principu” un norāda, ka “dezinfekcijas līdzekļu gadījumā pirmos vērtēšanas kritērijiem atbilstošos pretendentus bija iespējams atlasīt jau līdz š.g. 7. aprīlim. Uz attiecīgo laiku kopumā dezinfekcijas līdzekļu kategorijā tika saņemti 14 piedāvājumi no 8 dažādiem komersantiem”.

Uz “Delfi” precizējošo jautājumu, vai tas nozīmē, ka izskatīti tikai līdz 7. aprīlim saņemtie komersantu piedāvājumi, ministrija atbildēja, ka tā izlēmusi dezinfekcijas līdzekļu iepirkumu sadalīt trīs kārtās un pirmajā kārtā izvēlēties tikai starp šiem pretendentiem. “Pārējie pretendenti tiks vērtēti jau nākamajos – 2. un 3. dezinfekcijas līdzekļu iepirkumā,” norādīts atbildē. Ministrija arī pārsūtīja no AS “Spodrība” 7. aprīļa rītā saņemtās e-pasta vēstules fragmentu, lai pierādītu, ka, pretēji uzņēmuma apgalvotajam, tas par dalību iepirkumā bija interesējies jau pirms 20. aprīļa. E-pasta vēstulei pievienoto uzņēmuma piedāvājumu un tajā iekļautās cenas ministrija “Delfi” gan atteicās izsniegt, līdz ar to šobrīd nav zināms, vai tās divās nedēļās starp sākotnējā piedāvājuma iesniegšanu un līguma slēgšanu ir mainījušās.

Jāpiebilst, ka vairāki “Delfi” uzrunātie dezinfekcijas līdzekļu ražotāji uzsvēra, ka apzināti nav steigušies ar savu piedāvājumu iesniegšanu aprīļa sākumā, jo tobrīd Covid-19 krīzes iespaidā spirta cenas bijušas paaugstinātas, bet vēlāk jau sākušas kristies, un attiecīgi arī, iesniedzot piedāvājumu vēlāk, tajā bijis iespējams piedāvāt valstij izdevīgāku cenu. Piemēram, Fiļipovs norādīja: “Ja mēs sniegtu šo piedāvājumu pirmajā mirklī, kad viņi tikko atvēra konkursu, cena būtu virs četriem eiro, bet vēlāk jau spējām aprēķināt uz trīs.” Viņš norāda, ka šobrīd spirta cenu izmaiņu dēļ uzņēmums savu produkciju varētu piedāvāt pat par 2,50 eiro litrā.

Uz jautājumu, vai komersanti jebkādā veidā bija informēti par to, ka sākotnēji tiks izskatīti tikai to piedāvājumi, kuri pieteikušies līdz 7. aprīlim, Aizsardzības ministrija atbildēja noliedzoši: “Nē, netika, jo dezinfekcijas līdzekļu iepirkšana ar šo iepirkumu nebeidzās, bet gan tiks turpināta 2. un 3. iepirkumā.”

Savukārt no atbildes uz jautājumu, kādēļ tieši 7. aprīlis izvēlēts kā šāda publiski neizziņota robežšķirtne, izriet, ka tas noticis “post factum” – tieši tādēļ, ka jau saņemts ministrijas ieskatā pietiekošs skaits piedāvājumu. “7. aprīlis bija robežšķirtne tajā nozīmē, ka bija saņemts pietiekoši daudz piedāvājumu, lai izdarītu izvēli 1. iepirkumam, jo no saņemtajiem piedāvājumiem trīs komersantu piedāvājumi atbilda prasībām. 7. aprīlis bija diena, kad tika pieņemts lēmums sākt komersantu atlasi un tālāko piedāvājumu izvērtēšanu,” norāda ministrija.

Uz jautājumu, uz kāda tieši normatīvā akta pamata šajā iepirkumā “hronoloģiskās secības” princips bijis svarīgāks par zemāko cenu, ministrija atbild, atsaucoties uz Ministru kabineta rīkojumu nr. 103, ar kuru izsludināta ārkārtējā situācija. Tajā ļauts iepirkumiem, kas nepieciešami Covid-19 uzliesmojuma izplatības mazināšanai, nepiemērot Publisko iepirkumu likuma prasības, bet citas procedūras, kā šādus iepirkumus īstenot, likumos neesot noteiktas, “kas attiecīgi dod iespēju pasūtītājam noteikt tādu procedūru, ko tas uzskata par atbilstošu, ņemot vērā ārkārtas situācijas faktiskos apstākļus, iespēju robežās piemērojot vispārpieņemtus iepirkumu principus”, rakstīts atbildē.

Kādēļ nepirka vairāk?


Visbeidzot – jautājumus liek uzdot ministrijas paustais, ka sākotnēji līgumus slēgt piedāvāts trim komersantiem, bet SIA “Eco Forte” nav atsaukusies, tādēļ tie noslēgti tikai ar AS “Spodrība” un AS “Madara Cosmetics”. Vienlaikus ar šo skaidrojumu ministrija informēja, ka saskaņā ar Ministru kabineta uzdevumu tai valstij dezinfekcijas līdzekļu krājumi jānodrošina trīs mēnešus uz priekšu. No šiem trim komersantiem bijis plānots iepirkt kopumā 325 110 litrus dezinfekcijas līdzekļa rokām un 37 460 virsmām, ar ko teorētiski būtu jāpietiek mēnesim. Tā kā atsaukušies tikai divi un tie šādu apjomu saražot nav spējuši, līgumi ar komersantiem noslēgti par maksimālo iespējamo apjomu.

Uz jautājumu, kādēļ, ja jau līdz 7. aprīlim bija saņemti astoņi piedāvājumi un līdz 24. aprīlim vēl vairāki, redzot, ka plānoto apjomu iepirkt neizdosies, jau tobrīd nav piedāvāts līgumu slēgt vēl kādam citam no potenciālajiem piegādātājiem, ministrija atbild, atsaucoties uz jau minēto lēmumu sadalīt dezinfekcijas līdzekļu iepirkumus trīs kārtās un pirmo no tiem īstenot “maksimāli ātri”, atlasot tikai līdz 7. aprīlim saņemtos piedāvājumus.

Tāpat fakts, ka piedāvājums izteikts SIA “Eco Forte”, ļauj jautāt, cik rūpīgi AM vētījusi saņemtos sākotnējos piedāvājumus. Kā “Delfi” norādīja šī uzņēmuma izpilddirektors Armands Alvaters, SIA “Eco Forte” no piedāvājuma iesniegšanas beigu beigās atturējusies, jo šajā gadījumā nav varējusi “pilnībā izpildīt tehniskās specifikācijas nosacījumus”.

Plāno jaunus iepirkumus


Jāpiebilst, ka šobrīd AM tīmekļvietnē publicētajā informatīvajā materiālā norādīts, ka “22. maijā noslēgsies sejas ekrānu un dezinfekcijas līdzekļu piedāvājumu iesniegšana”, kam sekos piedāvājumu vērtēšana.

SIA “Kvadro” norāda, ka pagājušonedēļ, jau pēc “Delfi” raksta par šo iepirkumu, uzņēmums uzaicināts iesniegt jaunu piedāvājumu dezinfekcijas līdzekļu iepirkumam. Tikmēr SIA “Amber Distribution Latvia” vadītājs Fiļipovs “Delfi” informēja, ka uzņēmums pēc sūdzības nosūtīšanas atkal sazinājies ar AM pārstāvjiem, kuri norādījuši, ka sūdzība ir saņemta un tikšot izskatīta rindas kārtībā. Tāpat viņi aicinājuši uzņēmumu savu piedāvājumu iesniegt atkārtoti. “Ja mums ir labāks piedāvājums, tad mēs to varam atkārtoti iesniegt. Šobrīd gatavojam uzlabotu piedāvājumu un sūtīsim atkārtoti, negaidot viņu atbildi uz sūdzību,” ministrijas pārstāvju teikto atstāsta Fiļipovs.

Tags

Koronavīruss Covid-19 Aizsardzības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form